Türkiye, istatistiklere de güveniyor

Türkiye, Atina'ya yüksek moralle geldi. Yarın, Euro 2008 elemeleri C Grubu'nda Yunanistan'la karşılaşacak Milliler, önceki gece Beşiktaş Kültür Merkezi'nde sanatçı Yılmaz Erdoğan, Demet Akbağ ile...

ATİNA - Türkiye, Atina'ya yüksek moralle geldi. Yarın, Euro 2008 elemeleri C Grubu'nda Yunanistan'la karşılaşacak Milliler, önceki gece Beşiktaş Kültür Merkezi'nde sanatçı Yılmaz Erdoğan, Demet Akbağ ile Beyazıt Öztürk'ün de yer aldığı, oyunculara ve teknik heyete özel gösteride bol bol güldü. Bu, Ay-yıldızlıların moralini yükselten ilk neden. İkinci neden ise istatistikler. Türkiye, komşusuyla daha önce oynadığı yedi maçta yenilgi yüzü görmedi.
Milliler, ikisi Dünya Kupası Eleme Grubu, dördü özel, biri de Akdeniz Oyunları maçı olmak üzere, dördü Atina, üçü de İstanbul'daki toplam yedi maçta rakibini beş kez yenerken, iki kez berabere kaldı ve hiç mağlup olmadı. Ay-Yıldızlı ekip, bu karşılaşmalarda toplam 11 gol atarken, kalesinde 4 gol gördü.
İki ülke milli futbol takımları en son 2006 Dünya Kupası elemelerinde aynı grupta yer almış, Atina ve İstanbul'daki maçlar golsüz tamamlanmıştı.
Bu maçlar, Ersun Yanal döneminde oynanmış ve genç teknik adamın görevi bırakmasıyla teknik kadronun başına Fatih Terim getirilmişti. Terim'in ikinci kez Ay-Yıldızlıların başına geldiği dönemle ilgili istatistiklere gelince; milliler, tecrübeli teknik adamın yönetiminde oynadıkları son 15 maçın sadece ikisini yitirdi. Kırmızı-Beyazlılar resmi ve özel son 15 maçın yedisini kazanırken, altısında berabere kaldı, sadece Makedonya ve Gürcistan'a mağlup oldu.
Terim, basın toplantısı düzenleyecek
Öte yandan Milliler, maça ilişkin İstanbul etabındaki son hazırlık çalışmasını dün sabah, basına kapalı idmanla tamamladı ve Atina'ya geçti. Ay-Yıldızlı kafile Atina Havalimanı'nda basın mensuplarına gösterilmeden otele götürüldü. Yunanistan'a gelen kafilede teknik heyet ve futbolcuların yanı sıra Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy ve yönetim kurulu üyeleri de yer aldı. Atina'da Marriot Otel'e yerleşen millilerin teknik patronu Fatih Terim, bugün 12.00'de otelde maçla ilgili bir basın toplantısı düzenleyecek. Ay-Yıldızlılar saat 19.00'da da maçın oynanacağı Georgios Karaiskakis Stadı'nda antrenmana çıkacak.
Düne yönelik tek kötü haber ise Fatih Tekke'den geldi. Sabah idmanında sol arka adalesindeki sakatlığı nükseden Tekke, kamp kadrosundan çıkarıldı.
Bu arada, Yunan takımının teknik direktörü Otto Rehhagel, Türkiye karşısında takımını zafere taşıyacak anahtarın 'yürek ve zekâ' olduğunu söyledi. Dün basın toplantısı düzenleyen tecrübeli Alman çalıştırıcı, "Kontrollü hücum taktiği ile oynamaya çalışacağız. Yüreğimizle ama önce zekâmızla oynamalıyız. Hatalarımızı en aza indirgemeliyiz" diye konuştu.
Yunanistan Futbol Federasyonu Başkanı Vasilis Gagacis ise karşılaşma öncesi tüm güvenlik önlemlerini aldıklarını, stada aşırılık içeren hiçbir pankartı sokmayacaklarını söyledi. (Spor Servisi)