Trabzonspor kaleden sonra potasını da borsaya açıyor

Trabzonspor kaleden sonra potasını da borsaya açıyor
Trabzonspor kaleden sonra potasını da borsaya açıyor

Beko Basketbol Ligi nde ilk defa mücadele edecek olan MP Trabzonspor da hedef üçüncü yılın sonunda şampiyonluğa oynamak.

Trabzonspor, bu yıl Beko Basketbol Ligi'ne çıkan Medical Park Trabzonspor Basketbol Takımı'nı borsaya açmayı planlıyor. Başkan Saner Ayar, 'Futbol AŞ'nin değerini yüzde 25 oranında arttırırız' diyor.
Haber: KENAN BAŞARAN - kenan.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Organik tarımdan inek beslemeye, hidro elektrik santraldan borsaya... İstanbul’un harcama limiti yüksek büyüklerine kafa tutmaya devam etmek için gelir kaynaklarını arttırmanın yollarını arayan Trabzonspor, bir ilki daha gerçekleştirmek için çalışıyor. Trabzonspor, futboldan sonra basketbol şubesini de borsaya açarak, dünyada bir ilki gerçekleştirmenin peşinde.
Acıbadem Sağlık Grubu’nun, özellikle de Fenerbahçe Kadın Voleybol Takımı’na sponsor olarak büyük sükse yapmasından sonra harekete geçip spor sponsorluğuna ağırlık veren Medical Park’ın adını verdiği kulüplerden biri de Trabzonspor’un basketbol takımı. Bu işbirliği kısa sürede meyvelerini verdi ve Medical Park (MP) Trabzonspor Basketbol Takımı Beko Basketbol Ligi’ne taşındı. Trabzon’da futbol ile basketbol ayrı dernekler olarak faaliyet sürdürüyor. 

Basketbolu gelirleri artacak
Takımın başkanlığını Show TV Genel Müdürü Saner Ayar yürütüyor. Takımın Genel Direktörü ise Türkiye basketbolunun önemli simalarından Doğan Hakyemez... Medical Park’ın patronu Muharrem Usta da kulüp yönetiminde. “Hukuki ve teknik altyapı çalışmaları tamamlandığında basketbolu da borsaya açmak istiyoruz. Ya mevcut futbol şirketi Trabzon Futbol AŞ’nin içine katılacak veya ayrı bir şirket olarak açılacak. Ama hedefimiz bir şekilde basketbol şubesini borsaya açmak. 3-4 yıl sonra İMKB ’ye gireriz ” diyor Saner Ayar.
Ayar, borsaya girdikten sonra, 2 yılda borsadaki Trabzonspor Futbol AŞ’nin değerini de yüzde 25 arttırabileceklerini savunuyor: “3 yıl önce Beko Basketbol Ligi’nin yayın değeri 1 milyon dolarken son ihalede bu değer 5 milyon dolara çıktı. Biz basketbol kulüplerinin değerinin önümüzdeki dönemde 3-4 kat artacağını tahmin ediyoruz.” Beko Basketbol Ligi’nin yayın haklarının, 1 yılı opsiyonlu olmak üzere 27 milyon dolara Digitürk tarafından alındığını hatırlatalım.

Hedef 15 milyon dolarlık gelir
Basketbolun pek ‘para etmediği’ bir ülkede borsaya açılmak ayrıca dikkate değer. Tam da bu noktada Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın nezaretinde yürütülen Kulüpler Birliği girişimine değinmeli. Basketbolda oluşturulmak istenilen birliğin esas amacı, futboldaki gibi potada  gelirleri arttırmak. Son futbol yayın ihalesinde oluşan yıllık 321 milyon dolarlık gelir, federasyonun olduğu kadar Kulüpler Birliği’nin de başarısıydı. Doğan Hakyemez de bu noktaya işaret ediyor: “Amacımız 3-5 milyon dolar olan gelirleri 15 milyon dolara taşımak. Birlik federasyonun da elini güçlendirir. Aramızda bir çatışma veya kavga yok. Futboldaki gibi birlik kurarsak seyirci artacak ve böylece reklam, sponsorluk, İddaa gelirleri de artacak. Hedef, takım başına 15 milyon dolarlık gelir.” Hakmeyez, sportif açıdansa 3 yıl sonra şampiyonluğa oynamak istediklerini söylüyor. 

İNEKLER GİTTİ, TARIM SÜRÜYOR
Trabzonspor, sporcularının daha sağlıklı beslenmesi hem organik tarım yapmaya hem de inek beslemeye başladı. Acak kulübün Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nde ayırdığı alandaki organik tarım çalışmaları sürerken inek beslemeye son verildi. İnek çiftliğini kuran eski Asbaşkan Hayrettin Hacısalihoğlu yönetimden ayrılınca bu ünitede de kapatıldı. Söz konusu çiftlik nedeniyle Trabzonspor yönetiminde bazı isimlerin “İnek değil futbolcu yetiştirin” diyerek tepki ortaya koyduğu ileri sürülmüştü.

TRABZONSPOR’UN ŞİRKETLERİ
Trabzonspor Futbol İşletmeciliği Ticaret AŞ
Trabzonspor Sportif Yatırım ve Ticaret AŞ
Trabzonspor Ticari Ürünler Ticaret AŞ
Bordo Mavi Enerji Elektrik Üretim Tic. Ltd. Şti.

MP TRABZONSPOR’UN TARİHÇESİ
Trabzonspor Basketbol Şubesi, 2008’de 2. Ligi’de oynayan Ülker’e ait Alpella takımının alınmasıyla kuruldu. Takıma genel direktör yapılan Doğan Hakyemez, Medical Park’ı isim sponsoru yaptı. Aleaddin Yakan’ın coach’luğundaki takım bu sezon ilk kez Beko Basketbol Ligin’de oynuyor. Takımın biri Sırp, üçü de Amerikalı olmak üzere 4 yabancısı bulunuyor.

FUTBOL BASKETİ 40’A KATLIYOR
Yılın başında yapılan Spor Toto Süper Lig yayın ihalesinde KDV hariç yıllık 321 milyon dolarlık bir fiyat oluştu. 5 yıllık anlaşmada futbolun toplam değeri 1 milyar 65 milyon doları buldu. Buna karşın dünya ikincisi memleket basketbolunun 5 yıllık ederi ise geçen günlerde yapılan ihalede 27 milyon dolar oldu. Yani futbol, basketboldan 40 kat daha pahalı.

TRABZONSPOR FUTBOL AŞ’NİN BORSA SEYRİ
3 yıl önce İMKB’ye kote olan Trabzonspor Futbol İşletmeciliği Ticaret AŞ’nin hisseleri 13 TL civarında. Temmuz 2007’te 5 TL’lik fiyatla borsaya açılan kulübün hisseleri Ağustos 2008’de 15 TL’nin üzerine çıkarak en yüksek değerine ulaştı. Hisseler 2009 başından beri ise yataya yakın bir seyir izledi ancak bu sezon zirveye tırmanmasıyla hisseler de son günlerde yine 15 TL’yi zorluyor. Yüzde 25’i halka açık olan şirketin borsa değeri ise 335 milyon lira civarında bulunuyor.

EN ÇOK PARAYI EFES HARCIYOR
Futbol kulüplerinin gelir giderini en azından divan toplantılarında öğrenebiliyoruz ama basketbolda çember altında ne kadar para döndüğü konusunda pek fazla malumat yok. En çok, takımlar başarısız olduğunda öğreniyoruz: “15 milyon dolarlık hüsran”... Basketboldaki bütçeleri de MP Trabzonspor Basketbol Takımı Genel Direktörü Doğan Hakyemez’den öğreniyoruz “Efes Pilsen’in bütçesi 25 milyon euro, F.Bahçe’nin ise 18-19 milyon dolar. Geri kalanların bütçeleri 2-8 milyon dolar arasında. Bizim bütçemiz ise 4 milyon dolar. Birçok takımın bütçesinin karşılığı yok. Taşıma suyla değirmen dönüyor. Birlik kurmanın bir amacı da bütçe teminatları sağlamak.”

SALONLAR DOLMUYOR
Beko Basketbol Ligi’nde maç başı seyirci ortalaması 1362’lere kadar gerilemiş durumda. Basketbol gelirlerinin artması için daha çok seyirci çekilmesi gerektiği aşikâr.
Sezon           Seyirci     Maç Ort.
2005-06        334.425   1.267
2006-07        412.963   1.582
2007-08       439.707     1.659
2008-09 479.650 1.831
2009-10 356.727 1.362