Türkiye çok mutlu

Norveç maçından önce milli takım futbolcularına kadar yansıyan gerginlik, 2-1'lik zaferden sonra yerini ülkece mutluluğa bıraktı. Havaalanında sevgi gösterileriyle karşılanan futbolcular, Bosna Hersek maçı nedeniyle hemen kamp yerine gitti.
Norveç'teyse üzüntü hayli büyüktü. Emre ve Nihat'a övgüler yağdıran Norveç medyası, yenilgiden kaleci Optal, Carew ve Tettey'i sorumlu tuttu. Macar basını da sonucu 'Türklerin dirilişi' ve 'Türkler bunu hep yapıyor' başlıklarıyla haberleştirdi.

OSLO/İSTANBUL - Ullevaal Stadı'ndaki Norveç-Türkiye Euro 2008 eleme maçı öncesi ibre Vikingler'den yanaydı. 4-1'lik Yunanistan zaferinden sonra yalnızca Macaristan'ı yenebilen Ay-Yıldızlılar'ın güçlü rakibi karşısında alacağı olası bir yenilgi sonraki ihtimaller hesaplanıyor, gruba çok iyi başlayan bir takımın nasıl olup da elde ettiği büyük avantajı harcadığı konuşuluyordu. Her şeyi yumurta kapıya dayanınca yapmak Türk milletinin en büyük karakteristik özelliklerinden olsa gerek, Milli Takım da son zamanlardaki en iyi futbolunu işte bu maçta oynadı ve 2-1'lik galibiyetle Avusturya-İsviçre vizesi alma yolunda büyük avantaj elde etti.
Teknik direktör Fatih Terim de maç sonrası yaptığı açıklamada, "Herhalde zoru seviyoruz. Şansımız varsa sonuna kadar kovalarım demiştim. Allah mahcup etmedi. Oyuncularım da soyunma odasında, "Öpüşmeyi kesip fazla havalara girmeyelim. Daha Bosna-Hersek maçı var' diyorlardı birbirlerine. Eski günlerimize dönüyoruz inşallah" dedi.
Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy da maç sonunda, millilerin zor zamanlardaki büyük zaferlerine işaret ediyordu: "Artık benim kaderim bu. Daha önce de böyle büyük turnuvalara son maçlarda destan yazarak gittik. Yine aynısı tekrarlanıyor. 1-0 yenik durumdayken bile en küçük bir şüphem ve endişem olmadı. Maç biter bitmez başta cumhurbaşkanımız olmak üzere devlet büyüklerimizin arayıp bizleri tebrik etmesi, ülkenin bu zor dönemde böyle bir mutluluk yaşaması gurur kaynağımız."
Oyuncular temkinli konuşuyor
Maçın ardından özel uçakla İstanbul'a dönen Milli Takım kampa girdi. İnönü Stadı'nda dün akşam bir çalışma yapan Ay-Yıldızlılarda sakatlanan İbrahim Kaş'ın yerine kadroya alınan Sabri de kampa dahil oldu. Futbolcular, sevinçli olmakla birlikte Bosna Hersek maçı öncesi temkinli. Hamit Altıntop, "Norveç'i yendikten sonra daha da dikkatli olmalıyız. Bosna Hersek deplasmanda Norveç'i yenmişti. Daha biten bir şey yok. Akıllarda olmayan bir puan kaybı bizi bitirir" derken, Semih Şentürk,
"Motivasyonumuzu bozmadan hatta daha da artırarak, sahada kazanmak için olacağız. Bu maçı kazanıp karnaval yaşayacağız" diye konuştu. (Spor Servisi)