Türkiye'nin ilk grand slam şampiyonu İpek Soylu

Türkiye'nin ilk grand slam şampiyonu İpek Soylu
Türkiye'nin ilk grand slam şampiyonu İpek Soylu
İsviçreli partneri Jil Belen Teichmann ile birlikte mücadele ettiği ABD Açık genç çift bayanlarda şampiyon olan İpek Soylu, "Hep bugünün hayalini kurdum. İnanılmaz mutluyum" dedi.

NEW YORK - İpek Soylu, Belaruslu Vera Lapko ve Slovak Tereza Mihalikova ikilisini yendikleri şampiyonluk maçı sonrası açıklamalarda bulundu.

Türkiye 'ye ilk "grand slam" şampiyonluğunu kazandırma başarısı gösteren Soylu, "Partnerimle birlikte çok iyi çıkarttığımızı düşünüyorum. Sonuçta bir büyük turnuva kazandık. Duygularımı dile getiremiyorum. Hep bugünün hayalini kurdum, bunun için çalıştım. Bu nedenle inanılmaz mutluyum. Burada olmak, bu kupayı almak inanılmaz bir şey" ifadelerini kullandı.

FİNAL MAÇINDA YAŞANANLAR

Kariyerinin en önemli maçına çıktığını vurgulayan İpek Soylu, final mücadelesini şöyle özetledi:
"Maça çok iyi başladık. İlk sette 3-1 öndeyken başlayan şiddetli yağmur nedeniyle maça yaklaşık bir saat ara verildi. Ara sonrasında rakibimiz daha iyi başladı. İlk sette üç kez set sayısı attık, kazanabilirdik ama bu şansı kaçırdık. İkinci sette yaptığımız taktik değişiklik sayesinde daha iyi bir oyun sergiledik, daha fazla risk alarak kazandık. Süper tie-break de çok heyecanlıydı. Oynadığım en önemli maçtı."

Partneri son anda turnuvaya katılmayan Jil Belen Teichmann ile şans eseri takım oluşturduklarını ifade eden Soylu, sergiledikleri uyum sayesinde kupaya uzandıklarını belirtti.

"TÜRKİYE'NİN SHARAPOVA'SI"

Gelecek yıldan itibaren mücadele edeceği büyüklerde de başarılı olmak için elinden geleni yapacağını vurgulayan Soylu, "Bundan sonra daha fazla çalışacağım. Daha başarılı olmak için bu kupa beni motive edecek" şeklinde konuştu.

Kendisi için yapılan "Türkiye'nin Sharapova'sı" benzetmesi hatırlatıldığında ise İpek Soylu, "Kendisini örnek aldığım için Türkiye'nin Sharapova'sı deniyor. Bu gerçekten güzel bir tabir" değerlendirmesinde bulundu.

Milli sporcunun annesi Serpil Soylu da "12 yılın sonunda böyle bir başarı elde ettiği için çok mutluyum. Daha büyük başarılara imza atacağına inanıyorum. Sonunu hesaplamadan, keyfini çıkartmaya gayret ettik. Sevgi ve sabır olduktan sonra daha güzel başarılara imza atacağına inanıyoruz" diye konuştu. (AA)


  ETİKETLER:

  New York

  ,

  Türkiye

  ,

  Oyun

  ,

  Final

  ,

  kupa

  ,

  ,

  şans

  ,

  Yağmur