Türkiye buna alıştı...

UEFA Kupası'nda Portekiz takımı Sporting Lizbon'u deplasmanda 3-0 yenerek üçüncü tura çıkan Gençlerbirliği'nin teknik direktörü Ersun Yanal, "Bu sürpriz değil, güçlüyüz" dedi. Fransız Lens'ı iki maçta da yenerek eleyen Gaziantepspor da kentte sevgi gösterileriyle karşılandı.

LİZBON - Portekiz basını, UEFA Kupası 2. tur rövanş maçında, Sporting Lizbon takımını deplasmanda 3-0 yenen Geçlerbirliği'ne övgü yağdırdı. Tarihinde ilk kez kupada 3. tura yükselen Gençlerbirliği'ne geniş yer veren Portekiz basını, sonucu birinci sayfalardan duyurdu. Yüksek tirajlı gazetelerden Record, "Türk hamamı" başlığıyla birinci sayfadan girdiği haberinde, "Lizbon, Türk Hamamı'nda dondu kaldı" yorumunu yaptı. Habere 8 sayfasını ayıran gazete, seyircilerin, teknik direktörü istifaya çağırdığını bildirdi.
Bolas gazetesi ise "Aman Tanrım!" ifadesiyle başladığı haberinde,
"Kimsenin beklemediği bir sonuç. Bu nasıl olur derken, isminin okunması zor olan bu Türk takımını, yakında Avrupa hecelemeye başlayacak" ifadelerini kullandı. Maçın en iyi oyuncusu olarak Deniz Barış'ı gösteren Jogo gazetesi de, "Ne kadar ayıp" başlığını atarak yenilgiyi, "Türkler oynadıkları futbolla bizi komik ve küçük duruma düşürdü" biçimindeki yazılarıyla duyurdu.
Teknik direktör Ersun Yanal, Gençlerbirliği'nin çok iyi bir takım olduğunu, şayet sahada rakibine oyununu kabul ettirebilirse, farklı skorla da maçı kazanabileceğini belirterek, şöyle konuştu: "Bizim gibi takımlar, sahada rakibini kontrol ederek ona gücünü kabul ettirirse, çok rahat ve farklı kazanabiliyor. Maçın kahramanı tek bir futbolcu değil, tüm takımdı. Burada bir kez daha gördük ki, Gençlerbirliği'nin Avrupa'da yenemeyeceği takım yok. Yeter ki kendi gibi oynasın."
Antep krallar gibi
UEFA Kupası 2. tur rövanş karşılaşmasında Fransa'nın RC Lens takımını 3-1 yenip 3. tura yükselmeyi başaran Gaziantepspor, Türkiye'ye döndü. Kafileyi, coşkulu bir taraftar gurubu tarafından karşıladı. Başkan Celal Doğan, mütevazı bir kadroyla yola çıktıklarını ifade ederek, "Bizden kat kat fazla bir bütçeye sahip, çok güçlü bir kadrosu olan Lens'ı her iki maçta ta üçer gol atarak elemeyi başardık. Hem ülkemizin puanını artırdık, hem de Türkiye'ye moral kaynağı olduk, doğrusunu isterseniz bu konuda fazla da iddialı olmak istemiyoruz, gidebildiğimiz yere kadar gideceğiz" dedi. Ligde ve UEFA Kupası'nda başarılı olmak için mücadelelerinin süreceğini kaydeden Doğan, şöyle konuştu: "Artık denizi geçtik şimdi okyanusdayız. Başarılı olmak için de elimizden geleni yapacağız. Lens galibiyetleriyle UEFA'daki başarımızın tesadüfi olmadığını da ortaya koymuş olduk. Artık üçüncü turdayız, eksik görülen mevkiler için gerekli takviyeler yapılacak. Bu konuda arkadaşlarımız gerekli çalışmaları yapıyor. Çok kısa zamanda tranfer hareketini noktalayacağız. Yurtiçi ve yurtdışından 3-4 transfer yaparak kadromuzu daha da güçlendirmek istiyoruz. Hedefleri olan takımların, kadrolarının geniş olması gerekiyor."
Gaziantepspor'lu İbrahim Toraman'ın menajeri Bayram Tutumlu, milli oyuncuyu Avrupa'dan bazı kulüplerin transfer etmek istediği yönündeki bilgileri doğrulurken, ''Avrupa'nın köklü birçok kulübünden İbrahim Toraman'a teklifler var. Bu konuda Celal Doğan ile görüşmeler sürüyor" dedi. (Spor Servisi)