'Türk futbolcuların piyasa değeri düşecek'

'Türk futbolcuların piyasa değeri düşecek'
'Türk futbolcuların piyasa değeri düşecek'
Fenerbahçe'nin eski futbolcusu Pierre van Hooijdonk, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) gelecek sezondan itibaren uygulamaya koyacağı yeni yabancı oyuncu kuralını, Türk futbolcular açısından olumsuz bulduğunu söyledi.

İSTANBUL - Türkiye 'de A2 Milli Takımı'nda bir dönem antrenörlük yapan Pierre van Hooijdonk, yeni kuralın yerli futbolcuların zararına olacağını ifade etti.

Türk futbolcular açısından kararı olumsuz değerlendiren van Hooijdonk, " Genç Türk futbolcular için iyi olmadı. Onlar için bir dezavantaj olacağını düşünüyorum. Türk futbolcuların piyasa değeri düşecek. Rekabet ortamı çok daha kızışacak. Şu andaki konumlarını korumaları çok zor olacak" diye konuştu.

Yabancı oyuncu sayısında sınırlamanın kaldırılmasının Avrupa 'da mücadele edecek Türk takımlarına yarayacağını belirten Hooijdonk, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu karar dışarıda oynayacak takımlara yarar. Avrupa maçlarında Türk takımları artık daha adil bir rekabet ortamı içinde olacaklar. Daha önceden kadrosunda tamamı yabancı oyuncular bulunan takımlara karşı mücadele etmek zorunda kalıyorlardı. Şimdi ise istedikleri yabancı oyuncu oynatma imkanına kavuştular."

Hooijdonk, bu kararla takımların daha çok Afrika'ya yöneleceklerini öne sürerek, "Afrika pazarını iyi tanıyan kulüp başkanları, bu işten karlı çıkacak" dedi. (AA)