Türkiye, Kiev'de gol hattı kurdu

Türkiye, Kiev'de gol hattı kurdu
Türkiye, Kiev'de gol hattı kurdu
Türkiye, Ukrayna deplasmanında ikinci yarıda bulduğu gollerle farka gitti. iyi geçen hazırlık maçında goller Tuncay, Servet ve Hamit'ten geldi

 

STAD:Valeri Lobanovskiy

HAKEM:Darko Ceferin, Andrej Kokolj, Milan Kogej

UKRAYNA:Shovkovskiy *, Mandzyuk *, Rusol **, Kucher **, Shevchuk *, Gai **, Tymoschuk **, Rotan **, Kalinichenko *, Homenyuk **(Şevçenko 46 **), Seleznov *(Milevskiy 46 *)

TÜRKİYE:Volkan **, Gökhan Gönül **(Sabri 80), Gökhan Zan **, Servet ***, Hakan Balta **, Ayhan **(Ceyhun 46 ** ), Nuri ***(Halil 83), Arda ***(İsmail 86), Hamit ***, Tuncay ****(Kazım 69 **), Nihat **(Sercan 46 ***)

GOLLER: Tuncay (58), Servet (62), Hamit(65)

SARI KARTLAR: Şevçenko / Servet, Nuri

 

 BAĞIŞ ERTEN

 

 Önce Avrupa kupaları, ardından lig derken nihayet milli maçların da başlamasıyla futbol sezonunu artık tam gaz açmış olduk. Haftada ‘onyüzbinmilyon’ maçlık trafiğe hepimiz hoşgeldik. Tüm futbolseverlere hayatta, ama en çok da aile hayatında başarılar!
Aslında kıyıya köşeye sıkışmış bir gündemdi milli takım. Hani neredeyse unutayazmıştık. Oysa saatlerimiz giderek geri kalıyor ve Güney Afrika bileti almak her geçen gün pahalılaşıyor. Öyle ki, eylül dönümü sadece mevsimi değiştirmeyecek, milli takımın projeksiyonunu da gösterecek. Peki, Ukrayna maçı, Estonya ve zorlu Bosna maçlarının provası sayılabilir mı? Belki bir ölçüde, ama asıl amaç sanırım futbol gündemimize milli takımı üst sıralardan sokmaktı. Aksi takdirde Afrika yollarında ruh eksikliğinden erken emekli bir macera yaşayacağız gibi gözüküyor.
Akşamki Fatih Terim onbiri işte bu ciddiyetin bir göstergesiydi. Bir arada oynama kriteri açısından en oturmuş takımını sahaya sürmüştü Fatih Hoca. Bu onbirin daha önceki kombinasyonlardan en önemli farkı ise hiç gerçek anlamda bir santrfor barındırmamasıydı. Bir tür Arsenal’i çağrıştıran 4-6-0 varyasyonuydu bu. Belli ki amaç Nihat-Arda-Tuncay üçlüsü ile arkalarındaki Ayhan-Nuri-Hamit üçlüsünün reaksiyona girmesi, çoğalması, geometrisini oturtmasıydı. Bu plan büyük ölçüde tuttu da. Sadece top hakimiyetini değil -ki malum Ukrayna ile oynayan her faninin karşılaşacağı bir lütuf bu- oyunun rotasını da ellerine geçirmişti milliler. 21’de Arda Ayhan’ı bir ‘onbuçuk numara’ tadında kaçırdı, fakat vuruş biraz uzak kaldı. 29’da ve 40’ta ise Hamit uzun menzil denedi. Güzel anlardı bunlar, ama gol seyretmek için bir yarı daha beklemek gerekiyordu. Ama hiç değilse bu dinamizm sayesinde, Milli Takım rakibine neredeyse hiç pozisyon vermedi. Bunda Euro 2008’ten yadigar dörtlü savunma kadar, çalışkan ve çevik orta sahanın da hüneri vardı.
İkinci yarı yeni hamlelerle açıldı. Nihat-Ayhan yerine Sercan-Ceyhun’u gördük sahada. Böylece Türkiye yeniden forvetlenmiş oldu. Ev sahibi ekipte ise (sanırım Fenerbahçe hakkında bilgi almak için!) Şevçenko girdi sahaya. Bundan birkaç sene önce olsaydı, bu durumdan en çok Servet endişelenirdi. Çünkü Milanlı efsanevi forvetin Servet karşısında gol ortalaması üçtü (4 Milan’la, 2 milli takımla). Ama korkulan olmadı, çünkü ne Servet o eski Servet’ti, ne de Şeva Avrupa yılın futbolcusu seçildiği yıllardaki Şeva. Nitekim bir güzel ortayla golü atan 63’te Şeva değil Servet oldu. Ama onun öncesinde Tuncay, transfer dönemini sessiz geçirse de eskisinden de iyi olduğunu gösterircesine fırlamıştı 58’de. Sercan’ın pasını durduk yere asiste çevirmiş ve golü bulmuştu bile. Bu iki golle de yetinmedi Türkiye. Üçüncüsünü harika bir kombinasyonla attı. Arda, Tuncay ve Sercan’ın yardımcı erkek oyuncu olduğu pozisyonu 66’da Hamit bitirdi: 0-3. Zaten maç işte bu sekiz dakikada yaşandı bitti. Kalan bölümler hep skorborda bakarak oynandı.
Açıkçası beklenenden daha iyi bir takım izledik akşam. Bu sayede hedef maç olan Bosna deplasmanı öncesinde herkesin kafasında bir kazanma aritmetiği belirdi. Bakalım bu skor eylülde de gelecek mi?

 

 

 

MAÇTAN NOTLAR

 

* Türk taraftarlar, Milli Takım'ı Kiev'de de yalnız bırakmadı. Ukrayna’da yaşayan Türkler, ellerinde Türk bayrakları, üzerlerine giydikleri Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe formalarıyla millilere destek verdi. Valeri Lobanovskiy Stadı’nda yer yer boşluklar gözlenirken, maçtan önce başlayan yağmur, tamamının üstü açık olan tribünlerdeki taraftarların ıslanmasına neden oldu.
* Ukrayna Milli Takımı'nda yıldız oyuncu Andriy Şevçenko, teknik patron Oleksiy Mikhailyçenko tarafından yedek soyunduruldu.
* Teknik patron Fatih Terim, Nihat Kahveci ile Tuncay Şanlı'yı Ukrayna karşısında forvette görevlendirdi. Savunmayı Gökhan Gönül, Servet Çetin, Gökhan Zan ve Hakan Balta’dan oluşturan Terim, bu dörtlünün önünde de Nuri ile Ayhan’a şans tanıdı. Hamit sağ, Arda ise sol kanatta forma giydi. İlk kez çağrılan İsmail Köybaşı yedek soyundu.
* Ümit Milli Futbol Takımı, Ukrayna’da düzenlenen Valeri Lobanovskiy Turnuvası’ndaki final maçında
Ukrayna’ya 1-0 yenilerek ikinci oldu. Karşılaşmanın 13. dakikasında Morozuk’un penaltı golüne engel olamayan Milliler, tüm çabalarına rağmen kalan dakikalarda gol bulamadı. Final maçının ardından düzenlenen törende turnuvada şampiyon olan Ukrayna ile ikinci sırayı elde eden Türkiye’ye kupaları verildi. Ayrıca Ümit Milli Takım’dan Abdullah ve Burak da turnuvadaki performansları nedeniyle ödüllendirildi.