Türk atletizminin başına dev isim

Türk atletizminin başına dev isim
Türk atletizminin başına dev isim
Sırıkla atlamada dünyaca ünlü Ukraynalı rekortmen Sergei Bubka'nın Türk atletizmin başına getirileceği belirtildi.

Ercan ATA / ANKARA (DHA) - Spor Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, 5 yıl teklif götürülen Sergei Bubka, 10 kişilik ekibi ile Türkiye 'yi tarayacak. Tespit edilen sporcular, İzmir'de bulunan Türkiye Atletizm Federasyonu Eğitim koordinasyon merkezinde çalışmalara başlayacak.

Sırıkla atlamada sayısız rekoru bulunan Bubka ile yapılan ilk görüşmenin olumlu geçtiği öğrenilirken, Bubka'nın 2014 yılında göreve başlayacağı belirtildi.

Sergei Bubka ve 10 kişilik ekibi, 5 milyon dolar alacak ve bu para, Atletizm Federasyonu'nun 2020 yılına kadar sponsorluk konusunda ön protokol yaptığı firma tarafından ödenecek. 2020 yılına kadar atletizm ve yüzme branşlarına 28 milyon TL katkı sağlayacak olan firma, bu paranın 14 milyon TL'sini atletizme aktaracak. Ayrıca 2020 yılına kadar atletizme 14 Milyon TL de bakanlık aktaracak ve toplam bütçe 28 Milyon TL olacak.

ATLETİZMİN MERKEZİ İZMİR OLACAK

İzmir'de bulunan Türkiye Atletizm Federasyonu Eğitim Koordinasyon Merkezi, Türk atletizminin merkezi olacak. Son teknoloji ile donatılacak olan merkezde, her türlü performans testleri yapılabilecek. İnşaatı 2014 yılı içersinde bitirilmesi planlanan merkez, Uluslararası Atletizm Federasyonu'na akredite olacak ve dünyada bulunan 9 merkezden biri olacak.

Üst düzey performans merkezinde, sporcuların tüm testleri yapılacak. Sağlık, performans ve kan değerleride bu merkezde kontrol edilecek ve bu çalışmalarla dopingin önüne geçilecek. Ege Üniversitesi ile yapılacak protokol ile laboratuvar çalışmaları yürütülecek.