Tribünde 'ACAB' serbest kaldı!

Tribünde 'ACAB' serbest kaldı!
Tribünde 'ACAB' serbest kaldı!
Galatasaray taraftar grubu TekYumruk'un, İzmir'de oynanan Türkiye Kupası maçında açtığı pankart hakkında 'kovuşturmaya yer olmadığı' kararı verildi. Taraftar Hakları Derneği'nden ise bu pankarta ilişkin önemli bir uyarı geldi.

RADİKAL - İzmir 'de geçtiğimiz Aralık ayında oynanan Balçova Yaşamspor- Galatasaray maçında, tribünde Osmanlıca harflerin yer aldığı (ACAB) pankart sebebiyle haklarında soruşturma açılan ve seyirden men cezası uygulanan 10 taraftar hakkında karar verildi. Savcılık, söz konusu pankart için 'kovuşturmaya yer olmadığı'nı karara bağladı.

Kararda, Taraftar Hakları Derneği'nin, pankartta geçen 'ACAB' ifadesinin 'All Colours Are Beautiful (Bütün renkler güzeldir)' anlamına da geldiğine ilişkin itirazı etkili oldu.

"ACAB'I AÇIK AÇIK YAZABİLİRLER"

Taraftar Hakları Derneği'nden yapılan açıklamada, "Bu tarzda açılmak istenen bir pankartta olumsuz niyet okumalarının önüne geçmek için ACAB'ı açık açık yazma noktasında tavsiye bulunuyoruz. İzmir' de verilen bu karar aynı zamanda polisin statlarda niyet okuyarak görev yaptığının ve 6222 sayılı yasanın yeniden düzenlenmesine dair yaptığımız itirazların da bir kanıtı sayılmalıdır" denildi.