Türk futboluna tecrit

Yeri belli değil
Galatasaray'ın 2 Aralık'ta Juventus'la, Beşiktaş'ın da 9 Aralık'ta Chelsea'yle oynaması gereken Şampiyonlar Ligi maçları üçüncü bir ülkede oynanacak. UEFA, maçların hangi ülkede oynanacağı konusunda daha sonra ayrıca bir karar alınacağını açıkladı.
Hükümet takipte
Karar öncesi İtalya Başbakanı Berlusconi'yle temasta bulunan Başbakan Erdoğan kızgın: Bu karar uluslararası teröre prim vermektir. Kulüp başkanlarıyla da temaslarda bulunarak karara birlikte itiraz edeceğiz.

İSTANBUL - İstanbul'da geçtiğimiz hafta yaşanan bombalama olayları sonrası UEFA, Şampiyonlar Ligi'nde mücadele eden Galatasaray ve Beşiktaş'ın
İstanbul'da yapacağı maçları başka bir ülkeye aldı. Karşılaşmaların yeri ve tarihine ilişkin kararın sonra açıklanacağı bildirildi.
UEFA Olağanüstü Durum Komitesi, dün Brüksel'de yaptığı olağanüstü toplantıda, 2 Aralık'a ertelenen Galatasaray-Juventus ve 9 Aralık'ta oynanması gereken Beşiktaş-Chelsea maçlarının Türkiye dışında, bir ülkede oynanmasına ilişkin başvuruları değerlendirdi.
Aigner: Kolay olmadı
UEFA Genel Sekreteri Gerhard Aigner toplantıdan sonra şu açıklamayı yaptı:
"Komitemiz, İstanbul'da son yaşanan olaylar ve bu terör saldırılarıyla ilgili araştırmaların devam ettiği gerekçesiyle böyle bir karar aldı. UEFA, kulüplerin, oyuncuların ve taraftarların menfaatlerini düşünmek zorunda. Kısa zaman içerisinde maçların hangi tarihlerde ve nerede oynanacağını belirleyeceğiz. Bu kararı almak bizim açımızdan kolay olmadı"
'Bu artık devlet meselesi'
UEFA'dan yapılan açıklamada, kararın Türkiye'nin teminatı dahil çeşitli ülkelerin tavsiyelerinin, güvenliğe ilişkin mevcut tehditlerin geniş bir şekilde değerlendirilmesi sonucu alındığı bilgisi verildi. Açıklamada, UEFA'nın Avrupa futbolunun, tüm oyuncuların, kulüplerin ve taraftarların çıkarını gözettiği vurgulandı.
UEFA'nın kararı her iki kulübün yöneticilerini harekete geçirdi. Galatasaray Başkanı Özhan Canaydın ve Beşiktaş Başkanı Serdar Bilgili kararın ardından bir telefon görüşmesi yaparak ortak hareket etme kararı aldı. Bilgili, Başbakan Tayyip Erdoğan'la da bir telefon görüşmesi yaptığını ve bu konunun artık bir devlet meselesi olduğunu söyledi.
Beşiktaş Kulübü İletişim Komitesi Başkanı Mete Düren ise şunları söyledi: "Yaşanan olaylar sonrası bunu arzu ediyorduk. Gerekli güvenlik önlemlerinin alınacağını düşünüyorduk. Chelsea maçını kendi sahamızda yapmak için UEFA nezdinde girişimlerde bulunacağız" dedi.
Lucescu: İtalyan oyunu
Beşiktaş Teknik Direktörü Mircea Lucescu, konuyla ilgili açıklamasında "Bu
utanç verici bir karardır. Basketbolun oynandığı ülkede futbol neden oynanmasın. Bu kararın arkasında Juventus ve Lazio var. Bu bir İtalyan oyunu." dedi.
Juventus ile yapması gereken maçın tarafsız sahaya alınmasının ardından Galatasaraylı yöneticilerin konuyu değerlendireceği açıklandı. Galatasaray Kulübü İkinci Başkanı ve Basın Sözcüsü Ali Dürüst, kendilerine henüz resmi tebligatın ulaşmadığını belirterek, resmi tebligat geldikten sonra harekete geçeceklerini söyledi. Galatasaray yöneticileri bu konuyla ilgili olarak bugün olağanüstü bir toplantı yapma kararı aldı. Dürüst, toplantının ardından konuyla ilgili gerekli açıklamalarda bulunacaklarını bildirdi.
Hapoel de İzmir'de oynamıyor
Ayrıca İsrail'deki terör olayları nedeniyle İzmir'de yapılacak Maccabi Haifa - Valencia maçının da başka bir ülkede oynanacağı öğrenildi.
(Spor Servisi)