Trabzonspor Kulübü Başkanı Usta'dan çok sert açıklamalar

Trabzonspor Kulübü Başkanı Usta'dan çok sert açıklamalar
Trabzonspor Kulübü Başkanı Usta'dan çok sert açıklamalar
Trabzonspor Kulübü Başkanı Muharrrem Usta, 2-1 yenildikleri ve 4 kırmızı kart gördükleri Galatasaray maçı sonrasında düzenlediği basın toplantısında çok sert açıklamalarda bulundu.

RADİKAL - Levent'teki bir otelde, hakeme kırmızı kart göstererek geceye damgasını vuran futbolcu Salih Dursun ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte basın mensuplarının karşısına çıkan Başkan Usta, bu gecenin Türk futbol tarihi için önemli bir gece olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

"Acaba üzüntülü mü olmalıyız, yoksa Türkiye'de bir şeylerin değişeceğinin işaret fitili yandı diye biraz yüzümüzün gülmesi mi lazım; bu ikisi arasında gidip geliyoruz. Şundan herkes emin olsun ki, gönlümüzden ve ciğerimizden gülüyoruz. Hiç üzüntümüz yok, başımız dik, alnımız açık. Türkiye'de oynanan futbolun mutlak manada bir değişime, dönüşüme ihtiyacı olduğu bir süreçten geçiyoruz. Buna bir şeyler sebep olacaktı, olmalıydı. Bu gece çok önemli bir dönüşüm gecesini yaşıyoruz. Çok ağır ifadeler kullanılabilir ama Türkiye'de ağır ifadeler bir şey değiştirmiyor. Fakat değişmemiz şart. Ülke futbolunun bu dar boğazdan çıkması için bir şeylerin olması gerekiyor. En hafif tabiriyle, bu gece utanç gecesi, ama daha ağırını kullanmak istemiyorum. Okullarda çocuklarımıza öğretilen birkaç temel kelime vardır. O kelimelerden birisi onurdur. Bizim kalede de Onur var. Bir diğeri şereftir, haysiyettir, gururdur. Bunlar önemli kelimeler. Çocuklarımızın hayatı boyunca kullanması gereken kelimeler. Bunu çocuklarına babalar öğretecek. Yani bizler, hakemler... İnsanın yalnız ekmeğe değil şerefe de ihtiyacı vardır. Türkiye'de spor üzerinden bunları konuşmamız hoş değil ama sporu ülkede kamplaşma olmasın, insanlar hafta sonunu mutlulukla geçirsin diye yapıyoruz. Spor bütün dünyada medeniyetin inşası için bir araçtır. Ülkemizde bir sorun var. Üzücü ama maalesef var. Bu maç, Özer'in ikinci sarı kartı ile zaten bitmişti. Sonrasında bize verilen penaltı inanılır gibi değil. Ya da Aykut'a verilen kırmızı kartta yan hakem içeri koştu ve 'sarı kartı ver' diye hakemi uyardı. Marin orada itilirken yan hakem ne iş yapıyordu? Orada koşma burada koş öyle mi? Başta söylediğim kelimeler milyonlarca Türk futbolseverin kamplaştırılması için kötü anlamda kullanılamaz. Buna kimsenin hakkı yoktur. Bu ülkenin spor üzerinden lekelenmesine araç olan insanların aramızda olmaması lazım. Seferberlik halinde bu insanlara bu kelimeleri öğretmemiz lazım."

Onur Recep Kıvrak taraftara seslendi!


Maçın bir dakika uzatıldığını ancak süre dolmadan karşılaşmanın bitirildiğini de vurgulayan Usta, şöyle konuştu:


"Maç bir dakika uzatıldı. 86. dakikada penaltı oldu. Dört tane kırmızı kart çıkarıldı. Üstelik Trabzonspor'un 90 dakikada toplam yaptığı faul sayısı sadece yedi. Yedi faul, 4 kırmızı kart var. İlk başta söylediğim kavramlardan nasibini alan birileri olsa bu maçı 7 dakika uzatır ve gerekirse Trabzonspor 8-1 yenilir. Mahsuru yok, yapabilirsiniz. Bir dakika uzatıyorsunuz, onu da uzatamıyorsunuz. Olan tiyatroyu düşünebiliyor musunuz? FIFA kokartlı hakemimiz, Deniz Ateş Bitnel , sen git fitness merkezine ne iş istiyorsan onu yap. Senin hakemliğin bitti. Yarından itibaren nereye istersen git ama fitness antrenörü olduğunu biliyorum. Git orada hocalık yap. Böyle bir hakemin böyle operasyona soyunmasının arkasındaki iklimi sorgulamak lazım. Deniz Ateş Bitnel sorun sen değilsin. Keşke öyle olsa ve Türkiye'deki bu iklim temizlense. Bu iklime kimler sebep oluyor, bunun değişmesi lazım. Galatasaray ile Trabzon'da da bir maçımız vardı. Bu da ikincisi. Kimleri kurtarma operasyonu yapıyorsunuz? Futbol Federasyonu, MHK... Hangi güçle devasa taraftarı olan, Anadolu'dan bir dünya markası olan Trabzonspor ile oynama cesaretini nereden buluyorsunuz? Biz yapmadan, Trabzonspor camiası yapmadan siz bu iklimin nedenlerini, ne için olduğunu bu ülke kamuoyuna anlatın. Olan bitenlerin muhatabı Deniz Ateş Bitnel değildir, sizsiniz; TFF ve MHK... Bizim ilişki ağımız bütün orada olan biteni çözecek kadar güçlüdür. Bu düzen değişecek. Trabzonspor yanabilir, ama bu düzeni değiştirmeliyiz."

Mustafa Denizli: Hakemin kartları doğru dediler!

"SALİH DURSUN TÜRK FUTBOLUNA KIRMIZI KART GÖSTERDİ"


Salih Dursun'un hakem Deniz Ateş Bitnel'e kırmızı kart göstermesinin değişimin sembolü olduğunu da ifade eden Başkan Muharrem Usta, "Tüm Türkiye'den mesajlar yağıyor, 'Utanıyoruz' diye. Bu akşam, dünyaya rezil olan Türkiye'nin futboludur. BBC, L'equipe, Bild Sport, The Sun, Daily Mail ve daha sayamayacağım neler var. Salih Dursun bu gece Türk futboluna kırmızı kartı göstermiştir. Bu bir isyan hareketi değildir, dönüşümün sembolüdür. Bütün dünya basınında bunlar dönüyor. Milyonların yaşadığı Türkiye Cumhuriyeti'ni dünyaya rezil etmeyi nasıl beceriyorsunuz. Kirli düzenin spor sahalarına ve seyircilere verdiği zararı, daha önemlisi Türkiye'yi dünyaya rezil etmeye doğru giden yapıyı görmüyor musunuz? Hiç mi sorumluluk duygumuz yok? O makamlara gelenler, ilk başta söylediğim kelimeleri Türk Dil Kurumu'ndan okumaları lazım. Milyonların yaşadığı ülkeyi, spor gibi centilmenliğin, dostluğun ve barışın olduğu bir şeyle dünyaya nasıl rezil etmeyi başarıyorsunuz? Bu akşam benim isyanım Trabzonspor'a yapılan haksızlığa değil. Her türlü zorluğun altından kalkabilecek bir kulübüz. Kimse canını sıkmasın. Buralardan kalkarız. Daha neler gördük neler... Bu ülkenin futbol ikliminin bu hale getirilmesine sebep olanlara sesleniyorum. Varsa sorumluluk duygunuz artık yeter. Sahil Dursun'u sembol edinin. O figür inşallah gece üzerinize çöker. Türk futbolunda haksızlığa isyanın sembolüdür Salih Dursun. Salih'e taraflı tarafsız bütün kulüplerin sahip çıkması lazım. Bugün bunun son günüdür. Bundan daha ileri gitme şansımız yok. Yarın kesinlikle başka bir gün olacaktır. Olmak zorundadır. Bu akşam, bir tiyatro izledik ama çok kötü bir tiyatroydu. Keşke zevk alınabilir bir tiyatro olsaydı. Taraftarımıza da sesleniyorum, en ufak taşkınlık yapmayın. Biz, değişimin fitilini ateşleyen kulüp ve taraftar olmak zorundayız. Vakarlı ve sakin olun. Bu düzen değişecek. Galatasaray taraftarları da pişman. Onlara da teşekkür ediyorum. Bizim Galatasaray ile bir derdimiz yoktu. İddiası olmayan iki takımla ilgili sahada oynanan tiyatro... Açıklaması olmayan bir durumla karşı karşıyayız" diye konuştu.

Hakeme kırmızı kart dünya basınında

Galatasaray'ın penaltı kazandığı pozisyonda kaleci Onur Kıvrak'ın kaleden çıkmasını istediğini, ancak teknik direktör Hami Mandıralı'ya ulaştıramadığını da açıklayan Usta, "Penaltı olduğunda Hami'ye haber göndermeye çalıştım ama ulaştıramadım. 'Onur kaleden çıksın, olmayan penaltı ne olacaksa olsun' diyecektim ama haberi ulaştıramadım. Onların da aklına gelmedi. Bu gece geri dönüşü olmayan, fitilin ateşlendiği bir gecedir ama maalesef kapkara bir gecedir. Bu iklime sebep olanları futbolun içinden çıkarmadığımız sürece hiçbir kulüp asla mutlu günleri yaşayamayacaktır. İnşallah bu geceden ders çıkarması gereken TFF, MHK cevabını, beklediğim iklimin ne olduğunu kamuoyuna en hızlı şekilde açıklar. İçeriğini bildiğimiz iklimi açıklamak onlara düşer. Deniz Ateş Bitnel keşke sorun sen olsaydın. Ne kadar kolaydı çözmek ama sana asla üzülmüyorum. Yaptıklarınla yüzleşmen için seni vicdanınla baş başa bırakıyorum." ( Serhan TÜRK /İSTANBUL/DHA)

Trabzonspor taraftarları takımlarını coşkuyla karşıladı