Trabzonspor'da Mustafa Akçay rüzgarı

Trabzonspor'da Mustafa Akçay rüzgarı
Trabzonspor'da Mustafa Akçay rüzgarı
Bordo-mavililerde Isparta Davraz kampı krizle başladı, yönetimin yaptığı ödemeyle birlikte sorunlar aşıldı.

Yunus Emre SEL / ISPARTA (DHA) - Spor Toto Süper Lig 2013-2014 sezonuna yeni bir yönetim, yeni bir teknik ekip ve yeni bir yapılanmayla girmeye hazırlanan Trabzonspor'un Isparta Davraz'daki kampı, Zokora, Sol Bamba, Henrique ve Janko'nun kampa katılmaması ve bazı futbolcuların da alacaklarını tahsil etmek için FIFA'ya başvurmasıyla sıkıntılı başladı. Kampa gelen Mali İşlerden Sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Abdi Serdar Üstünsalih'in futbolcu ödemelerini yapması, kamptaki motivasyonu arttırdı. Kampın 3'üncü gününde oynanan hazırlık maçında ise Sapara'nın sakatlanması moralleri bozdu.

"Top yuvarlaktır ama biz değiliz"


AKÇAY'IN FARKLI KİŞİLİĞİ

Takımda yaşanan bu sıkıntıları tecrübesi ile atlatan teknik direktör Mustafa Akçay, "Birlikte olma duygusu olmayan bizimle olmayacak. Hepimiz ekmeğimizin peşindeyiz. Kimsenin sizden fazla bir artısı yok. Yeter ki istekli ve arzulu olun. Ben savaşacak futbolcular istiyorum" mesajları ile oyuncuların motivasyonunu artırdı.

Mustafa Akçay'ın tarzına alışık olmayan bordo mavili futbolcular, antrenmanlarda bağıran, hata yapanın hatasını izin isteyerek yüzüne vuran, Hristiyan oyuncularına İncil'den, müslüman futbolcularına ise Kuran'ı Kerim'den örnekler veren tecrübeli teknik adamı kabullenmekte zorluklar yaşadılar. Ancak Akçay'ın yıldız- genç ayrımı yapmayan eşitlik anlayışı, futbolcuların kendisine olan saygısını artırdı. Akçay, "Oyuncularım benimle çatışabilir, beni kabullenmeleri zaman alabilir ama ortak akılla sorunları aşacağız" diyerek kamp boyunca verdiği mücadeleyi özetledi.

Tolga transferinde flaş gelişme


Toplam 29 futbolcunun yer aldığı Davraz kampında Olcan, Onur, Zeki Ayvaz, Mustafa Yumlu, Adrian, Colman, Abdülkadir Özdemir ve Alanzinho performansları ile ön plana çıkan futbolcular oldu. Kamp boyunca toplam 3 hazırlık maçı yapan bordo mavililer, Metalurg Zaporizhzia ile oynadığı ilk hazırlık maçında 1-1 berabere kaldı. Aynı takımla oynanan ikinci hazırlık maçını 1-0 kazanan Trabzonspor, son olarak Azerbeycan ekibi Kabala ile oynadığı hazırlık maçını 2-0 galip bitirmeyi başardı.

Trabzonspor 14 günlük kamp boyunca toplam 20 saha antrenmanının yanı sıra, 10'a yakında salon çalışması gerçekleştirdi. Trabzonspor'un Davraz kampındaki futbolcuların performansları şu şekilde:

Onur Recep Kıvrak: Trabzonspor'un en istikrarlı oyuncularından biri olduğunu bir kez daha sergiledi. Sezonun sona ermesiyle birlikte, "Trabzonspor'dan hiçbir yere gitmeyeceğim" diyerek transfer dedikodularına son veren ve sadece işine odaklanan Onur, antrenmanlarda oldukça istekli ve neşeliydi. Onur, Kabala ile oynanan maçta ise kusursuz bir görüntü sergileyerek, kalenin en iddialı adayı olduğunu bir kez daha gösterdi.

Tolga Zengin: Kampta kafası en karışık oyunculardan biriydi kaptan Tolga. ' Beşiktaş 'a transfer oldu olacak' haberleriyle gelgitler yaşayan kaptan Tolga Zengin, hazırlık maçlarında kaleye geçemedi. Antrenmanlarda tecrübesi ile dikkat çeken Tolga, takıma ağabeylik görevini her zaman olduğu gibi başarıyla üstlendi.

Zeki Ayvaz: Kampa üçüncü kaleci olarak gelen Zeki Ayvaz, performansı, neşeli tavırları ve istekli görüntüsü ile herkesi kendine hayran bıraktı. Bordo mavili takıma katıldıktan sonra müthiş bir gelişim yaşayan Zeki Ayvaz, oynadığı iki hazırlık maçında da kalesinde adeta devleşti. Önündeki iki tecrübeli file bekçisinin arasından şans bulması zor olsa da, iyi bir alternatif olduğunu kanıtladı.

Fatih Öztürk-İbrahim Demir-Mert Danışmaz: Bordo-mavili takımın üç kalecisinin arasına tecrübe kazanmaları için getirilen İbrahim Demir ve Mert Danışmaz, kendilerini göstermeye çalıştılar. Omzundaki sakatlık nedeniyle kamp boyunca takımdan ayrı çalışan Fatih Öztürk ise umduğunu bulamayanlar arasındaydı.

Henrique'den itiraf


Ondrej Celustka: Büyük umutlarla geldiği Davraz kampında kendi isteğiyle sağbek mevkiinde denendi. Zeki Yavru ile girdiği forma rekabetinde tecrübesi ile ön plana çıksa da beklenen çıkışı bir türlü yakalayamadı.

Zeki Yavru: Geçtiğimiz sezon yükseldiği A takımda Serkan Balcı'nın da takımdan ayrılması ile sağbek mevkiinde forma şansı arttı. Akçay'ın eski öğrencisi olan Zeki, istekli görüntüsüyle dikkat çekse de, forma için çok çalışması gerektiği gözlendi.

Giray Kaçar: Yaşadığı sağlık sorunlarının ardından toparlanan Giray, tecrübesiyle dikkat çekti. Uzun süredir bordo-mavili formayı giyen futbolcu, bu sezon da forma için hazır olduğunun mesajını verdi.

Mustafa Yumlu: Takımdaki en sorunsuz ve en çalışkan futbolculardan biri olduğunu yine ortaya koydu. 1461 Trabzon'dan takıma dahil edilen futbolculara ağabeylik yapan Mustafa, stoperde yaşanacak olan yoğun rekabette kolay kolay pes etmeyeceğini kanıtladı. Mustafa, Akçay'ın güvendiği isimler arasında yer alıyor.

Emerson: Geçtiğimiz sezon takımdan gönderilmesine karar verilmesine karşın sorunsuz bir şekilde kampa katıldı. Alışık olduğu solbek mevkinde değil, sol iç stoper olarak kampı tamamlayan Emerson'un formayı alması sürpriz olmaz.

Caner Osmanpaşa: Davraz kampının en şansız futbolcuları arasında yer aldı. Çok hırslı başladığı kampın ikinci gününde sakatlanınca takımdan ayrı kaldı.

Aykut Demir: Trabzonspor'un Davraz kampına sonradan katılan tek transfer olarak dikkat çekti. Kendisini ispatlama adına sertlikten kaçınmayan Aykut, stoperdeki forma rekabetini artırdı.

Sol Bamba: Kampa 12 gün gecikmeli olarak katılan futbolcunun tatilde fazla çalışmadığı gözlemlendi. Sol Bamba formaya uzak isimler arasında.

Marek Cech: Kondisyon çalışmalarında en hazır futbolculardan biri olarak dikkat çekti. Yusuf Erdoğan ile yapacağı forma savaşında bir adım önde gözüküyor. Cech, oynadığı hazırlık maçlarında da iyi bir görüntü ortaya koydu.

Yusuf Erdoğan: Bordo-mavili taraftarların en fazla beklenti içerisinde olduğu Yusuf Erdoğan, alışık olduğu sol açık mevkisinde değil kamp boyunca solbekte görev yaptı. Yeni mevkisine alışmakta güçlük çekse de Akçay'ın yakından tanıdığı oyuncu yeni sezonun sürprizlerinden olacağını gösterdi.

Volkan Şen: Kampın başlarında Akçay'dan en fazla alkış alanlar arasında yer alan Volkan Şen, daha sonra diğer futbolcuların form tutması ile geri planda kaldı. Özel yetenekleri ile dikkat çeken Volkan, formaya yakın isimler arasında...

Yasin Öztekin: Transfer söylentileri ile kafası karışık olan Yasin, kamp sırasında kayınvalidesini kaybedince ikinci bir yıkım yaşadı. Ancak Akçay'ın uyarılarına kulak tıkamayan Yasin, yine de kendisini göstermeyi başardı.

Abdülkadir Özdemir: Kampın tartışmasız en dikkat çeken isimlerinden birisiydi. 1461 Trabzon'dan kadroya dahil edilen Abdülkadir, hem defansif, hem de ofansif yönü kuvvetli olan bir orta saha oyuncusu olduğunu gösterdi. Akçay'ın 4 - 2 - 3 - 1'lik oyun sisteminde formanın en güçlü adayı olduğunu kanıtladı.

Aykut Akgün: Teknik direktör Mustafa Akçay'ın kamp boyunca en çok üzerinde durduğu oyuncuların başında yer aldı. Bu uyarılara kulak tıkamayan Aykut, geçen sezona oranla sorumluluk alan yapısı ve istekli hali başarılı bir performans ortaya koydu.

Soner Aydoğdu: Kendi deyimiyle adaptasyon yılını geride bırakan Soner Aydoğdu, bol rekabetin yaşanacağı orta sahada formayı kolay bırakmayacağını gösterdi. Akçay'ın isteklerini harfiyen yerine getiren genç futbolcu, taktik antrenmanların yıldızları arasındaydı.

Marek Sapara: Kampa yeni bir başlangıç yapmak için gelen Sapara, kampın 3'üncü gününde yapılan hazırlık maçında sakatlandı. 6 ay sahalardan uzak kalacak olan Sapara'nın sözleşmesinin feshedilmesi gündeme geldi.

Gustavo Colman: Kamp çalışmalarına tam zamanında katılarak büyük bir sürpriz yapan Gustavo Colman, yeni sayfa açan futbolcuların başında yer aldı. Takımdan ayrılması beklenen oyuncu, hem kondisyon olarak hem de hırsıyla takım arkadaşlarının önüne çıktı. Colman, yeni sezon öncesi takımın en büyük kozu olmaya hazırlanıyor.

Olcan Adın: Kampın yıldızı ve neşe kaynağıydı. Yeni sezon öncesi her türlü sorumluluğu almaya hazır olduğunun mesajlarını verdi. "Antrenmanlarda bizden daha çok çalışıyor" diyerek hocasının performansına duyduğu hayranlığa vurgu yapan Olcan, takımın hücum yükünü sırtlamaya hazır olduğunu kanıtladı.

Adrian Mierzejewski: Geçtiğimiz sezonun yıldız isimlerinden olan Adrian, kampın en renkli isimleri arasındaydı. Antrenmanlarda Türkçe konuşan Adrian, yabancı oyuncuların da motive kaynağı oldu. Adrian oynadığı hazırlık maçlarında ise geçtiğimiz sezondan daha iyi olduğunun sinyallerini verdi.

Alanzinho: Kampa zamanında katılan yabancı oyuncular arasında yer aldı. Eski teknik direktör Kafkas'ın, 'Onu kadromda düşünmüyorum' şeklinde açıklama yaptığı Alanzinho, bunu sorun etmeyerek, kampta hırsı ile dikkat çekti. Tüm hazırlık maçlarında forma giyen Alanzinho, Akçay ile adeta yeniden doğdu.

Paulo Henrique: Kampa geç katılmasına karşın antrenman eksiği olmaması dikkat çekti. Akçay'ın hemen takıma dahil ettiği Brezilyalı forvet, alternatifin az olduğu hücum hattında bir adım önde görüldü. Ancak olası forvet transferinde Henrique'nin forma için çok çalışması gerek.

Emre Güral: Geçtiğimiz sezon beklenen performansı gösteremeyen Emre Güral, Davraz kampına iyi başladı. Ancak hazırlık maçında yaşadığı sakatlık performansının gerilemesine neden oldu. Genç oyuncu yinede formadan kolay vazgeçmeyeceğini ispatlayan isimlerden.

Batuhan Karadeniz: Fazla kiloları nedeniyle kampın büyük bir bölümünde takımdan ayrı olarak çalıştı. Yardımcı antrenör Hami Mandıralı'nın özel olarak ilgilendiği Batuhan'ın, yaklaşık 7 kilo verse de form tutmak için zamana ihtiyacı olduğu görüldü.

Zokora'dan ağır fatura