Trabzon'un hâlâ 'Umut'u var

Beşiktaş'ın Denizlispor'u İnönü'de 2-0 yendiği maçta Siyah-Beyazlıların yöneticisi Celal Kolot, Horozlar için "Çok güçsüz bir takım, Allah yardımcıları olsun" demişti.
Haber: EFKAN BUCAK / Arşivi

Beşiktaş'ın Denizlispor'u İnönü'de 2-0 yendiği maçta Siyah-Beyazlıların yöneticisi Celal Kolot, Horozlar için "Çok güçsüz bir takım, Allah yardımcıları olsun" demişti. Hakikaten de Yeşil-Siyahlılar ikinci yarının ilk üç maçı itibarıyla düşmenin en büyük adayı görünümündeydi. Denizli Atatürk Stadı'nda dün ilk 30 dakikaya kadar da bu görünümü korudular. Her ne kadar ilk yarıyı tamamıyla domine edip Trabzonspor gibi bir takımı sahasına hapsetseler dahi topa sahip olma oranlarını gol pozisyonuna çevirme başarısını gösteremediler.
Gaziantepspor'u 2-0 yendiği maçta rakibine birçok pozisyon veren Trabzonspor'da ise Ziya hoca öğrencilerine gol yememelerini sıkı sıkıya tembih etmiş olmalıydı, düşme hattındaki rakipleri önünde bu kadar kapanmalarının başka bir açıklaması olamazdı. Tomas Abraham-Julio Cesar-Yusuf üçlüsü orta sahada Bordo-Mavili rakiplerini sürklase etmelerine karşın Karadeniz ekibinin savunması Horozların gol umudu Adriano'yla buluşmasına izin vermedi.
Trabzonspor'un en büyük şansı, Gökdeniz, Ceyhun ve Yattara gibi ileri hızla çıkabilen orta saha oyuncularına sahip olması. İlk golde de bunu gördük: 12'deki ani atakta Gökdeniz'in ara pasında ileri açılan kaleci Souleymanou'yu geçen Umut, takımını 1-0 öne geçirdi. Denizlispor baskısıyla geçen 18 dakikadan sonra Trabzonspor'un rakip yarı sahaya ilk gidişinde kazanılan kornerde Erdinç, Ceyhun'un ortasında topu ağlara gönderdi ve farkı ikiye çıkardı: 0-2.
Doğru yerde, doğru zamandaydı
Bu noktada, moral olarak çöken Denizli'nin kurtuluşu için, Celal Kolot'un dediği gibi bir 'ilahi işaret'e ihtiyaç vardı. Ancak beklenen yardım Trabzonspor kalecisi Tolga'dan geldi: Genç file bekçisi, Tomas Abraham'ın tacında Adriano'nun kafayla indirdiği topu bloke edemedi ve Julio Cesar'a 'çarpan' top tıngır mıngır ağlara gitti. Cesar'a da tebrikler: Doğru yerde doğru zamanda olmak böyle bir şey olsa gerek! Brezilyalı bununla da kalmadı, 42'de kazandıkları kornerde Ahmet'in kafa golünün asistini yaptı.
Trabzonspor ikinci yarıda da kalesine yaslandı ancak bu kez, 48. dakika itibarıyla 3-2 öne geçmişlerdi. Bir dakika önce Celalettin'in vuruşunu mükemmel bir şekilde kurtaran Souleymanou, Umut'un sağ çaprazdan pek de hızlı olmayan şutunu altından kaçırdı ve bu hafta ilginç goller yiyen kaleciler kervanına (Manisa'dan Fevzi, Trabzon'dan Tolga, Rize'den Zdravkov) katıldı. Ancak Trabzon geriye yaslandıkça Denizli rakip kalede tehlikeler yaratmaya devam etti. 62'de İbrahim Ege'nin uzaktan şutunu güçlükle çıkaran Tolga'nın 70'te Adriano'nun vuruşunda yapacağı pek bir şey yoktu. Brezilyalı golcü, ceza sahası içindeki şık röveşatasıyla sezonun en güzel gollerinden birine imza attı: 3-3. Ne var ki 87'de Denizli savunması ve kalecisinin zincirleme hataları bu güzelliği yok etti: Yattara'nın sağdan pasında topu ceza alanında boş kaleye yuvarlayan Umut maçın kahramanı oldu. Böylelikle Trabzonspor, 80 dakikasını savunma yaparak geçirdiği maçı dört golle kazandı. Denizlispor'a ise bu savunmasıyla 'Allah yardımcıları olsun' demekten başka yapılabilecek bir şey yok.

DENİZLİSPOR: 3
Süleymanou. 4
Ahmet. 5
Kratochvil. 5
Erman. 4
Bülent. 4
Tomas. 7
(F. Egedik 83). -
Cesar. 7
(M. Karakoç 85). -
İ. Ege . 5
Serhat . 6
Yusuf. 6
Adriano. 7
(Kroupa 77). -

TRABZONSPOR: 4
Tolga . 4
Musa. 5
Risp. 6
Erdinç. 6
Celaleddin. 4
Hüseyin. 5
Ayman. 5
Gökdeniz. 7
(Ferhat 90). -
Ceyhun. 6
(Musampa 66). 7
Yattara. 7
Umut. 8

GOLLER: Cesar (32), Ahmet (42), Adriano (71) / Umut (12, 48 ve 87), Erdinç (30)
Stat: Atatürk - Hakemler: Y. Yıldırım, S. Gençerler, A. Zağlı