Tugay son noktayı 'samba'yla koyuyor

Bundan yaklaşık beş yıl kadar önce bütün Türkiye ekranları başına kilitlenmiş, Kore'de top koşturmakta olan Millilerin Dünya Kupası finallerinde başarısını izlemekteydi.

DORTMUND - Bundan yaklaşık beş yıl kadar önce bütün Türkiye ekranları başına kilitlenmiş, Kore'de top koşturmakta olan Millilerin Dünya Kupası finallerinde başarısını izlemekteydi. İlk maç Ulsan'daydı ve rakip dünya futbolunun yıldızlarından oluşan Brezilya'ydı. O maçta Hasan Şaş'ın ayağından gelen gol bütün ülkeyi sevince boğmuş, maç 2-1 Brezilya üstünlüğüyle sona erse de Hasan'ın golü futbol tarihindeki yerini almıştı. Aynı Brezilya yarı finalde bir kez daha Ay-Yıldızlıların rakibi olmuş ve 1-0'lık galibiyet Sambacıları finale taşırken Güney Kore'yi mağlup eden Milliler dünya üçüncülüğüyle yetinmişti. İlk kez 1956'da karşı karşıya gelinen Brezilya 2003'te bu kez Konfederasyon Kupası'nda Türkiye'nin karşısına çıkmış bu kez maç 1-1 sonuçlanmıştı.
O günlerde Milli Takım için ter döken isimlerden birisi, Tugay Kerimoğlu bu akşam Brezilya'yla oynanacak çok özel bir maçla Ay-Yıldızlı formaya veda ediyor. Sahaya takım kaptanı olarak, 94. kez A milli oluşunu temsilen 94 numaralı formayla çıkacak olan Tugay, böylelikle Ay-Yıldızlı takımdaki jübilesini de yapacak.
Aurelio için 'değişik' bir maç
Bu akşamki maç Tugay için olduğu kadar bir başka oyuncu için de özel bir anlam taşıyor olacak. Milli Takım'ın Brezilya asıllı oyuncusu Mehmet Aurelio... Aurelio bu akşam ülkesine karşı ilk kez rakip olarak sahaya çıkacak olmanın heyecanını yaşıyor.
Karşılaşmayla ilgili dün bir basın toplantısı düzenleyen Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, "Brezilya ile oynamak çok önemli bir prestijdir. Türk Milli Takımı da bunun haklı sevincini yaşamaktadır" dedi. Milli Takım kariyerine nokta koyan Tugay'ın fazla oynayacağını sanmadığını belirten Terim, "100 maç barajı gibi bir şey düşünmüyoruz biz. Büyük rakamlarda hizmet eden arkadaşlarımıza böyle bir anlayıştayız. Bizli veya bizsiz bu gelenek sürmeli. Bülent'le başladık, Tugay'la devam ediyoruz" dedi.
'Ekim ayında lideriz'
Bosna Hersek maçına da değinen tecrübeli teknik adam, yenilgi sonrası sadece bir kredi kaybettiklerini belirterek, "Ekim ayını bekleyin. Allah izin verirse ekimde tekrar lideriz" dedi. Terim, Bosna Hersek yenilgisinin nedeni olarak 'milli heyecanı kaçırmalarını' göstererek, "Aşırı güvenin faturasını böyle ödedik" ifadesini kullandı.
Öte yandan Milli Takım, Brezilya maçının hazırlıklarını dün akşamki çalışmayla tamamladı. Antrenman öncesi bir açıklama yapan kaleci Rüştü Reçber, Bosna Hersek karşısında takım olarak hatalı olduklarını belirterek, "Hatalarımız için Türk halkından özür dileriz" dedi. Signal Iduna Park'ta 21.00'de başlayacak maçı Alman Florian Meyer yönetecek. (Spor Servisi)