Trabzon'dan İrlanda'ya tarihsel tribün kardeşliği

Trabzon'dan İrlanda'ya tarihsel tribün kardeşliği
Trabzon'dan İrlanda'ya tarihsel tribün kardeşliği
Trabzonspor taraftar gruplarından Vira Avrupa, bordo-mavililerin kardeş kulübü İrlanda'nın Drogheda United takımının lig maçını izledi. İki takımın Mart ayında bir dostluk maçı yapması bekleniyor.

TRABZON - Trabzonspor’un Avrupa’daki taraftar gruplarından Vira Avrupa, bordo-mavililerin kardeş kulübü İrlanda’nın Drogheda United takımının lig maçını izledi.
Trabzonspor internet sitesinden yapılan açıklamada, "Taraftar gruplarımızdan Vira’nın Avrupa temsilciliği üyeleri Drogheda United’ın lig lideri Sligo Rovers’ı Hunky Dorys Park’ta 2-1 mağlup ederek ligin bitimine 1 hafta kala Uefa Avrupa Ligi’ne katılmayı garantilediği müsabakada kardeş kulübümüzü tribünden destekledi” denildi.
Maçın ardından Drogheda United Kulübü resmi Facebook sayfasından yapılan açıklamada da, "Drogheda’yı ziyaret etmek için mükemmel bir müsabaka seçerek oluşan muhteşem bir atmosfere büyük katkı sağlayan Trabzonspor taraftarlarına teşekkür ederiz" ifadelerine yer verildi. Trabzonsporlular müsabaka sonunda Drogheda taraftarlarıyla birlikte galibiyet sevincini doyasıya kutlarken kulüp başkanı ve futbolcularla da hatıra fotoğrafı çektirdiler.


12 MİLYON TRABZONSPORLU İRLANDA’YA NASIL GİDECEK?
Öte yandan Drogheda United’ın internet sitesinden de iki takımın 2013 yılı Mart ayında Drogheda’da bir dostluk maçı yapmasının planlandığı duyurularak, “Trabzonspor, Türkiye ’nin büyük futbol kulüplerinden. Beşiktaş , Bursaspor, Galatasaray ve Fenerbahçe ile beraber Türkiye liginde şampiyon olmuş beş takımdan birisi. Trabzonspor taraftarları ülkenin en tutkulu taraftar gruplarından. 12 milyonun üzerinde destekleyicisi var. Sadece Türkiye’de değil Avrupa’nın çoğu ülkesinde özellikle Almanya’da olağanüstü desteğe sahip.
Herkesin merak ettiği soru ise 12 milyon taraftar mart ayında İrlanda’ya nasıl seyahat edecek!” denildi.
İki takım arasındaki dostluğun kökleri 1845’te İrlanda’da yaşanan ve “Patates Kıtlığı” denilen kıtlık döneminde bu ülkeye yiyecek yardımı götüren Osmanlı donanmasındaki Trabzonlu denizcilere kadar uzanıyor. Hem Drogheda şehrinin hem de Drogheda United takımının amblemlerinde bu nedenle ay yıldız bulunuyor. Drogheda United’ın renkleri de bordo-mavi. (Ömür AVCI/DHA)