@gokhan_karatas

Trabzonspor'a çok ağır fatura!

Trabzonspor'a çok ağır fatura!
Trabzonspor'a çok ağır fatura!
Yeni sezon öncesi Ersun Yanal'ın yerine efsane futbolcusu Şota Arveladze'yi göreve getiren Trabzonspor, İbrahim Hacıosmanoğlu'nun başkanlığı döneminde teknik direktörler için adeta tazminat cenneti haline geldi. Eski hocalar için şu ana kadar 'ekstra 3 milyon Euro' gider kalemi yazıldı.
Haber: GÖKHAN KARATAŞ - gkaratas@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Trabzonspor'da Sportif Direktör Süleyman Hurma tarafından "Ersun Yanal ile dostane ayrıldık" şeklinde açıklama yapılsa da bu ayrılık maddi açıdan pek de dostane gerçekleşmedi. Yanal'ın vedası, bordo-mavili kulübe oldukça pahalıya mâl oldu. Ancak söz konusu tablo ilk değil. Nitekim Karadeniz ekibi, son dönemde birçok teknik adama tazminat ödeyerek yollarını ayırma yolunu seçti.

Trabzonspor'da başkanlık koltuğuna 26 Mayıs 2013 tarihinde oturan İbrahim Hacıosmanoğlu'nun, 26 aylık görev süresinde, 5 teknik direktörün görevine son vermesi dikkati çekti. Genel kuruldan zaferle ayrıldıktan sonra ilk olarak Tolunay Kafkas'ı gönderen bordo-mavili kulübün bir numarası, sırasıyla Mustafa Akçay, Hami Mandıralı, Vahid Halilhodzic ve Ersun Yanal'la da yollarını ayırdı. Bu operasyonların Karadeniz ekibine tazminat olarak geri dönüşü yaklaşık 3 milyon Euro’yu buldu. Halilhodzic ve Yanal'a tazminat ödeyen, Kafkas davasını kaybeden Trabzonspor, altyapıdan gelen Akçay ve eski futbolcu Mandıralı'nın sözleşmesini ise bedelsiz sonlandırdı.

YANAL'A 450 BİN EURO

Bordo-mavili kulübün, Kamuoyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderdiği bildirimde, "Kulübümüz ile teknik direktör Ersun Yanal arasındaki sözleşme, karşılıklı olarak feshedilmiştir. Buna göre, teknik direktöre sözleşme fesih bedeli olarak 450 bin avro ödenecektir" ifadelerine yer verildi. Kasım 2014'te 1,5 yıllık sözleşme imzalayan deneyimli teknik adam, 25 lig maçında 13 galibiyet, 6 beraberlik ve 6 mağlubiyet elde ederken, giderken 450 bin Euro aldı.

Trabzonspor'da Ersun Yanal krizi!

HALILHODZIC'E 980 BİN EURO

Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği Ticaret A.Ş.'nin, 10 Kasım 2014'te Borsa'ya yaptığı bildirimde, sözleşmesi karşılıklı olarak feshedilen Halilhodzic'e, sezon sonuna kadarki alacağı olan 980 bin Euro'nun ödeneceği duyuruldu. Bordo-mavililerin 14 Temmuz 2014’te aylık 140 bin Euro maaş karşılığında mukavele yaptığı Boşnak teknik adam, 4 ay görev yaptıktan sonra yaklaşık 1 milyon Euro ile şehre veda etti.

Süleyman Hurma'dan Şota'ya övgü

KAFKAS'A 1.8 MİLYON DOLAR

Trabzonspor'un eski hocası Tolunay Kafkas, İbrahim Hacıosmanoğlu yönetimi tarafından sözleşmesinin haksız feshedildiği gerekçesiyle bordo-mavili kulübe açtığı tazminat davasını kazandı. Trabzon 1. İş Mahkemesi hakimi, söz konusu sözleşmenin haksız fesih edildiğine karar vererek, Karadeniz ekibini faizleriyle birlikte 1 milyon 800 bin Dolar ödemeye mahkum etti. Hacıosmanoğlu, başkan seçildikten sadece 7 gün sonra (3 Haziran 2013) Mustafa Akçay’la anlaştığı için tecrübeli hocanın sözleşmesini tek taraflı olarak feshetmişti.

Çakıroğlu'ndan Hacıosmanoğlu'na sert eleştiri

ŞOTA'NIN MAAŞI 1.2 MİLYON EURO

İleride yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçmek adına sezon başında takımı bırakmasının çok daha doğru bir karar olduğunu vurgulayan Ersun Yanal, görevde kalsaydı, 2015-2016 sezonunda 1.8 milyon Euro garanti ücret alacaktı. Bordo-mavili kulübün 2 yıllık teklifine ‘evet’ diyen Gürcü teknik adam Şota ise her bir yıl için 1.2 milyon Euro kazanacak.

Ersun Yanal için Kasımpaşa iddiası!