Türk futbolunda devrim gibi kararlar!

Türk futbolunda devrim gibi kararlar!
Türk futbolunda devrim gibi kararlar!
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), geçtiğimiz haftaya damgasını vuran 'hakem odası basma' tartışması sonrası harekete geçti. Yıldırım Demirören yönetimi, bu hafta oynanacak maçlarla birlikte hayata geçirilecek radikal kararlara imza attı.

RADİKAL - Futbol Disiplin Talimatı ve Futbol Müsabaka Talimatı’nda yapılan değişiklik sonucu; maç boyunca hakem soyunma odası koridorunda, hakem odası önü ve içerisinde hakemlere yönelik her türlü sözlü veya fiili eylemlerde bulunulması halinde hakeme karşılaşmayı tatil etme yetkisi verildi. Hakem soyunma odası veya koridorlarında benzer eylemleri yapan yöneticilere en az 1 yıl men cezası verilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca Merkez Hakem Kurulu Başkanı Zekeriya Alp'in her hafta Salı günü medya mensuplarıyla bir araya haftanın hakemlerini değerlendireceği, bu toplantılara hakemlerin de katılabileceği duyuruldu.

'Sen Basmacı Aziz misin?'

TFF'nin internet sitesinde yer alan açıklama şöyle:
"Üzülerek söylemeliyiz ki, tüm profesyonel liglerimizde hakemlerimize yönelik hakaret, tehdit, fiziki ve sözlü taciz, darp ve benzeri kabul edilemez eylemler her hafta artarak devam etmektedir. Kurullarımızın aldığı yaptırım kararları incelendiğinde, hakemlerimize yönelik bu tür eylemlerin neredeyse tüm statlarımızda ve tüm liglerimizde yaşandığı net bir biçimde görülmektedir.

Ne yazık ki bu tür olayları gerçekleştirenlere verdiğimiz cezalar, hakemlere yönelik şiddet eylemlerinin önünü kesmeye yetmemektedir. Bu durum TFF yönetimi olarak bizleri yeni önlemler almaya yöneltmiştir.

Futbol Disiplin Talimatı ve Futbol Müsabaka Talimatı’nda yapılan değişikliklerle bu haftadan itibaren müsabaka boyunca yeşil zemin içinde veya dışında, hakem soyunma odası koridorunda, hakem odası önü ve içerisinde hakemlere yönelik her türlü sözlü veya fiili eylemlerde bulunulması halinde müsabaka hakemine karşılaşmayı tatil etme yetkisi de dahil olmak üzere geniş yetkiler verilmiştir.

Hakem soyunma odası veya koridorlarında benzer eylemleri maç sonrası da dahil olmak üzere yapan kulüp yöneticilerine Futbol Disiplin Talimatı uyarınca en az 1 yıl men cezası verilmesi karara bağlanmıştır. Yönetimimiz ayrıca kulüp yöneticilerinin ihlallerine yönelik diğer tüm cezalarda da artırıma gitme zorunluluğu hissetmiştir.

Ayrıca bu hafta oynanacak maçlarla birlikte hayata geçirilecek uygulamayla Merkez Hakem Kurulu Başkanı Sayın Zekeriya Alp her hafta Salı günleri medya mensuplarıyla bir araya gelerek haftanın hakemlerini değerlendirecektir.

Bu toplantılara gerekli görüldüğü takdirde sona eren haftanın hakemlerinden bazıları da davet edilebilecek ve hakemlerimiz verdikleri kararları değerlendirerek, soruları yanıtlayabileceklerdir.

Türkiye Futbol Federasyonu olarak bu uygulama sayesinde hakemlerimiz ile futbolseverleri yakınlaştırmayı ve şeffaf yönetim anlayışımız doğrultusunda tüm değerlendirmeleri kamuoyu ile açık bir şekilde paylaşmayı hedeflediğimizi vurgulamak isteriz."

Trabzonspor'dan hakeme: Cesur ol!