'Tuncay gibi oyunculara ihtiyacım var'

Şampiyon Fenerbahçe'nin teknik direktörü Arthur Coimbra Zico, şu aralar ülkesi Brezilya'da tatilin keyfini çıkarıyor, bir yandan da Rio De Janeiro'da kendisinin kurduğu Centro Futebol De Zico okulunda, öğrencileriyle ilgileniyor.

RIO DE JANEIRO - Şampiyon Fenerbahçe'nin teknik direktörü Arthur Coimbra Zico, şu aralar ülkesi Brezilya'da tatilin keyfini çıkarıyor, bir yandan da Rio De Janeiro'da kendisinin kurduğu Centro Futebol De Zico okulunda, öğrencileriyle ilgileniyor. Takımın yeni iskeleti ve ayrılan isimler üzerine konuşan teknik adam, öncelikle takımdan ayrılan Ümit Özat, Tuncay Şanlı, Rüştü Reçber, Mehmet Yozgatlı, Serkan Balcı'ya yeni takımlarında başarılar diledi ve özellikle Tuncay'ın ayrılmasıyla takımın güç kaybettiğini söylerken "Tuncay ruhunda bir futbolcuya ihtiyacımız olacak" yorumunda bulundu.
Hedefin geçen sezondan daha iyi bir Fenerbahçe olduğuna dikkat çeken genç çalıştırıcı, "Futbolcuların gelmesi kadar gitmesi de doğal. Profesyonellikte bunlar var. Bazı futbolcularımızı kaybettik. Bizimle olmayacak oyunculara mutluluklar ve kariyerlerinde başarılar. Tuncay da ayrıldı. Bizim özellikle Tuncay ruhunda oyunculara ihtiyacımız olacak. O, gitmeyi tercih etti. Kendisi adına en iyi kararı aldığını düşünüyorum. Türk futbolu ve Milli Takım için çok önemli bir futbolcu. Geçen sezon çok iyi bir gelişme gösterdi. Umarım gittiği takımda bu gelişimini sürdürür" dedi.
Arthur Zico, eski takımlarında benzer görevleri üstlenen iki oyuncu, Roberto Carlos ve Wederson'un nasıl oynayacakları konusunda da şöyle konuştu: "İkisinin de bize bu sezon çok önemli katlıları olacak. Wederson daha çok sol açıkta oynayabilen, ileriye yönelik bir oyuncu. Orta sahaya da yardım ediyor. Roberto Carlos ise tam bir sol bek oyuncusudur. Çıkması gerektiği zamanları iyi ayarlayıp çıktığı zaman bitirici özellikleri olan bir oyuncu. Wederson daha fazla ileriye yönelik bir oyuncu olduğu için sol açıkta belki daha fazla düşünebiliriz."
'Rüştü'yle problemim yok'
Zico, sezonun büyük bir bölümünde sakatlığından dolayı forma giymeyen Rüştü ve Trabzonspor'a giden Serkan Balcı ile herhangi bir problemi olmadığını ifade ederken şöyle konuştu: "İkisiyle de bir problemim yok. Zaten ikisi de sezon başında ilk 11 oyuncusuydu. Rüştü sezona ilk 11'de başladı. Daha sonra sakatlandı, yerine Volkan ve Serdar geçti ve iyi performans ortaya koydular. Rüştü son maçta bana kaleyi korumak istediğini söyledi. Ne var ki en zor maçlarda, en kritik dönemlerde kaleyi Volkan ve Serdar korudu. En rahat zamanda, parti havasında geçen bir maçta da onların oynaması gerektiğini düşündüm. Amacım Volkan ve Serdar'ın en azından bir maçta rahat bir şekilde taraftar ile bütünleşerek oynamasıydı. Serkan ise bazen iyi, bazen kötüydü. Ligin sonunda eğer kalmak isterse onunla devam edebileceğimi söyledim. Bu takımın önemli bir parçası olduğunu belirtti. Ama herkes kendisi açısından en iyi kararı alır, o da kendince en iyi kararı aldı."
'Yaş o kadar önemli değil'
Zico, Fenerbahçe'nin transfer bombası Roberto Carlos hakkında da açıklamalarda bulundu. Brezilyalı yıldızın, kendisinin onayıyla transfer edildiğini söyleyen Zico böyle bir oyuncuya her teknik direktörün sahip olmak isteyeceğini belirtti. Roberto Carlos'a yaşlı diyenlerin dikkatli olması gerektiğini, çünkü bu oyuncunun performansı karşısında peşin hüküm verenlerin utanabileceğini söyledi. Zico bu konuda Milan örneğini verdi ve son 'Şampiyonlar Ligi Şampiyonu'nun kadrosunda Serginho, Seedorf, Maldini, Cafu, Inzaghi gibi 30 yaşın üzerinde oyuncuların çokluğuna dikkat etti.
Brezilyalı teknik adam yeni transferlerden Colin Kazım'ı da antrenmanlarda gördükten sonra daha iyi fikir sahibi olacağını ifade ederek "Boş bir oyuncu olmadığı belli. İngiltere'de oynayan milli takım oyuncusu. Umarım sezon içinde de en iyi şekilde kendini gösterir ve Fenerbahçe'ye yararlı olur" dedi. Tecrübeli teknik adam son olarak şu anda rakipleri olan Galatasaray ve Beşiktaş'a göre daha oturmuş bir kadroları olduğunu ancak bunun şampiyonluk için garanti olmadığını söyledi.'Yine aynı şekilde davranırım'
AZ Alkmaar ile oynanan UEFA Kupası rövanş maçında oyuncu değişikliğini geç yaptığı için eleştiri alan Zico, aldığı kararlardan dolayı pişman değil. Brezilyalı çalıştırıcı, konuya ilişkin "O ana dönsek yine aynı kararları alırdım. 2-2'ye gelmemizin sebebi benim değişiklik yapmamadan dolayı olmadı. Üçüncü ve de dördüncü golü atacakken, bunları elimizin tersiyle ittik. Fırsatları değerlendirseydik işimiz daha kolay olacaktı. Yediğimiz gol pozisyon hatasından kaynaklandı. Oyuncu değişikliği yapsak da yapmasak da yenebilecek bir goldü. Kısacası sonucu oyuncu değişiklikleri belirlemedi. Deniz Barış sakatlanmıştı ve yerine maça dahil edeceğimiz oyuncuların hiçbirinin defansif özelliği yoktu" yorumunda bulundu.