TSYD'den kınama: Aferin Emre, gerçek yüzünü gösterdin

Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD), Macaristan maçında basın tribününün bulunduğu yöne doğru el kol hareketleri yapan milli futbolcu Emre Belözoğlu'nu, yayımladığı sert bir bildiriyle kınadı.

İSTANBUL - Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD), Macaristan maçında basın tribününün bulunduğu yöne doğru el kol hareketleri yapan milli futbolcu Emre Belözoğlu'nu, yayımladığı sert bir bildiriyle kınadı. Yönetim Kurulu imzasıyla yayımlanan açıklamada, şöyle denildi: "Ulusal takımımızın Macaristan'ı yenerek, Türkiye ve tüm dünyadaki vatandaşlarımızı tarifi imkânsız bir sevince boğması büyük bir takdir ve memnuniyetle karşılanmıştır. Ulusça daha birinci golün sevincini yaşarken, ulusal takımımızın kaptanı Emre Belözoğlu'nun basın tribününe dönerek el ve kol hareketleri yapması, sözüm ona kendisini eleştirenlere tepki göstermesi, bir sporcunun ahlak, terbiye, centilmenlik, özetle hiçbir fair-play anlayışına sığmamıştır. Bu çirkin tepki ve davranış biçimi basın tribününün bitişiğinde bulunan Şeref Tribünü'ndeki spordan sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy ve yönetim kurulu üyeleri ile yerli ve yabancı seçkin protokolün gözü önünde cereyan etmiştir. Kimse böyle terbiye dışı bir davranışı görmezlikten gelemez ve cezasız bırakamaz."
"Takımımızın ikinci golünden sonra da aynı davranışı gösterme cesaretinde bulunup, bu defa basın tribününe sözlü tacizde bulunan Emre Belözoğlu, maç sonunda da iyi futbolunu değerlendirmek üzere mikrofon uzatan görsel basına aynı nezaketsizliği yapmıştır" ifadelerine de yer verilen açıklamada, daha sonra şöyle denildi: "Kendisi bizim gözümüzde bundan böyle sadece futbolcu Emre'dir. Çünkü sporcular, ancak sporcu davranış ve erdemleri ile o unvanı hak ederler. Emre bu davranışları ile hayatının en büyük yanlışını yapmıştır. Aferin Emre, bizlere gerçek yüzünü gösterdin. Artık gerçek yüzün ve davranışlarınla gerçek yerini bulursun." Öte yandan Profesyonel Futbolcular Derneği (PFD) de, başkan Turgay Şeren imzasıyla yayımlanan mesajında Emre'yi kınadı.