Türkiye'nin Braga Büyükelçisi: Carlos Carvalhal

Türkiye'nin Braga Büyükelçisi: Carlos Carvalhal
Türkiye'nin Braga Büyükelçisi: Carlos Carvalhal

Carvalhal bu sezon erken ayrıldığı Türkiye yi ve Türk insanını çok sevdiğini her fırsatta dile getiriyor.

Braga-Galatasaray maçı öncesi Beşiktaş ve İBB'nin eski teknik direktörü Carlos Carvalhal'e rastladık. Tecrübeli teknik adamın Türkiye'yi unutamamış...
Haber: BURAK KURU - burak.kuru@radikal.com.tr / Arşivi

Konu Braga ve Türkiye olunca eski Beşiktaş ve İstanbul BB Teknik Direktörü Carlos Carvalhal’in önemi bir kat daha artıyor. Braga’nın eski hocası Galatasaray mücadelesi öncesi ülke basınının en önemli unsuru. Sürekli televizyon ekranlarına çıkıyor. Kendisiyle ‘Eski Braga’ diyebileceğimiz, kentin tarihi kısmında karşılaştım. Tabii ki söyleşi yapıyordu...
Sarı-Kırmızı atkılarıyla meydanda gezen Türkleri görünce onların selam vermesini beklemeden kendisi selam verirken, bir yandan da fotoğraf çektirme isteklerini büyük bir hevesle karşılıyordu. İlk dikkatimi çeken ise Carvalhal’in elindeki anahtarlık oldu: Arabasının anahtarlığı Ay-Yıldız ve kırmızı... Türkiye sevgisine dair bir not daha, kendisiyle fotoğraf çektirenler tuttukları takımları söylerken o da Türkçe olarak “Türk olmanız yeter” dedi. Türkçeyi az-çok anladığını biliyordum ama bu kadar iyi konuştuğunu tahmin etmemiştim.
Türklük karakterine de sirayet etmiş, bizim tipik sorumuz olan “Bizim buraları beğendin mi?” sorusunu sordu. Portekiz televizyonlarına sözünün olduğunu belirtip özür dileyerek yanımızdan ayrıldı. O yanımızdan ayrılırken Braga’nın yerlisi olduğu için Portekiz’in en önemli yapılarından Braga Katedrali’nin (1070’te ilk kazması vurulmuş, yani biz Türkler Anadolu’ya girerken) yerini sordum ona. O da Türkçe tarif etti: “Buradan dümdüz git, yolun ortasından sola dön, sonra sağ.”
O giderken de düşündüm, Pascal Nouma’ya ‘bakanlık’ veren popüler kültürümüz Carlos Carvalhal’e de en azından ‘Büyükelçilik’ veremez miydi acaba?