Trabzon'un tavşanı

Trabzon'un tavşanı
Trabzon'un tavşanı
Gençleri ciddiye almak lazım. PAF takımların maçı için Akçaabat'a geçip, halkın nabzını da tutmak istedim. Maça ilgisi bakımından, bu derece sakin ve huzurlu bir esnaf bulacağımı, doğrusu tahmin edememişim.

YAKINDAN KUMANDAN
Gençleri ciddiye almak lazım. PAF takımların maçı için Akçaabat'a geçip, halkın nabzını da tutmak istedim. Maça ilgisi bakımından, bu derece sakin ve huzurlu bir esnaf bulacağımı, doğrusu tahmin edememişim. 'Maç ne olur?' sorusuna aldığım cevapların neredeyse tamamı bizatihi soruydu. 'Maçı bırak Erkan Goloğlu, esnaf perişan, bizim halimiz ne olacak?' İyi kötü birşeyler söyledim ama hiçbir işe yaramayacağını ben de biliyordum.
Bu izlenimlerle Akçaabat'tan Avni Aker'e yaklaşırken ilk göze çarpan, havadaki kesif intikam kokusuydu. Ligin ikinci haftasında Fenerbahçe'yi ağırlayan Trabzonlular, Akçaabat'la ellerine geçen fırsatı bu kez kaçırmak istemediler. Haliyle bir tane bile Kırmızı-Beyaz bayrağın olmadığı statta Akçaabatspor-Fenerbahçe maçı, daha çok 1967 Trabzonspor Taraftarlar Birliği-Fenerbahçe çekişmesi oldu. Ancak stat yönetimini de kutlamak gerekiyor. Tansiyonu düşürmek için, insanın kanını coşturan Karadeniz havalarına çok daha az yer verdiler. Orta Anadolu ve modern pop şarkılarıyla bir tür uyuşturma çabalarından, doğrusu hepimiz umutlandık. İki dakika sonra bunun centilmenlik olduğu yönündeki anonsu, Şeref Tribünü'nün sol tarafından kale arkasına konuşlanmış seyirci hemen cevapladı: "Futbol holiganlıktır, futbol adam bıçaklamaktır." Yanımdaki seyirci bu tehdidi ciddiye almamak gerektiğini, bunun her maçta yapılan Sürmene bıçaklarının reklamından ibaret olduğunu söyledi.
'Üzerimde denenir' endişesiyle, inanmış gibi yaptım.
Avni Aker'de 200 kadar Fenerli'nin geleneksel ikinci koltuk kırma ayini, işin tuzu biberi oldu. Ben de çaresiz Münevver'i seyrederek oyalanmaya çalıştım. Avni Aker'in gülü bu kez Bordo-Mavili kreasyonu yerine Kırmızı-Beyaz 'houte couture' çizgileri tercih etmişti. İstiklal Marşı'nda asker gibi selam durdu, Sebat'ın golünden sonra bayramlık topaç gibi yerlerde yuvarlandı, Hooijdonk'un frikiğinde gözlerini kapatarak dualar etti.
Sebat, maçlarını Avni Aker'de 'Şampiyon Trabzon' tezahüratıyla oynayacaksa, Trabzonspor'un 'tavşan takımı' olsun; ilk yarıda rakibi yorsun, ikinci yarı diri bir Trabzonspor oynasın. Maç mı ne oldu? Ben ne zaman maç yazısı yazdım ki?..