Türkiye 0 - Hollanda 2

Türkiye 0 - Hollanda 2
Türkiye 0 - Hollanda 2
2014 Dünya Kupası Elemeleri D Grubu'nda son ve kritik maçında Türkiye, konuk ettiği Hollanda'ya mağlup olarak Brezilya'ya veda etti.
Haber: BURAK KURU - burak.kuru@radikal.com.tr / Arşivi

Maç öncesi tanıdık manzaralar eşliğinde stada varıyoruz. Turuncu formalarıyla deşifre olmuş Hollanda taraftarları ve onlarla yanyanayken 'dostane görüntüler' sergileyen, onların yanından ayrılırken 'dostça olmayan söylemlerde' bulunan 'evsahibi' taraftarlar. Yine aynı şekilde 'medeniyet' gereği insanlara güleryüz gösteren Hollandalı kadın taraftarlara atılan çeşitli 'laflar'... İşin kötüsü yine bu hareketlerin kanıksanmış olması ve görünürde kimseye batmaması...

"Belki iklim içeride değişir" diyerek basın tribünün yolunu tutuyoruz ama 'anılar gözümüzde canlanıyor': "Lütfen tribünde sigara içmeyiniz" anonsunun 'hakem penaltıyı es geçmişcesine' ıslıklandığı ve bu ıslıklara Mehter Marşı'nın eşlik ettiği bir ortamla (Maç öncesi 'rahmetli Ayten Alpman'ın sesinden duyduğumuz gibi: Bir başkadır benim memleketim! Öyle...) karşılaşıyoruz. Hisler aynı, 'olaylı Türkiye -İsviçre' maçı aklımızda. Ki bunu kuvvetlendiren deliller de oldu akabinde: Hollanda Milli Marşı 'büyük bir coşkuyla' ıslıklandı, ve ilk Hollanda tehlikesinde gol geldi. 8'de sağ kanattan kullanılan frikikte Arjen Robben'in vuruşu kimseye değmeden ağlarla buluştu. Bu goldeki Volkan Demirel hatası ise bir başka 'olaylı İsviçre maçı' anısını 'sandıktan çıkardı': Alpay Özalan'ın karşılaşma başında yaptırdığı penaltı.
Maç boyunca da şunu gördük: Biz bu oyunu sevmiyoruz. Burak Yılmaz'ın 44'te Hollanda savunması Robben'le -az adamla- yakalanmışken topu kaleciye bırakması sonrası, oyundan çıkacağı 55. dakikaya kadar sürekli ıslıklanması ne kadar 'tabela meraklısı' olduğumuzu gösterdi.

İlk yarının kayıtlara düşülecek kısımları 27'de dün takımın iyilerinden olan Arda Turan'ın savunmanın arkasına sarkıp önemli pozisyondan yararlanamaması ve Fatih Terim ile yaşadığı sorunlar bilinen Hollandalı Wesley Sneijder'ın 40'teki şutuydu. Neyse ki gol olmadı...
Ama 6 dakika sonrasını beklemiş demek ki: İkinci yarı oyuna giren Fenerbahçeli Dirk Kuyt'ın pasında Volkan'ın yanından ağları buldu ve durumu 2-0 yaptı.

Bundan sonrası ise teferruattı zaten. Fatih Terim'in maç öncesi oyun planında belki de düşündüğü gibi -70'e kadar 0-0'da tutmak sonra yüklenmek- Gökhan Töre'nin 55'te oyuna girişi hareketlilik getirdi: 65'te önemli pozisyon yakaladı, Cillesen köşeden çıkardı. 71'de de Arda gole 'yaklaşayazdı' ama yine olmadı. 75'te Hollanda'nın kullandığı frikikte Robben'in vuruşunu köşede tutan Volkan, Milli Takım savunması adına ilk olumlu hareketi yaptı. 'Yeter Yıldırım Demirören' tezahüratlarıyla maçı tamamladık.

Euro 2008'de yaşadığımız heyecandan beri 2010 Dünya Kupası ve Euro 2012'yi kaçırdık. Şimdi de Brezilya'daki 2014 Dünya Kupası'nı televizyondan izleyeceğiz. Olimpik Ruh'u belki yakalarsak işler düzelir diye umuyoruz ama o sınavı da oyundan çıkan Burak Yılmaz'ı yuhlayarak kaybettik... Milli Takım'ı 4 maçta mucizenin kapısına getiren ve büyük iş başaran Fatih Terim, karşılaşma öncesi "Biz kafamızda Brezilya biletini aldık" demişti. Ama saha da gördük ki Brezilya bize düşlerimizden daha da uzak. Önümüzdeki maçlara bakalım en iyisi. Yine de heyecan için teşekkürler...

MAÇIN DETAY VE İSTATİSTİKLERİ İÇİN TIKLAYIN