@gokhan_karatas

Türk futbol tarihinde bir ilk

Türk futbol tarihinde bir ilk
Türk futbol tarihinde bir ilk
Galatasaray'dan olaylı bir şekilde ayrılan Fatih Terim, 'hatıra imzası'nın ardından bu kez resmi imzayı attı ve tarihe geçti.
Haber: GÖKHAN KARATAŞ - gkaratas@radikal.com.tr / Arşivi

Radikal.com.tr - Spor kamuoyunda birçok tartışmaya neden olan ve Galatasaray ile Türkiye Futbol Federasyonu'nu (TFF) karşı karşıya getiren sürecin ardından A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim, Adana'da resmi sözleşme imzaladı.

İmzalar atıldı, Demirören espriyi patlattı


Basın mensupları önünde gerçekleştirilen törende 5+2 yıllık mukaveleye imza atan tecrübeli hoca, ilginç bir rekorla adını Türk futbol tarihine yazdırdı. Nitekim başarılı çalıştırıcı, Milli Takım'da en uzun süreli sözleşme yapılan teknik direktör oldu.

KENDİ REKORUNU GELİŞTİRDİ

Ay-Yıldızlı ekipte, 2000 yılından sonra 5 teknik adam görev yaptı. Bu sürede TFF ile hocalar arasında yapılan en uzun sözleşme, Terim'in ikinci döneminde 5 yıl olmuştu. 2005'te Federasyon Başkanı Levent Bıçakçı, Ersun Yanal ile yolların ayrılması sonrası başarılı çalıştırıcı ile 5 yıllık anlaşma sağlamıştı. Ekim 2008'de ise TFF, Milli Terim’in 2010 yılında bitecek sözleşmesini 2012 yılına kadar uzatmıştı.ÜÇ BÜYÜK TURNUVA

Hollanda yenilgisiyle 2014 Dünya Kupası vizesi alamayan Fatih Terim, sözleşme süresini tamamlaması halinde, EURO 2016, 2018 Dünya Kupası ve EURO 2020 turnuvalarında Milli Takım'ın başında olacak.

MİLLİ TAKIM ORTALAMASI 1.6 YIL

TFF Başkan Yıldırım Demirören, sözleşme süresinde yaşanan ilke, "Yönetim Kurulu olarak beklemek istemedik ve hocamızı ikna ederek 5+2 senelik mukavele yaptık. Bu belki Türkiye'de belki Avrupa'da ilk. Ülkemizde bir teknik direktör ortalama 1.6 sene Milli Takım'da kalıyor. Bu durum kulüp takımlarımızda da aynı. Bizim hedefimiz bir turnuvaya katılıp katılmamak değil. Bizim hedefimiz her turnuvada yer alan bir takım yaratmak. Uzun vadede her turnuvaya katılacak bir takım yaratmak üzere anlaştık" sözleriyle vurgu yaptı.

Abdullah Avcı: 3.5 yıl
Guus Hiddink: 2+2
Fatih Terim: 5 yıl
Ersun Yanal: 4 yıl
Şenol Güneş: 4 yıl

Galibiyete imza attı!

GALATASARAY'A 'GERÇEK İMZA' GÖNDERMESİ

Demirören, tecrübeli hocanın resmi mukaveleye imza attığı sırada "Gösterelim gerçek imza" esprisi yaptı. Bu sözler, Eylül ayından itibaren Galatasaray Kulübü ile yaşanan polemiklere gönderme olarak algılandı.