Trabzon'da komple 'sessizluk'

Nasıl olacak da Trabzon ve onunla birlikte Trabzonspor, bir kâbuslar diyarına dönüşmeden, işler iyice sarpa sarmadan düzlüğe çıkacaklar? Şehir ülkenin ruh halini, kulüp de futbol âlemini militarize etmekten nasıl kurtulacak?
Haber: HALİL YAZICIOĞLU / Arşivi

Nasıl olacak da Trabzon ve onunla birlikte Trabzonspor, bir kâbuslar diyarına dönüşmeden, işler iyice sarpa sarmadan düzlüğe çıkacaklar? Şehir ülkenin ruh halini, kulüp de futbol âlemini militarize etmekten nasıl kurtulacak? Bu sorunsallara kafa yorarken ümit uyandıracak koşullardan bahsetmek doğrusu pek de mümkün değil.
Bakın elimizdeki koşulların işaret ettiklerine: a) Türkücülüğü ve Karadenizliliği kendinden menkul Türüt'e Hrant Dink'in katil zanlılarına methiye düzme cesareti veren bir psikolojik atmosfer. b) Avni Aker'deki nizam ve intizamı yeniden sağlamak için sahayı yeniden dikenli tellerle çevrelemek dışında bir öneri getiremeyen, federasyondan medet umup duran bir kulüp başkanı. c) Oyuncularına uyguladığı lüzumsuz ve gayri medeni bir oruç yasağıyla disiplinini bir kademe daha sertleştirdiğini zanneden bir teknik direktör.
Vaziyet böyleyken güneşe eremiyoruz tabii. Ancak yine de yüzümüzü dönebileceğimiz bir saha var hâlâ. Oyunu ısrarla yeşil dikdörtgenin içinde tutmaya gayret edelim, çıkış tünelinden futbola doğru yürüyelim.
Risp sekiz ay aradan sonra
İlk yarı boyunca Ankaragücü belirledi oyunun temposunu, elle tutulur ne kadar pozisyon varsa onlar buldular. Gol çıkaramasalar da yükselen yıldızları Murat Duruer'le soldan azimle yüklendiler. Ahmet Dursun, 7'deki ilk Murat ortasında kaleci Tolga Zengin'in ıska geçtiği yan topa kafayı vurabilmek için yeterince yükselemedi. Murat'ın 40'taki servisinde de altıpasın içinde bomboş kalacak ama vuruş için zamanlamayı tutturamayacaktı. Tam iftar topu atılmıştı, devre bitiyordu ki Yasin çaprazda bomboş kaldı, cılız vurdu, top yana doğru açıldı, Bebbe ayağını uzatıp filelerin yolunu buldu ama ofsayttı. 'Lazutlar'ınsa devre boyu yaptığı tek hamle Gökdeniz'inkiydi. 35'te, 30 metreden denedi, direğin az biraz üzerinden autu boyladı.
İkinci 45'te Trabzon'un baskı dozu, çoğu zaman yalancıktan bir hal alsa da, perde perde yükseldi. Ziya Doğan, saat dolmadan hücuma Yattara'yı sürdü, Tolga'nın yerine sekiz ay aradan sonra tekrar kramponlarını giyen Risp'i alıp üçlü savunmaya döndü ama bunların hiçbiri fayda etmedi. 46'da Mustafa'nın şutunda savunmanın blokladığı top, Serkan'ın önüne düştü. 'Bücür' gole pek yakındı ama lalettayin bir vuruşla harcadı fırsatı. 70'de bu kez o ortaladı, Gökdeniz ön direğe koşup voleledi ama topun istikameti yine üç direğin arası değildi.
Son çeyrekte Başkentliler, oyunun yazgısını değiştirmek için silkindi. 72'de Murat Erdoğan, bitime iki kala da Krita ceza yayı dolaylarından Tolga'nın kafesini yokladılar ama yan filelerden ötesine geçemediler. Avni Aker'de ihtimallerin cetveli baştan beri beraberliği gösteriyordu, eh öyle de oldu.

TRABZONSPOR: 0
T. Zengin 5
T. Seyhan 5
(Risp 56) 6
Erdinç 6
Hüseyin 6
Celaleddin 6
S. Balcı 5
Ayman 5
Ceyhun 5
(Yattara 56) 5
M. Keçeli 5
Gökdeniz 6
Umut 4
(Ergin 73) 5

ANKARAGÜCÜ: 0
S. Kırıntılı 6
Emre 5
Elyasa 6
İlkem 6
Da Silva 6
Krita 6
M. Duruer 6
(M. Erdoğan 68) 5
Cem 5
Yasin 5
(İ. Ege 77) -
A. Dursun 5
(Jaba 84) 5
Bebbe 6

GOL: Yok
SARI KARTLAR: Erdinç / Bebbe
Stat: Avni Aker - Hakemler: Y. Yıldırım, A. Dedeş, M. Gürses