'Türkiye Cumhuriyeti ve Atatürk'ün Fenerbahçesi...'

'Türkiye Cumhuriyeti ve Atatürk'ün Fenerbahçesi...'
'Türkiye Cumhuriyeti ve Atatürk'ün Fenerbahçesi...'

Yıldırım dan kahkahalı yorum! Şike davasının dünkü duruşmasında verilen arada editörümüz Kenan Başaran ın, Şenes Erzik in TFF Başkanlığı için adaylığına ne diyorsunuz? sorusuna Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım hiçbir şey söylemeden sadece kahkahalarla cevap verdi.

'Yılın davası'nda dün "Bu bir şike davası değil" şeklinde bir açıklama yapan Başkan Aziz Yıldırım'ın önümüzdeki hafta başlanacak savunmalarda ilk sözü şu olacak: Türkiye Cumhuriyeti ve Atatürk'ün Fenerbahçesi.
Haber: KENAN BAŞARAN - kenan.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Şike davasında yapacağı savunma merakla beklenen Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın, neler söyleceğini belirginleşiyor. Yıldırım dün bu yönde açıklama yaptı: “Bu bir şike davası değil. Ne olduğunu mahkemede söyleyeceğim.” Düne dair önce ‘Haberler’ diyelim: Silivri’deki davanın dünkü üçüncü duruşmasına Bülent İbrahim İşçen, sağlık sorunları nedeniyle yine gelmedi. Beşiktaş Genel Direktörü Tayfur Havutçu ve Protokol Müdürü Ahmet Ateş bir günlük ara sonrası dün oradaydı. Fenerbahçe yöneticileri Murat Özaydınlı ve Vedat Olcay da ‘var’ yazıldı. Okunması ve dinlenmesi oldukça meşakatli olan iddianameye devam edilirken Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, bazı kelimeleri yanlış okuyan spikerleri uyardı. Gelelim esasa: Sıkıcı ortamı yine Aziz Yıldırım bozdu. Dün yeniden büyük salona taşınan duruşmada ilk arada sandalyesini medya mensuplarının bulunduğu bölümün yanına atan Yıldırım, ses getirdi. 

‘Tapelerde yokum’
Biraz yorgun görünen ‘Aziz Başkan’, bu davanın şike davası olmadığını söyledi. “Peki bu ne davası?” sorusuna ise “Savunmamı yapınca anlatacağım” dedi. Mahkemede yaptığımız kulislerden de aldığımız bilgileri birleştirince Yıldırım’ın savunmasını siyasi bir bağlama oturtacağını söyleyebiliriz. Hatta Yıldırım’ın savunmasına “Türkiye Cumhuriyeti ve Atatürk ’ün Fenerbahçesi...” diye başlayacağı da söylendi, yaptığımız sohbetlerde. Bunun da açılımı savunmada ‘birtakım çevrelere’ vurgu yapılacağı şeklinde. Sözlerine “Ne şikesi?” diyerek başlayan Yıldırım, “Ne zaman niye dinlendiğime bakın, araştırın” diyerek, gazetecilere adeta yol gösterdi.
Yıldırım, “Beni dolandırıcılıktan, ekonomik çıkar amaçlı suç işlemekten ve 6222’den aldılar. Kitabın bir de arka sayfası var. Orada sadece şike yok, bilet işleri de var. Her şey açık. Bu bir şike davası olsaydı bütün kulüpler dinlenirdi. Tapelerde benimle ilgili hiçbir şey yok.” Yıldırım, Şiddet Yasası’ndan önce dinlemeye alınarak ‘örgüt kurmakla’ suçlandığını ve bunun da planlı bir şey olduğu iddiasında. Yine kulislere göre eski TFF Başkanı Mahmut Özgener’in neden yargılanmadığı da savunma aşamasında dile getirilecek. 

30 bin ‘Yenilin’ mesajı
Pazartesi günü enteresan şeyler olacağını söyleyen Yıldırım, gazetecilere ‘Ders çalışma’yı öğütlemeyi ihmal etmedi! Yıldırım, “Pazartesi günü Olgun Bey (Peker) savunmasını bitireceğini söyledi. Ben de salı başlayacağım. Biraz uyanın artık. Dersinize çalışın. Yok öyle hazır gelmek. Galatasaray -Trabzon (0-1) ve Beşiktaş-Trabzon (1-2) maçlarına ilişkin 30 bin kişi ‘Yenilin’ diye mesaj attı. Bunu Galatasaray Başkanı Adnan Polat da konuştu ama dikkate alınmadı.” Davanın açılmasında iş hayatının etkili olmadığını söyleyen Yıldırım’ın verdiği kodlara bakarsak, savunmasında davanın şikeden değil, başka amaçlarla açıldığını vurgulayacak. 

Etik Kurulu ek süre vermedi
Bu arada TFF Etik Kurulu, Fener-bahçe’nin tutuklu sanıklarının savunma için ek süre talebini reddetti. 

337. sayfaya itiraz
Dün 351. sayfasına kadar okunan iddianamenin 337. sayfasında ise itiraz vardı. Aziz Yıldırım’ın avukatı Abdullah Kaya, okunan ile kendilerinde bulunan iddianamenin farklı olduğunu belirterek itirazda bulundu. Yıldırım’ın ortaya çıkardığı farklılık incelenirken Mahkeme Başkanı Mehmet Ekici, inceleme sonrası sakıncalı bir durum’ olmadığına karar verdi.

Kaptanlar Çağlayan’a geldiÖte yandan bugünkü duruşmaya Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, eski futbolcular Oğuz Çetin, Rıdvan Dilmen, Turan Sofuoğlu, Ogün Altıparmak, Saffet Sancaklı, Semih Yuvakuran, Engin İpekoğlu, Selçuk Yula, Hasan Vezir ve Fenerbahçe Basketbol Şubesi Genel Koordinatörü Aydın Örs, FB Basketbol Takımı Menajeri Nedim Karakaş, FB Bayan voleybol takımı menajeri Violet Duca'nın aralarından bulunduğu isimler de geldi.


Herkes eşini savunur ama o bizzat mahkemede savunacak
Şike davasının tutuklu sanıklarından Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu’nun iki avukatın biri de eşi Dilek Mosturoğlu. İddianame bir yandan okunurken hava almak için ve bir bardak çay içmek için gittiğimiz cezaevi cafeteryasında sohbet ettiğim Dilek Hanım, bir avukat olarak eşini savunmanın zor olduğunu belirterek, “Yine de eş rolünden sıyrılamıyor insan” diyor. İşte o sohbetten pasajlar: 

Eşinizi savunuyor olmak nasıl bir durum?
İnsanın eşini savunması çok zor bir şey. Aslında ben manevi bir destek olsun diye üstlendim. Benim dışımda bir profesyonel avukat arkadaşım daha var. Eşimin avukatlığını üstlensem de bir avukat gibi davranamıyorum. Yine eş rolünü oynuyorsunuz yani. Bunun çok zararlarını da gördüm. Diğer yandan eşimin avukatlığını yapmamın faydası da var. Onu daha çok görme şansım oluyor. Diğer aileler gibi değil. 

Eşiniz şike yapmakla suçlanıyor. İddialar için ne diyeceksiniz?
İddiaları kabul etmiyoruz. Mesela menajerlik olayında eşim kopya olayını ihbar eden kişi. Biz sekiz aydır hâkim karşısına çıkmalarını bekledik. Ancak dört gündür de iddianame okunuyor. Boş yere zaman kaybı. İnşallah savunmaya vaktimiz kalır! Mahkemenin bu dava için görevsizlik kararı vermesini bekliyoruz. Bize göre bu dava özel yetkili mahkemenin görev alanına girmiyor. 

Eşinizin intihar girişiminde bulunduğu yazılıp çizildi. Bu doğru muydu?
Eşimin intihar girişiminde bulunduğu iddiaları neden ve nasıl ortaya atıldı bilemiyorum ama herhalde meslektaşlarımdan sızıyor bu tür haberler. Elbette mesleğinizi yaparken birdenbire haksız bir şekilde bu duruma düşmek insanı etkiler. Düşünsenize hayatınızda hiç görmediğiniz bir insanla bir anda karşılıklı oturup yemek yemek zorunda kalıyorsunuz. 

Hatta Aziz Yıldırım’ın tehditlerinden ötürü ifade değiştirdiği öne sürüldü...
Eşimin tehdit edildiği ve bu yüzden ifadesini değiştirdiği iddiaları da asılsız. Aziz Yıldırım, Metris’e gittiği ilk günden beri revirde kalıyor. Ancak rahatsızlanıp revire gidilirse Aziz Bey ile karşılaşma olanağı var. Birbirlerini çok sık görmediler.

SİLİVRİ GÜNLÜĞÜ
Mehmet Ekinci’den Tayfur Havutçu’ya tebrik
Şike davasının ilk duruşmasında herkesin Sevgililer Günü’nü kutlayan Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, dün de Braga’yı 2-0 yenen Beşiktaş’ın Futbol Takımları Direktörü Tayfur Havutçu’yu tebrik etti. 

‘Ali’yle Nihat’a sorun’
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, yarın oynanacak ve sadece kadınlarla çocukların izleyebileceği Fenerbahçe-Sivasspor maçını Fenerbahçeli ve Sivaslıların birlikte izlemesini isteyerek, “Beraber bayrak sallasınlar, bu ülkenin birlik ve beraberliğe ihtiyacı var” dedi. Yıldırım, takımın çok iyi gittiğini belirterek, “Bu konuyu Ali Koç ve Nihat Özdemir’e sorun” dedi. 

Beşiktaş’a tebrik
Aziz Yıldırım, dünkü duruşmaya katılan Beşiktaş Protokol Müdürü Ahmet Ateş ile selamlaşırken, Siyah-Beyazlılar’ın Avrupa Ligi’nde Braga karşısında aldığı 2-0’lık galibiyetten ötürü tebrik etti. Yıldırım, “Maçı izleyemedim ama tebrik ederim” dedi. 

‘Şikeyi sen bilirsin Ömer’
Aziz Yıldırım, gazetecilerle sohbetine Lig TV muhabiri Ömer Güvenç’e yaptığı şakayla başladı. Yıldırım, “Ooooo Ömer.. Eski futbolcu Ömer Güvenç! Şikeyi en iyi sen bilirsin” diyerek, herkesi güldürdü. Yıldırım kardeşi Ali Yıldırım’ın küçük Cansu ile uzaktan selamlaşıp hatırını sordu. 

Nihayet banyo yaptılar
Tutuklu sanıklardan Fenerbahçe Mali İşler Sorumlusu Tamer Yelkovan, “Burada haftada 3 gün sıcak su veriyorlar, o da bize rastlamadı. Müdüre rica ettik de dün su verdiler. Halbuki Metris’e alışmıştık” dedi.

‘Dört’ hareketini gardiyan da sordu
Şike davası tutuklu sanıklarından Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz, dün sabah duruşma başlamadan önce gazetecilerle yaptığı sohbette, şike davasının konusu olan Fenerbahçe ile oynadıkları ve 4-2 yenildikleri maç öncesi eliyle yaptığı ‘dört’ işaretini anlattı. Otyakmaz, “Hepiniz beni çok iyi tanırsınız. Ben maç satacak kadar o.. çocuğu değilim. İnşallah aklanacağız. Boşuna yatıyorum (Gazeteci Aygün Özipek’e hitaben). Sen hatırladın mı, selamlaştık, o gün sana 4 işareti yaptım. Herkes kalecimize yaptığımı yazıyor. Halbuki Vatan gazetesine bakıldığında fotoğraf altında gerçek yazıyor. ‘Gazeteciye 4 hareketi yaptım’ diye ceza yatıyorum” dedi. 

Herkes sordu
Otyakmaz, bu işareti gardiyanın bile sorguladığını da anlattı: “Gözaltında polis sordu yok dedim, savcı sormaz dedim sordu. Cezaevine girdim gardiyan da sormaz mı!..”