Türkiye için yeni bir sayfa

Almanya'da 2006 yılında düzenlenecek Dünya Kupası finalleri eleme grupları bugün Frankfurt kentinde çekilecek kurayla belli olacak. Saat 18.00'de başlayacak kura çekimini NTV naklen ekranlara getirecek.

FRANKFURT - Almanya'da 2006 yılında düzenlenecek Dünya Kupası finalleri eleme grupları bugün Frankfurt kentinde çekilecek kurayla belli olacak. Saat 18.00'de başlayacak kura çekimini NTV naklen ekranlara getirecek. 2004 Portekiz Avrupa Şampiyonası finalleri baraj maçında Letonya'ya elenerek büyük hayal kırıklığı yaratan Milli Takım, kuraya ilk kategorinden katılacak. Ay-Yıldızlılar Fransa, Portekiz,
İsveç, İspanya, İtalya, İngiltere ve Çek Cumhuriyeti ile eşleşmeyecek. Gruplarda karşılaşmalar 4 Eylül 2004 tarihinde başlayıp 12 Ekim 2005'de sona erecek.
UEFA'ya bağlı 52'den ülkeden 51'nin katılımıyla gerçekleştirilecek kurada
3 grup 7 takım, 5 grup da 6'şar takımlı olacak. Eleme maçları sonunda gruplarda ilk sıraları alacak 8 takım ve en iyi ikinci ekip doğrudan Almanya'ya gidecek. Gruplardaki diğer ikinci 6 takım ise 12-16 Kasım 2005 tarihlerinde baraj maçları oynayacak ve Dünya Kupası'na katılacak son üç takım da belirlenecek.
Ev sahibi Almanya ile birlikte 11 ülke direkt, 3 ülke de baraj maçları sonrası olmak üzere toplam 14 ülke katılacak. Kupada Afrika'dan 5, Asya'dan 4, Kuzey ve Orta Amerika'dan 3, Güney Amerika'dan ise 4 takım daha yer alacak. Kurada Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy ile Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş de yer alacak.
Güneş yönetiminde 48 yıl aradan sonra katıldığı 2002 Dünya Kupası'nda
üçüncülük kürsüsüne çıkarak tarihi bir başarıya imza attı. Japonya ve Güney Kore'nin ortaklaşa düzenlediği kupada C grubunda yer alan Ay-Yıldızlılar, Brezilya, Kosta Rika ve Çin ile karşılaştı. Türkiye, grubu ikinci sırada bitirip, tur atladı. İkinci turda Ümit Davala'nın golüyle Japonya'yı, çeyrek finalde ise İlhan Mansız'ın attığı altın golle Senegal'i 1-0 yendi. Üçüncülük maçında ise Güney Kore ile karşılaşan milliler, rakibini 3-2 yendi.1. KATEGORİ
Türkiye, Fransa, Portekiz, İsveç, Çek Cumhuriyeti, İspanya, İtalya, İngiltere

2. KATEGORİ
Hollanda, Hırvatistan, Belçika, Danimarka, Rusya, Slovenya, Polonya, İrlanda Cumhuriyeti

3. KATEGORİ
Bulgaristan, Romanya, İsviçre, İskoçya, S.Karadağ, Slovakya, Yunanistan, Avusturya

4. KATEGORİ
Ukrayna, İzlanda, Finlandiya, Norveç, İsrail, Bosna Hersek, Letonya, Galler

5. KATEGORİ
Macaristan, Gürcistan, Litvanya, B.Rusya, Kıbrıs RK, Estonya, K.İrlanda, Makedonya

6. KATEGORİ
Arnavutluk, Ermenistan, Malta, Moldovya, Azerbaycan, Faroe Adaları, San Marino, Liechtenstein

7. KATEGORİ
Andorra, Lüksemburg, Kazakistan
(Spor Servisi)