Türk kulübüne ırkçı saldırı

Türk kulübüne ırkçı saldırı
Türk kulübüne ırkçı saldırı
Kuzey Almanya'nın ilk Türk kulüplerinden olan Delmenhorst Hürriyetspor'un futbolcuları, fanatik taraftarların ırkçı saldırısına maruz kaldı.

MEHMET UZUN / DELMENHORST (DHA) - Oldenburg Bölgesi Kreisliga'da mücadele eden Delmenhorst Hürriyetspor, geçen sene kurulan ve zengin bir Alman işadamı tarafından desteklenen Atlasspor ile lig maçına çıktı. Berabere sonuçlanan karşılaşmaya, Atlassporlu bir grup taraftarın ırkçı tezahüratları damgasını vurdu.

Madrid'in 'sihirbaz'ı Arda Turan


Maç boyunca Hürriyetsporlu siyahi futbolculara top geldiğinde maymun sesi çıkarıldı ve ırkçı sloganlar atıldı. Irkçı grup maçtan sonra da saldırılarına devam etti. Taraftarlardan birisi, sosyal paylaşım sitesinde “Türkler dışarı. Türkler buradan gitmeli” mesajı yayınladı.

POLİSE ŞİKAYET EDİLİP MAHKEMEYE VERİLECEK

Irkçı saldırıya maruz kalan Hürriyetsporlu futbolcular, karşılaşma sonrası orta hakeme gidip taraftar grubuna neden müdahale etmediğini sordular. Ancak hakem, hiçbir şey duymadığını ileri sürüp olayı kapattı. Hürriyetspor yöneticileri ise hem fanatik taraftarın sosyal medya üzerinden paylaştığı mesajın hem de siyahi futbolcuların şikayetini alıp polise şikayette bulundu.

Hürriyetspor Kulübü Başkanı Yusuf Aladağ, “Delmenhorst ırkçılığa geçit vermeyen bir kent. Futbol federsyonu da sporda ırkçılığı yasaklıyor. Takımımızda her milletten sporcu var. Siyahi futbolcu sayımız da fazla. Bir grup Atlassporlu taraftar maç boyunca siyahi oyunculara top geldikçe maymun gibi ses çıkartıp, ırkçı sloganlar attılar. Hem bizlere, hem oyuncularımıza hakaret edildi. Biz buna sessiz kalmayacağız. Gerekli yerlere başvurular yapıp gerekli önlemleri alacağız” dedi.

Hürriyetspor Spor Sorumlusu Murat Turan da Atlassporlu radikal gruba tepki göstererek, "Olayı duyar duymaz hemen polise gidip şikayette bulunduk. Başkanımızın dediği gibi bu olayı Alman Futbol Federasyonu'na da taşıyacağız. Biz böyle hakaretleri haketmiyoruz” diye konuştu.

'Vücudundaki en zor yeri dili'