Trabzonspor'dan TL çağrısı

Trabzonspor'dan TL çağrısı
Trabzonspor'dan TL çağrısı
Bordo-mavili kulüp, kur farkı nedeniyle sıkıntı yaşayan kulüplere, "Ortak bir kararla sözleşmelerde TL kullanalım" önerisi yaptı.

Trabzonspor kulübü, gerek yerli, gerekse yabancı oyuncularla imzalanan sözleşmelerin euro ve dolar üzerinden yapılmasına tepki gösterdi.

90 transfer, 107 ayrılık


Bu tür anlaşmalarla, yabancı para kurlarında yaşanan artışlar nedeniyle kulüplerin ciddi zararlara uğradığını belirten Kulüp Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Abdi Serdar Üstünsalih, “Türk Lirası’na gereken değeri verelim. Türkiye ’nin uzun bir süredir devam eden istikrarlı ve sağlam ekonomik yapısı sayesinde piyasaların global dalgalanmalardan asgari düzeyde etkilendiği aşikardır. Orta vadede Türk Lirası performansına bakıldığında, euro ve dolar karşısında kayda değer bir kaybı olmadığı görülmektedir. Ülkemizdeki futbol kulüplerinin bilançolarına bakıldığında yabancı para varlık ve yükümlülüklerinin büyük bir yük oluşturduğu sabittir" ifadelerini kullandı.

"HEDEFİMİZ KONTRATLARDA YABANCI PARANIN ASGARİYE İNDİRİLMESİ"
Üstünsalih, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
"Kısa vadeli kur dalgalanmalarında bilançodaki yabancı para yükü, kulüplerimizin kısa vadeli ödemelerinde zaten sıkıntılı olan nakit akış dengelerini daha da bozmaktadır. Bununla beraber futbol camiasında, gerek yerli gerek yabancı, gerekse de teknik adamların yabancı para üzerinden kontrat yapma talepleri hepimizin bildiği bir gerçektir. Hali hazırda kendi kulübümüz de camiamızdaki rekabet ortamı nedeniyle yabancı para üzerinden kontrat düzenlemekte ve maalesef tek başına bir çözüm üretememektedir. Trabzonspor olarak temel hedefimiz güçlü TL inancıyla ülkemizde yapılan kontratlarda yabancı paranın asgariye indirilmesi ve bunun da tüm kulüpler tarafından desteklenmesidir. Bu sayede el birliği ile tüm kulüplerimizi yabancı para kur riskinden kurtarmış olacağımıza inanıyorum. Gerekirse konuyu Kulüpler Birliği’nde gündeme taşımak ve bu hususun bir an önce hayata geçirilmesi için elimden geleni yapacağım." Yunus Emre SEL (DHA)

Trabzonspor'dan hakem tepkisi