Trabzonspor'dan itiraz dilekçesi

Trabzonspor'dan itiraz dilekçesi
Trabzonspor'dan itiraz dilekçesi
Trabzonspor Kulübü Hukuk Kurulu, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nın Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve bazı şike davası hükümlülerinin yeniden yargılanması yönündeki mütalaası üzerine İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvuruda bulundu.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve bazı şike davası hükümlülerinin, 'yeniden yargılama yapılması' ve 'infazın durdurulması" talepleri üzerine dosyayı inceleyen Cumhuriyet Savcısı Abdullah Mirza Coşkun, "Şike davasında infazın durdurulması ve yeniden yargılama yapılması" yönünde mütalaa vermişti.

İNFAZIN BAŞLAMASI İSTENDİ

Bunun üzerine harekete geçen Trabzonspor Hukuk Kurulu, savcılık mütalaasına karşı İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Dilekçede, hükümlülerin yeniden yargılanma hususundaki taleplerinin reddi, Yargıtay kararı ile haklarındaki mahkûmiyetleri kesinleşmiş hükümlülerin infazının başlanması talep edildi. Trabzonspor'un dilekçesinde hukuki açıklamalara ek olarak Cumhuriyet Savcısı Abdullah Mirza Coşkun'un savcılık mütaalasında yaptığı iddia edilen bazı hatalar da yer aldı.

AVUKAT ORHAN: TALEP TAMAMEN HUKUKSUZ

Trabzonspor Kulübü Hukuk Kurulu avukatlarından Hakan Orhan, şike davası sanıklarının yeniden yargılanma taleplerine karşı daha önce de mahkemeye bildirimde bulunduklarını belirterek şunları söyledi:
"Yeniden yargılanma talepleri ve savcılık mütalaası tamamen hukuksuzdur. Bu talebin kabul edilmesi halinde Türkiye 'de hukuki bir kaos yaşanacak ve geçmişte yapılan tüm yargılamaların yenilenmesinin gerekecektir. Savcılık mütaalası ceza usul hukukunun en temel ilkelerine aykırıdır. Ayrıca savcının maçları değerlendirirken maddi hatalar yaptığını, bir sanığın birden fazla maçta suç işlediğini göz ardı ettiğini tespik ettik." Yunus Emre SEL (DHA)