'Türk gecesi'ne Mirsad damgası

Eurolig'in ikinci turuna Efes Pilsen, Cibona Zagreb'i yenerek iyi bir başlangıç yaparken, Ülkerspor ise Siena'daki 'Türk gecesi'nden

SİENA / İSTANBUL - Eurolig'in ikinci turuna Efes Pilsen, Cibona Zagreb'i yenerek iyi bir başlangıç yaparken, Ülkerspor ise Siena'daki 'Türk gecesi'nden, rakibin Türk milli oyuncusu Mirsad Türkcan'ın etkili oyunu nedeniyle istediğini alamadan döndü.
Cibona karşısında kontrollü bir oyunu tercih eden Efes, hayli zorlu geçecek ikinci tur maçlarındaki mücadelesine istediği sonucu alarak başlarken, coach Oktay Mahmudi, takımların güç dengesindeki yakınlığına rikkati çekerek, kimsenin farklı skorlar beklememesi gerektiğini söyledi.
Deplasmanda İtalya'nın Montepaschi Siena takımına 84-79 yenilen Ülkerspor ise karşılaşmanın hakemlerine tepki gösterildi. Turuncu-Yeşilli takımın başarılı antrenörü Tolga Öngören, karşılaşmada hakemlerin çaldıkları ve çalmadıkları faullerin, maçın kaderini etkilediğini ileri sürdü.
Yaptıkları ilk maçta deplasmanda galip gelmeleri durumunda çok büyük avantaj yakalayacaklarına dikkati çeken Öngören, maçın ilk yarısında hücumda çok etkili olduklarını ve bunun karşılığında 51 sayı ürettiklerini kaydederek, ancak ikinci yarıda özellikle savunmada çok basit hatalar yaptıklarını ve bu nedenle çok istedikleri galibiyete ulaşamadıklarını anlattı. Öngören, bundan sonra grupta İstanbul'da yapacakları üç maçı da kesinlikle galip tamamlamaları gerektiğini ve kalan iki deplasmandan birinde de sahadan galip ayrılmaları durumunda 'Dörtlü Final'e kalacaklarına yürekten inandığını belirtti.
Tarihinde ilk kez Avrupa Ligi'nde ikinci tura yükselen Montepaschi Siena'nın Türk antrenörü Ergin Ataman da gruptan 'Dörtlü Final'e çıkacak takımlar arasında kendilerine de büyük şans tanıdı. Ülkerspor'un özellikle ilk yarıda çok iyi şut yüzdesiyle oynadığını ve üç sayılık atışlarda yüzde 82'lik isabet oranı yakaladığını belirten Ataman, "İlk kez kendi sahamızda bir devrede 51 sayı yedik" dedi.
'Herkes benimle gurur duymalı'
İtalyan basınının da göklere çıkardığı, müthiş oyunuyla Montepaschi Siena'yı Ülkerspor karşısında zafere taşıyan Mirsad Türkcan ise 'Sahadaki agresifliğim için kimse bana kızmasın. Beni Mirsad Türkcan yapan bu özelliğim' dedi.
Montepaschi formasıyla Eurolig ilk turunda ribaund kralı olan Mirsad, Ülker karşısındaki agresif oyununu, "Benim özelliğim bu. Başka türlü oynasam başarılı olamam. Ben Harun değilim. Onun doğuştan yeteneği var, istediği zaman atar. Ancak ben savaşmazsam yok olurum. Yaptıklarım nedeniyle tepki almaktan korkmuyorum. Ayrıca bir Türk oyuncusu olarak Eurolig'de hep zirvedeyim. Herkes gurur duymalı" açıklamasını yaptı.
(Spor Servisi)