Türk atletizmi için kritik bir hafta

2010 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'na ev sahipliği için aday olan Türkiye'nin kalbi, bu hafta sonu Monaco'da atacak.

ANKARA - 2010 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'na ev sahipliği için aday olan Türkiye'nin kalbi, bu hafta sonu Monaco'da atacak. Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından düzenlenen dünyanın sayılı organizasyonları arasında yer alan şampiyonaya ev sahipliği yapabilmek için aday olan İstanbul'la Katar'ın başkenti Doha, Monaco'da yapacakları son sunumun ardından, cumartesi günü 27 kişilik IAAF Yönetim Kurulu'nun vereceği kararı bekleyecek.
Türkiye, 2010 Dünya Salon Şampiyonası adaylığını açıkladıktan sonra, merkezi İsviçre'de bulunan danışmanlık şirketi ile birlikte yoğun bir tanıtım faaliyetine başladı. Avrupa çapında birçok organizasyonu yerinde takip eden federasyon yetkilileri, bu turnuvalarda İstanbul'un tanıtımını gerçekleştirdi. IAAF Yönetim Kurulu üyelerinin ülkelerine giden yetkililer, büyükelçilik düzeyinde ziyaretlerde bulunarak destek istediler.
İstanbul, 2010 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nın ev sahibi seçilirse Türkiye'de ilk kez uluslararası bir salon şampiyonası yapılmış olacak. (Spor Servisi)Avantajlar-dezavantajlar
  • 2010 Dünya Salon Şampiyonası'na aday olan İstanbul'un, ev sahipliği için güçlü yönlerinin başında nüfusu, kültürel, tarihi yapısı, iklimi ve toplumsal yönleri ön plana çıkıyor. Nüfus yoğunluğu, 17 bin 500 kişi kapasiteli olacak salonun dolması için önemli bir özellik olarak gösteriliyor. Şampiyonanın düzenleneceği Sinan Erdem Çok Amaçlı Spor Salonu'nun inşaat halinde olması dezavantajına karşı 'devlet güvencesi', İstanbul'un önemli artısı olarak görülüyor.
  • IAAF'ın önemli yarışlarından bir tanesinin (Grand Prix) her yıl Doha'da yapılması ve spor ile tanıtıma ayrılan maddi kaynaklar, Doha'nın güçlü yönleri. Rakip kentin zayıf tarafları ise düşük nüfus nedeniyle organizasyonun yapılacağı salonu doldurmadaki zorluklar ve birçok ithal atlet kullanan Katar'ın, sportif yönüyle öne çıkan bir ülke olmaması. Katar'da bayanların sporcu ve seyirci olarak yer almaması da rakip şehrin eksileri arasında yer alıyor.