Trabzon'dan Başbakan'a ağır mektup

Trabzon'dan Başbakan'a ağır mektup
Trabzon'dan Başbakan'a ağır mektup
Trabzonspor Divan Başkanlık Kurulu ve kentteki sivil toplum kuruluşlarının mektubunda Başbakan'a, "Suçun bedelini kurumlar değil, suçu işleyen kişiler çekmelidir" ifadesinin şikeyi yaratan ortamın devam etmesine neden olduğu ifade edildi.

TRABZON - Trabzonspor Divan Başkanlık Kurulu Başkanı Ali Özbak başta olmak üzere kentteki çeşitli sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler ve meslek örgütlerinin imzasıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'a mektup gönderildi. Mektupta, "Kurumlarla kişileri ayırmak sizin tavsiyenizle olduğuna göre, sizin tavsiyenizle hakkın, hak sahibine teslim ettirilip adaletin sağlanması camiamızın beklentisidir" denildi.
İstanbul 16'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen şike davası kararları uyarınca 2010-2011 şampiyonluk kupasının kendisine verilmesi gerektiğini belirten, bu yönde geçtiğimiz günlerde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuran, gelecek hafta da Uluslararası Spor Hukuku Mahkemesi'ne (CAS) başvuru yapmaya hazırlanan Trabzonspor'a bir destek de Divan Başkanlık Kurulu ve sivil toplum örgütlerinden geldi.


"6222 SAYILI KANUNDAN BEKLENTİ ZAYIFLAMIŞTIR"
Divan Kurulu Başkanı Ali Özbak başta olmak üzere kentteki bazı sivil toplum örgütleri, meslek odaları ve siyasi parti temsilcilerinin de imzası bulunan bir mektup Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'a gönderildi. Başbakan'a hitaben yazılan ve bordo–mavililere hakkı olan şampiyonluk kupasının verilmesi istenen mektupta şu ifadeler kullanıldı, "14 Nisan 2010 tarihinde 6222 sayılı kanunun, sizin öncülüğünüz ve kararlılığınızla yürürlüğe girmiş bulunduğu ülkemizin malumudur. Bu kanunun, ülkemizin sporunda ya da futbolunda dün ile bugünü ayıracak olan bir kırmızı çizgi olacağı ise tüm ülkenin haklı bir beklentisiydi. Ancak; gelinen nokta itibarıyla, bu beklenti zayıflamış ve hatta yine, yeniden düne dönüştüğü algısı ağırlık kazanmıştır. Bunun böyle olması, sizin UEFA Başkanı Sayın Micheal Platini ile yapmış olduğunuz görüşme sonrası söylemiş bulunduğunuz, 'Suç var ama suçun bedelini kurumlar değil, suçu işleyen kişiler çekmelidir' ifadenizden olduğu yaygın bir kanaattir! Bizler de maalesef böyle düşünenlerdeniz."


"BEKLENTİMİZ TRABZONSPOR'UN HAKKININ TESLİM EDİLMESİDİR"
Mektubun sonuç bölümünde ise, şu ifadeler kullanıldı:
"Bu aşamadan sonra talebimiz şudur; ilgili kurumlarca suçlular, şu an itibarıyla ortaya koyulmuştur. Çalıntı bir mal yakalanırsa, o mal eksiği de olsa bile, asıl sahibine teslim edilir. Ülkemizin önemli spor kurumu veya kurumlarının küme düşürülmemesine; ülke futboluna zarar vereceği düşüncesinden hareketle hiçbir itirazımız yoktur. Suçlular şu an için ortaya konmasına rağmen, haksız elde ettikleri puanlar, kurumlarının hanelerine yazılmıştır. Bu durum düzeltilerek Trabzonspor'un hakkı teslim edilmelidir diye düşünmekteyiz. Kurumlarla kişileri ayırmak sizin tavsiyenizle olduğuna göre, sizin tavsiyenizle hakkın, hak sahibine teslim ettirilip adaletin sağlanması camiamızın beklentisidir." (Ömür Avcı/DHA)