Türk futbolunda taht oyunları

Türk futbolunda taht oyunları
Türk futbolunda taht oyunları
TFF'ye karşı kılıçlar kuşandı. Kulüpler Birliği, ortak karara rağmen Demirören yönetiminin aldığı karara tepkili. Kararın değişmemesi halinde Galatasaray ve Trabzonspor, olağanüstü seçim için bastıracak. Fenerbahçe ise federasyonun arkasında ve Ulusoy hamlesine karşı kolları sıvadı

Radikal.com.tr - Türk futbolunda yabancı statüsü ile başlayan karmaşa, üst üste gelen suçlamaların da etkisiyle bir anda spor gündeminin ilk sırasına çıktı. Yeşil sahada aynı anda en fazla 6 ithal oyuncunun görev yapabilecek olması, Galatasaray başta olmak üzere neredeyse tüm Spor Toto Süper Lig ekiplerinin tepkisini çekti. 'Statünün değişmemesi' fikrini savunan tek kulüp olan Fenerbahçe'nin, bir anlamda istediğinin gerçekleşmiş olması ise bu tepkiyi bir kat daha arttırdı.


AYSAL'DAN İLK TEPKİ SERT OLDU

Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, yabancı sınırının düşmesi konusunda kesin kararın alınmasından sonra, "Türk sporunun zararına bir karar. Türk kulüplerinin yurtdışındaki başarısı için vurulmuş bir darbedir. Bu karar değişmezse, bu kararı alanlar değişecektir" dedi. Bu sözler, sarı-kırmızılıların TFF yönetiminin değişmesi için harekete geçtiğini ortaya koydu.


BİR ELEŞTİRİ DE BEŞİKTAŞ 'TAN 

Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri'nde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Futbol Federasyonu'nun yabancı kontenjanı kararıyla ilgili, "Yabancı futbolcunun 10 tanesinin parası ödeyip 6 tanesini oynatmanın bir mantığını göremiyorum. Bu adamlara para verip tribünde oturtmak günah" şeklinde konuştu..


ŞOK UYARI: GÖNDERMESİNİ DE BİLİRİZ

Türkiye Futbol Federasyonu'na karşı kılıçlar kuşanmış durumda. Kulüpler Birliği toplantısında yabancı sınırının 6+2 olması yönünde imzası bulunan 17 kulüp, 6+0+4 kararının tek destekçisi Fenerbahçe'nin istediğinin olmasına tepkili. Öyle ki Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav, bu tepkiyi şok bir uyarıyla dile getirdi. "TFF'yi nasıl getirdiysek götürmesini de biliriz" diyen Cavcav, "Galatasaray Başkanı Ünal Aysal ile Kulüpler Birliği ve Eskişehirspor başkanı Halil Ünal, TFF'den randevu istedi. Bu randevuda yabancı kontenjanı konusu görüşülecek" sözleriyle, federasyonun aldığı kararı kabul etmeyeceklerini net bir şekilde belli etti.

 

"FENERBAHÇE NE DERSE O OLUYOR" CEVABI

'Türk futbolunda taht oyunları'nın bir diğer ilginç tartışması ise yine İlhan Cavcav'ın sözlerinde gizli. "Sizce Fenerbahçe'ye karşı TFF'nin bir hassasiyeti mi var?" sorusuna Cavcav, "Onu federasyonla Fenerbahçe'ye sormak lazım. Heralde Fenerbahçe, kendi maçlarında 10-12 yabancı oyuncuyu oynatacak. Acı ama gerçek. Bugün Türkiye'de Fenerbahçe ne derse o oluyor" yanıtını verdi.


HALUK ULUSOY SÜRPRİZİ

Genel Kurul öncesi Yıldırım Demirören yönetimine 'güven oylaması' çağrısında bulunan TFF eski başkanlarından Haluk Ulusoy, seçimli genel kurul kararı alınırsa aday olacağını duyurdu. Ulusoy cephesinden gelen sürpriz gelişme sonrası Fenerbahçe hemen harekete geçti.


FENERBAHÇE'DEN NET MESAJ

Resmi siteden yayınladığı açıklamada Trabzonspor'a tepki gösterirken, aynı zamanda TFF'nin arkasında olduğu söyleminde bulunan sarı-lacivertli kulüp, isim vermeden Haluk Ulusoy'a da mesaj gönderdi.

"Türk futbolunun karar organları ve seçim süreçleri belirli olup bu sınırlara saygısı olmayanlar karşılarında ilk önce Fenerbahçe’yi bulacaklardır" cümlesi, Fenerbahçe'nin olağanüstü seçim ve Ulusoy'un adaylığına karşı olduğunu çok net gösterdi.