Türkiye'de tribün şiddetinin tarihi

17 Eylül'deki Kayserispor-Sivasspor maçında yenik duruma düşen konuk takım taraftarları ev sahibine taş atmaya başladı. Kayserisporlular buna bıçak, tabanca ve av tüfekleriyle karşılık verince Sivassporlu 40 kişi öldü.

1967: 17 Eylül'deki Kayserispor-Sivasspor maçında yenik duruma düşen konuk takım taraftarları ev sahibine taş atmaya başladı. Kayserisporlular buna bıçak, tabanca ve av tüfekleriyle karşılık verince Sivassporlu 40 kişi öldü. Maç yarıda kaldı. Skandal statla sınırlı kalmadı. Sivas'taki Kayserililerin dükkânları yağmalandı, Almanya'da Sivaslı bir işçi Kayserili bir işçiyi elektrik kablosuyla boğarak öldürdü. İkinci Lig bir hafta tatil edilirken, her iki takıma da sezon sonuna kadar tüm maçlarını deplasmanda oynama cezası verildi.
1969: Kırıkkale-Tarsus İdman Yurdu arasında 25 Haziran'daki karşılaşmada, taraftarlar kapıştı. Çıkan olaylarda 10 kişi öldü, 102 kişi yaralandı. Maç sonrası Tarsuslu taraftarlar ara sokaklardan gizlice kaçırılırken, 11 kişi gözaltına alındı, bunlardan beşi tutuklandı.
1991: Beşiktaş-Galatasaray derbisi öncesinde Siyah-Beyazlı takımın taraftarı mühendis Oktay Akdemir, GS'li taraftarlarca dövülerek öldürüldü.
1993: 13 Aralık'taki FB-Beşiktaş derbisini Alibeyköy'deki bir kahvehanede izleyen Şenel Yeter, Fenerbahçe'nin galibiyetine sevinince dövülerek öldürüldü. Olayla ilgili olarak bir kişi tutuklandı.
2000: Galatasaray-Leeds United maçı için Türkiye'ye gelen iki İngiliz, 5 Nisan'da Taksim'deki kavgada dövülerek öldürüldü. Aralarında İngilizlerin de bulunduğu 30 kişi gözaltına alındı. 18 Türk holigan, tutuklu olarak yargılanmaya başlandı. Yedi sanık beraat etti, dört sanığa üç ay 20'şer gün hapis cezası verildi. İki sanıkla ilgili verilen 15'er yıllık hapis cezası kararı ise Yargıtay'da bozuldu. Bu sanıkların hafif değil 'ağır tahrik' indirimiyle yeniden yargılanmasına karar verildi.
2003: 5 Ağustos'ta Karşıyaka ile Göztepe arasında oynanan TSYD Kupası'nda Cem Akın, üzerine sandviç kâğıdı atan 22 yaşındaki Murat Kongu'yu bıçaklayarak öldürdü.
2004: 16 yaşındaki Beşiktaş taraftarı Cihat Aktaş, Beşiktaş-Ç. Rizespor maçında İnönü Stadı'nın içerisinde bıçaklanarak öldürüldü.
2005: Tarih 17 Nisan. Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi öncesi Beşiktaşlı taraftarlar istila edilmiş görüntüsündeki vapurlarla Kadıköy'e geldi. Beşiktaşlıları taşıyan otobüsler taşlanınca olaylar çığrından çıktı. Kavga sokak aralarına taşındı. Bıçaklananlar oldu. 178 kişi gözaltına alındı.
2005: 31 Temmuz'da Fenerbahçe ile Everton arasındaki özel maçta Olimpiyat Stadı'nda 29 yaşındaki Yusuf Bahar kurşunlanarak ayağından vuruldu. Stadın içine silah sokan kişi belirlenemedi.