Trabzon için güneşli bir pazartesi

Bir kere her şeyden önce şunu söylemek lazım: Gündüz maçına evet,
ama hafta içerisinde gündüz maçına hayır! Tamam dün kalabalıktı tribünler ama yan sütundaki maç notlarında da okuyacaksınız, özel bir çaba sayesinde gerçekleşti bu...
Haber: ERAY ÖZER / Arşivi

Bir kere her şeyden önce şunu söylemek lazım: Gündüz maçına evet,
ama hafta içerisinde gündüz maçına hayır! Tamam dün kalabalıktı tribünler ama yan sütundaki maç notlarında da okuyacaksınız, özel bir çaba sayesinde gerçekleşti bu... Pazartesi zaten futbolseverin vücut kimyasına aykırı bir gün. Bir de gündüz... Bir de son dakikaları saymazsak maçta bir atraksiyon yok... Off ki ne off!
Maçın büyük bölümünde keçiboynuzu tadını veren sadece günlerden pazartesi olması değil şüphesiz, iki takımın oyunda da tat kaçıran bir dağınıklık var. Özellikle Trabzonspor... Ziya Doğan'ın göreve gelişinden bu yana geçen süre içerisinde alınan puanlara karşın bir türlü oyun tarzlarını oturtamadılar. Dün temelde 'iki kuleye' (Ersen ve Umut tabii ki) top indirmeye dayalı bir oyun anlayışı hâkimdi Bordo-Mavililere. Bunun yanı sıra rakibi eksik yakaladıkları nadir anlarda Gökdeniz'i araya kaçırmayı denediler. Lakin bu futbol adına yeterli değil. İlk yarı boyunca 'olgun' olarak tanımlanabilecek bir hücum organizasyonlarına şahit olmadık. Top doğru düzgün yere inmedi. Arka arkaya üç pas izleyemedik.
"Futbol bir sonuç oyunudur" diyenler olacaktır elbet. Sahiden öyledir de... Buna karşın bir takımın gelecekten istikrar bekleyebilmesi için sabit bir şablona sahip olması gerekiyor. Yoksa tıpkı dün olduğu gibi üç puana ancak ve ancak bir 45 dakika boyunca ecel terleri dökerek ulaşabiliyorsunuz.
Kronik savunma hataları
Erciyesspor'a gelince... Onların artıları Bülent Korkmaz'ın göreve gelişiyle birlikte takımın üzerine serpilmiş ölü toprağını atmış olmaları. Bir kere futbolda başarı her şeyden önce kazanmayı istemekle, hem de çok istemekle geliyor. Bu açıdan sorun halledilmiş olabilir ama şüphesiz ki yeterli değil. Türk futbolunun modern dönem illeti haline gelen savunma sarsaklıkları dün ilk yarının son dakikasında Erciyes'te baş gösterince bir kez daha gördük ki, kazanmak için sadece bol motivasyon yeterli olmuyor. Uzaktan şişirilen topa Ersen kafayı vururken Kürşat, Ersen'in indirdiği topla Gökdeniz buluşurken ve ağlara gönderirken Özgür etkisiz... Daha da ötesinde basiretsiz... Eh, futbol da bir noktada basiretsizlikler oyunu... Anlık bir hata sonucu belirleyebiliyor. İşte 45'te böyle yenilen bir gol ve kaybedilen üç puan. Maçın kısa özeti...
Erciyes kontrolsüz saldırdı
İkinci yarıda basiretsizlik Erciyesli hücumculara geçiyor. Baskıları var ama kontrollü hücum edemiyor, net pozisyonlar yakalayamıyorlar. Hak yemeyelim ama. Bu yarı Erciyes'in tam hâkimiyetiyle geçiyor. Trabzon, kalecileri Tolga hariç, daha çok figürasyona soyunmuş durumda. Erciyes baskısı oyuna Ceyhun'un girişiyle bile engellenemiyor. Top ayağa indirilse de rakip sahada daha diri, daha baskılı oynuyor.
Buna karşın, yine yineleyelim, futbol bir sonuç oyunu. Ne ceza alanına kesilen ortalar, ne de uzaktan şut denemeleri sonuçsuz kalınca Erciyes sahadan üç puanı kaybederek ayrılıyor. Ve Kayseri'de güneşli değil, yağmurlu bir pazartesiden sonra akılda 90 dakikaya dair Trabzonspor kalecisi Tolga'nın günü kurtaran kurtartışları kalıyor.'Kadir amca kalbimizdesin'
 • Maçın ardından bir değerlendirmede bulunan Trabzonspor Teknik Direktörü Ziya Doğan, "Erciyes kaliteli bir takım. İlk yarıda daha üstündük ve golü bulduk. İkinci yarı rakibimiz üzerimize geldi ama Tolga çok iyi bir oyun çıkardı. Üç puan için mutluyuz" diye konuştu. Erciyesspor Teknik Direktörü Bülent Korkmaz ise yakaladıkları pozisyonları değerlendirememekten dert yanarak "Kendi sahamızdaki avantajı kullanamadık. Bundan sonraki maçlara bakacağız" dedi.
 • Maç öncesi, haftaiçinde vefat eden Kayserili işadamı Kadir Has için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşu sırasında tribünler 'Kadir Has ölmedi, kalbimizde yaşıyor' tezahüratında bulundu. Erciyessporlu futbolcular sahaya, üzerinde 'Bu şehir seni asla unutmayacak Kadir amca, kalbimizdesin' yazılı pankartla çıktı.
 • Kayserili işadamı Hacı Boydak'ın, karşılaşma öncesi 10 bin bilet alarak çalışanlarına dağıttığı belirtildi.
 • Sezon sonu yaklaşırken, Trabzonsporlulara transfer teklifleri artıyor. Gökdeniz için Hertha Berlin, Hüseyin için Rus Rubin Kazan, Ersen için Kore'den Samsung, Jefferson için Çaykur Rize ve Vestel Manisaspor'un teklif getirmeye hazır olduğu belirtildi.

  ERCİYESSPOR: 0
  Orkun 6
  Jabi 6
  (Ali 40) 5
  Özgür 5
  Kürşat 5
  Ergün 6
  İlhan 5
  (Lazarov 62) 5
  Mustafa 5
  Emre 6
  Die 5
  (Daloviç 46) 5
  M. Eren 6
  Cenk 5

  TRABZONSPOR: 1
  Tolga 8
  Ufukhan 5
  Hüseyin 6
  Çağdaş 6
  Celalettin 5
  Hasan 5
  (Mustafa 55) 5
  Ayman 6
  Ferhat 6
  Gökdeniz 6
  Umut 6
  Ersen 5
  (Ceyhun 62) 5

  GOL: Gökdeniz (45)
  SARI KARTLAR: Emre, Kürşat, Ali, Lazarov / Hasan, Ayman
  Stat: Atatürk - Hakemler: İ. Arzuman, A. Sinem, N. Samuk