Türkiye Kupası Ülker'in

Basketbolda 2002-03 sezonunun Türkiye Kupası Ülker'in müzesine gitti. Sütaş'ın sponsorluğunda yapılan Dörtlü Final'in son maçında rakibi Türk Telekom'a yalnızca bir periyot çekişme şansı verdi ve sahadan 79-63 galip ayrılarak, tarihinde ilk kez kupanın sahibi oldu.

ANKARA - Basketbolda 2002-03 sezonunun Türkiye Kupası Ülker'in müzesine gitti. Sütaş'ın sponsorluğunda yapılan Dörtlü Final'in son maçında rakibi Türk Telekom'a yalnızca bir periyot çekişme şansı verdi ve sahadan 79-63 galip ayrılarak, tarihinde ilk kez kupanın sahibi oldu.
Maçın ilk dakikalarında sahada yüksek tempolu bir oyun vardı. Uzun oyuncularından Jurkoviç'in hızlı hücumlara katılmasını ve dışarıdan isabetli şut atabilmesini avantaj olarak kullanan Türk Telekom, güçlü rakibi ile ilk 7 dakikada başa baş oynadı. Harun'un üçlükleri sayesinde 18-17 Ülker üstünlüğüyle geçilen 7. dakikadan sonra, periyodun kalan bölümünde rakibinin yaptığı top kayıplarını iyi değerlendiren Turuncu-Yeşilli ekip, skorda öne fırladı.
Maçın kaderini çizen bölüm, ikinci periyot oldu. 24-19 biten ilk çeyrekten sonra ikinci periyotta Ülker yüksek isabetli dış şutlarını sürdürürken, Telekom'un serbest atışları bile kaçırması dikkat çekiyordu. Fark hızla açıldı. 18. dakikada skorbord 38-26'ı gösterirken, istatistikler Ülkerli oyuncuların o ana kullandıkları 10 üçlükten 6'sında isabet bulduğunu söylüyordu. Ülker, savunmasına da iyi konsantre olarak bu çeyrekte rakibine yalnızca 7 sayı attırdı. Devre 41-26 sonuçlandı.
İkinci yarının ilk 4 dakikası içinde farkı 20 sayıya (51-31) çıkaran Ülker, bir daha dönüp arkasına bakmadı. Oyunun bundan sonraki dakikalarında iki coach da genç oyuncularına şans vermeyi tercih ettiler. Böylece, ligi lider bitirerek, play-off'a 1 numaralı favori olarak giren Ülker, sezonun ilk kupasını da kazandı. (Spor Servisi)