'Türkiye vitamin hapı gibi'

Türkiye'nin Yunanistan karşısında aldığı mağlubiyet Norveç'te yüzleri güldürdü. Teknik Direktör Age Hareide ve oyuncular mağlubiyetinin kendilerine vitamin hapı gibi geldiğini söylediler.

OSLO - Türkiye'nin Yunanistan karşısında aldığı mağlubiyet Norveç'te yüzleri güldürdü. Teknik Direktör Age Hareide ve oyuncular mağlubiyetinin kendilerine vitamin hapı gibi geldiğini söylediler. Öte yandan Hareide'nin 89 yaşındaki annesinin Bosna maçından bir gün önce öldüğü ve tecrübeli teknik adamın bunu oyuncularından sakladığı ortaya çıktı. Annesini kaybetmesine karşın, oyuncularının moralini bozmamak için maç programına devam eden Hereide'nin maç arasında soyunma odasına giderek, oyuncularına Türkiye mağlubiyetini müjdeleyerek "Ne dersiniz? Ateşin üzerine benzin dökelim mi?" dediği öğrenildi.
Norveç Milli Takımı'nın as oyuncularından olan Liverpool'lu John Arne Riise, Hareide'nin soyunma odasındaki konuşmasının ve Türkiye'nin mağlubiyetinin kendilerine vitamin hapı gibi geldiğini belirterek "Hareide'nin konuşması bizi ateşledi. Çok iyi bir oyun sergilememiş olmamıza rağmen galibiyet aldık. Şimdi Türkiye'ye karşı daha iyi bir oyun sergileyerek mutlaka bir galibiyet almamız gerekir" dedi.
Teknik Direktör Hareide, Türkiye karşısında alınacak bir beraberliğin de kendilerine yeteceğini belirterek "Yunanistan bize yardım eli uzattı. 17 Kasım'daki maçın ardından Euro 2008 vizesini alabiliriz. Kendi sahamızda Türkiye'ye karşı daha iyi oynayıp kazanmamız gerekir. Bizim Bosna karşısında aldığımız galibiyet, Türkiye'nin mağlubiyeti, annemin ölümüyle duyduğum acıyı hafifletti. Annem bir gün önce ölmüştü ama oyuncularıma belli etmemek için programımda değişiklik yapmadım" dedi.
Norveç basınının Bosna Hersek maçı sonrası yorumları da şöyle:
Aften Posten gazetesi: "Hareide bize 'ateşe benzin dökelim mi?' diye sordu", "Yunanistan Norveç'e hediye paketi sundu", "Şimdi daha güçlü olmalıyız" başlıklarıyla verdiği haberde, Türkiye'nin Yunanistan karşısındaki başarısızlığına dikkat çekilerek, Norveç'te Türkiye karşısında mutlaka bir galibiyet alınacağını yazdı. Gazete ayrıca, Hareide'nin Bosna maçı arasında soyunma odasına giderek oyluncularına Türkiye'nin mağlubiyetini müjdeleyerek takımı ateşlediğini yazdı.
V.G gazetesi: "Acısını futbolun dışında tuttu", "Hareide ve oyuncuları Yunanistan'dan yardım gördü", "Gençlerin rüyası gerçekleşti" manşetleri altında, Hareide'nin annesinin ölümünü oyunculardan saklayarak acısını futbolun dışında tuttuğunu ve oyuncularına moral verdiğini yazdı.
Dagbladet gazetesi: "Hareide oyuncularını maç arasında ateşledi", "Avrupa şampiyonluğuna gideceğiz. Bunun mutluluğunu yaşıyoruz", "Carew Türkiye karşısında oynayacak", "Norveç'in Türkiye'yi yenecek kapasitesi var" manşetleri altında, Türkiye'ye karşı Norveç'te mutlaka galibiyet alınması gerektiğini Hareide'nin oyuncularını şimdiden buna inandırdığını yazdı. (Spor Servisi)