'Türkiye güçlü ve saygıdeğer bir rakip'

Türkiye'nin yolu futbolda, 'Son Avrupa şampiyonu' Yunanistan'la bir kez daha kesişti. Ay-Yıldızlılar, Dünya Kupası 2006 elemelerinde de iki kez karşılaştığı ve iki 90 dakikadan da golsüz beraberlikle ayrıldığı 'komşu'yla, cumartesi gecesi kozlarını yeniden paylaşacak.

ATİNA - Türkiye'nin yolu futbolda, 'Son Avrupa şampiyonu' Yunanistan'la bir kez daha kesişti. Ay-Yıldızlılar, Dünya Kupası 2006 elemelerinde de iki kez karşılaştığı ve iki 90 dakikadan da golsüz beraberlikle ayrıldığı 'komşu'yla, cumartesi gecesi kozlarını yeniden paylaşacak. Euro 2008 grup elemeleri dahilindeki maç öncesi, Yunanistan Futbol Federasyonu (EPO) Başkanı Vasilis Gagacis, mücadelenin zorlu geçeceğini söyledi. Karşılaşmanın sonucu hakkında tahminde bulunamayacağını, bunun futbolun dinamizmine aykırı olduğunu belirten Gagacis, "Tek bildiğim maçın çok zor bir maç olduğu. İki çok iyi takım karşı karşıya geliyor, doğaldır ki ben de Yunan takımının kazanmasını istiyorum" diye konuştu.
Yunanistan'ın galibiyete ulaşabilecek nitelikte bir takım olduğunu vurgulayan Gagacis, "Sahamızda oynuyoruz. Bu, bizim için psikolojik bir avantaj, o kadar. Türk takımı güçlü ve saygıdeğer bir takım ve galibiyet için mücadele edecek. Bu çerçevede tek söyleyebileceğim, ne olacağı değil ne olmasını istediğim" dedi. Mavi-Beyazlıların, Türkiye karşısında alacağı bir galibiyetle elemelerde favori olacağını kaydeden Gagacis, "Yeter ki diğer maçlarda da neler yapabileceğimizi gösterelim. Grup, iki sırayı isteyen, üç takım için açık. Bunlar da Türkiye, Yunanistan ve Norveç. Grupta iyi bir başlangıç yapmış olmamız iyimserliğimi artırıyor" ifadesini kullandı.
'Yunan polisi önlem alacak'
Maçın Yunanistan Milli Günü arifesinde oynanmasının, 'birtakım fanatik grupları 'harekete geçirip geçirmeyeceğine' yönelik endişelere de değinen Gagacis, şöyle konuştu: "Maçın, söz konusu günün arifesinde oynanacak olması bizi hiçbir şekilde kaygılandırmıyor. Futbolun ne milli günlerle ne de siyasi veya milliyetçi fanatizmle bağlantısı vardır. Milli bayramımız bizim için önemli, gerektiği gibi kutlayacağız, ama oraya kadar. Maç tamamen farklı bir konu. Sporseverlerin fanatik olmaları doğal, ama bu milli bayram nedeniyle aşırı noktalara ulaşmayacak. Yunan Milli Takımı'nın fanatik destekçileri var, ancak davranışları her zaman spor çerçevesinde olmuştur. Türk takımının güvenliğiyle ilgili bir sorun yok. Yunan polisi en ufak bir olayın dahi yaşanmaması için tüm gerekli önlemleri alacaktır. Emin olun hiçbir sıkıntı yaşanmayacak."
Türk ve Yunan futbol federasyonlarının son derece iyi ilişkileri olduğunu vurgulayan Gagacis, iki ülke federasyonunun 2008 Avrupa Şampiyonası organizasyonu için teklif verdiklerini hatırlatırken "Biz mükemmel durumdaki ilişkilerimizin devamından yanayız, ancak ortak organizasyon konusu siyasi meseledir" diye konuştu.
Türkiye'ye karşı forma giyecek Yunan milli oyuncular, mutlak galibiyet istediklerini söylediler. Almanya'da Bochum forması giyen Gekas "Zor bir mücadele olacak. Ben de komşumuz için bir gol ayırdım. Sahadan galibiyetle ayrılacağımıza inanıyorum" dedi. Giannakopulos ise "Herkesin beklediği maçın zamanı geldi. Çok zor bir maç olacak ancak kazanmamız gerekiyor" diye konuştu.
Terim 'el ele' çıkmak istiyor


Büyütmek için tıklayınız
Türkiye Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, Yunan Elefterotipia gazetesine verdiği demeçte Türkiye ile Yunanistan'ın birlikte Avrupa Şampiyonası finallerine kalmaları temennisinde bulundu. Terim, misafir takım taraftarlarının statlarda bulunmayacak olmasını 'üzücü ama gerekli' olarak değerlendirdi.
Yunan Milli Takım kadrosu
KALECİLER
Antonis Nikopolidis (Olympiakos)
Costas Halkias (Aris)
SAVUNMA
Yiourkas Seitaridis (A. Madrid)
Sotiris Kyrgiakos (E. Frankfurt)
Takis Fyssas (Hearts)
Traianos Dellas (AEK)
Michalis Kapsis (APOEL)
Giorgos Anatolakis (Olympiakos)
Vassilis Torossidis (Olympiakos)
Yiannis Goumas (Panathinaikos)
Loukas Vyntra (Panathinaikos)
ORTA SAHA
Stelios Giannakopoulos (Bolton)
Angelos Basinas (Mallorca)
Costas Katsouranis (Benfica)
Giorgos Karagounis (Benfica)
Alexandros Tziolis (Panathinaikos)
HÜCUM
Ioannis Amanatidis (E. Frankfurt)
Nikos Lymberopoulos (AEK)
Dimitris Papadopoulos (Panathinaikos)
Dimitris Salpingidis (Panathinaikos)
Fanis Gekas (Bochum)
Giorgos Samaras (Manchester City)
Angelos Charisteas (Feyenoord)
(Spor Servisi)