Turgay Demirel hedefi açıkladı

Turgay Demirel hedefi açıkladı
Turgay Demirel hedefi açıkladı
Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Turgay Demirel, "Hedefimiz grup maçlarını başarıyla tamamlamak ve hepimizi mutlu edecek sonuca ulaşmak" dedi.

ANKARA - Spor Genel Müdür Yardımcısı Tamer Taşpınar, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, yönetim kurulu üyesi Jülide Sonat, takım menajeri Canan Erdoğan, milli takım başantrenörü Ceyhun Yıldızoğlu ve oyuncular, Türkiye'nin evsahipliğinde organize edilecek Dünya Kadınlar Basketbol Şampiyonası öncesinde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Turgay Demirel, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de düzenlenen Dünya Erkekler Basketbol Şampiyonası'ndan 4 yıl sonra Dünya Kadınlar Basketbol Şampiyonası'na evsahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını belirterek, "Türk basketbolu hem erkeklerde hem de kadınlarda son 20 senede çok büyük hamleler yaptı. Dünya basketbolunda ilk 10'da yer alan bir ülke konumuna geldik. Bu şampiyona sonrasında da kadınlarda ilk 7-8 ülke arasında yer alacağımızı düşünüyorum. Hedefimiz grup maçlarını başarıyla tamamlamak ve hepimizi mutlu edecek sonuca ulaşmak" diye konuştu.

Kadın Milli Takımı'nın ilk dez Dünya Şampiyonası'nda mücadele edeceğini hatırlatan Demirel, konuşmasına şöyle devam etti:
"Bundan önce 16 kez düzenlenen dünya şampiyonasında ABD'nin ve eski adıyla Sovyetler Birliği'nin büyük ağırlığı var. Bu şampiyonada birbirinden değerli ve güçlü ekipler, Türk basktelbolseverlerin önünde şampiyon olabilmek için mücadele edecek. Bu şampiyonanın en önemli artılarından biri, şampiyon olan takımın olimpiyatlara direkt katılma hakkını kazanacak olmasıdır. Kadın millilerimiz, Bu şampiyonada da başarılı olacağımızı ümit ediyoruz."

2011 yılında düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda alınan madalya sonrasında Kadın Milli Takımı'nın istikrarlı bir şekilde yoluna devam ettiğine dikkati çeken Turgay Demirel, "Grubumuzda güçlü takımlar var. Elimizden gelenin en iyisini sahaya yansıtmak için mücadele edeceğiz. Bu şampiyonada sonuç ne olursa olsun bu ekip, performansıyla Türk kadın basketbol ve spor tarihine altın harflerle geçtiler" şeklinde sözlerini tamamladı.

TAŞPINAR: UMUYORUM ALABİLECEĞİMİZ EN İYİ DERECEYİ ALIRIZ
Spor Genel Müdür Yardımcısı Tamer Taşpınar ise böyle büyük bir organizasyonun Türkiye'de yapılmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye'nin organizasyon anlamında çok tecrübeli olduğunu kaydeden Taşpınar, "Basketbol Federasyonu'nun bilgi ve birikimiyle bu şampiyonada da başarılı bir organizasyon yapacağımdan şüphem yok. Umuyorum kızlarımız, 70 milyonun beklentisine cevap verir. Ne zaman bir dünya şampiyonası veya başka bir şampiyona olsa, hemen şampiyonluk bekleniyor. Bu işler bu kadar kolay değil. İnşallah kızlarımız alabilecekleri en iyi dereceyi alır" ifadesini kullandı.

Spor Genel Müdürlüğü ve Bakanlık olarak bütün branşlarda olduğu gibi basketbolun da yanında olduklarına vurgu yapan Taşpınar, "Basketbol Federasyonu, kurumsallaşmasını tamamlamış ender federasyonlardan biri. Basketbolu tabana yayma projelerinde de kendileriyle paydaşız. Bunları hayata geçirmek ve başarabilmek önemli. Basketbol Federasyonu bunları başarabilmiş bir federasyon" dedi.

SONAT: BAŞIMIZ DİK ŞEKİLDE ŞAMPİYONAYI TAMAMLAYACAĞIZ

Türkiye Basketbol Federasyonu Kadın Basketbolundan Sorumlusu Yönetim Kurulu Üyesi Jülide Sonat, takımın yapılanması ve bugünlere gelebilmesi yolunda federasyonun önemli işler yaptığını söyledi.

Federasyonun çok önemli imkanlan sağladığını ifade eden Sonat, şunları söyledi:
"Oyuncularımız gelmiş geçmiş çok önemli başarıları elde ederken, büyük çaba gösterdi. Alınan madalyalar istikrarlı şekilde devam etti. İlk kez katılmasına rağmen olimpiyatarda çok önemli başarı sağlandı. Oyuncularımızın özgüvenleri müthiş. Bunu da kendilerine güvenen halkımızdan alıyorlar. Bunu hissettikleri için de motivasyonları farklı boyuta çıkıyor. Kızlarımız yapabileceklerinin en iyisini yapacaklar, bunu biliyoruz. Uluslararası arenada kadınların aldığı başarıların çok önemli olduğuna inanıyorum. Ankara'da seyircimizin bizi yalnız bırakmayacağını biliyoruz. Takımımıza güveniyoruz. Verilen emek ve yapıan işlerin sonucunda, iyi bir derece alacak ve başımız dik şekilde şampiyonayı tamamlayacağız."

CEYHUN YILDIZOĞLU'NUN GÜVENİ TAM

A Milli Kadın Basketbol Takımı Başantrenörü Ceyhun Yıldızoğlu, ilk kez mücadele edecekleri Dünya Şampiyonası'na hak ederek geldiklerini belirtti.

Hayalleri olan olimpiyatlara katıldıklarını ancak madalya çıkaramadıklarını vurgulayan Yıldızoğlu, "Bu noktaya hak ederek geldiğimizi biliyoruz. Bunun hakkını vererek mücadele etmek istiyoruz. Fransa maçı en önemli maçımız gibi duruyor ama diğer maçları da önemsiyoruz. Maç içinde dalgalanmalar olabilir. Skor ne olursa olsun, seyircimizin bizi olimpiyat elemelerinde olduğu gibi maçın sonuna kadar desteklemelerini temenni ediyoruz. Bu oyuncular, sadece Türk kadın basketboluna değil tüm dünyaya örnek oldular. Büyük karar aldılar ve şimdiye kadar layığıyla devam ettirdiler" şeklinde konuştu.

A Milli Kadın Basketbol Takımı Menajeri Canan Erdoğan ise bu şampiyonada olmaya çok önce karar verdiklerini ve adım adım ilerlediklerine vurgu yaparak, "Şampiyonayı evsahibi olarak oynamak avantaj gibi gözükse de bazen dezavantajları da olabiliyor. Biz her şeyi avantaja çevirmek ve ülkemizde başarıyı yakalamak istiyoruz" dedi.

Takım kaptanı Nevriye Yımza ise dünyanın en iyi 16 takımının şampiyonada mücadele edeceğinin altını çizerek, şunları söyledi:
"Fransa daha önce karşılaştığımız ve basketbolda ekol olmuş bir ülke. Grupta en büyük rakibimiz olarak görüyoruz. Fransa ile 2011 yılında yarı finalde karşılaşmış, uzatmada kazanmıştık. 2013 yılında yine yarı finalde karşılaşıp kaybetmiştik. Kolay bir maç olmayacağını biliyoruz. İyi konsantre olur ve teknik ekibinizin bizi yönlendirdiği şekilde oynayabilirsek, seyircimizin desteğiyle kazanacağımızı düşünüyorum." (AA)