Türkiye'ye EURO 2020 müjdesi

Türkiye'ye EURO 2020 müjdesi
Türkiye'ye EURO 2020 müjdesi
2020 Olimpiyatları'na ev sahipliği yapma hakkını kaybeden İstanbul, gözünü EURO 2020'ye çevirdi. Almanya, bu yarışta İstanbul lehine çekilecek.

Avrupa 'nın 13 ayrı şehrinde oynanması planlanan 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın yarı final ve finaline ev sahipliği yapmak için Türkiye ile birlikte girişimde bulunan federasyonlardan biri de Almanya idi. Ancak Alman Futbol Federasyonu Başkanı Wolfgang Niersbach, bu yarışta İstanbul lehine çekileceklerini açıkladı.

TFF harekete geçiyor; UEFA'ya başvuru


NTV Spor'un haberine göre; Münih için öngördükleri başvuruyu yapmayacaklarını açıklayan Niersbach, "EURO 2020 finali için Türkiye ile doğrudan bir düelloya girmeyeceğiz" açıklamasında bulundu ve bu konuda UEFA Başkanı Michel Platini ile sözleştiklerini ifade etti.

Niersbach'ın açıklamalarının ardından Avrupa Futbol Şampiyonası’nda yarı final ve final maçlarının İstanbul'da oynanması beklentisi daha da arttı. Zira EURO 2020'nin Türkiye'de düzenlenmesini isteyen UEFA, İstanbul'un Olimpiyat Oyunları adaylığı nedeniyle turnuvayı Avrupa'nın dört bir yanındaki şehirlere dağıtma kararı almıştı.

UEFA'DA GÜNDEM 2020

UEFA İcra Kurulu, EURO 2020'ye ev sahipliği yapmak için adaylık teklif edecek ülkelerin durumunu onaylamak için toplantı düzenleyecek. UEFA'nın internet sitesinde yer alan haberde, Başkan Michel Platini'nin yöneteceği toplantı, 19-20 Eylül tarihlerinde Hırvatistan'ın Dubronik kentinde yapılacak.

Ferdinand'dan 6+0+4 övgüsü

UEFA İcra Kurulu, geçen yılın Aralık ayında İsviçre'nin Lozan kentinde düzenlediği toplantıda, EURO 2012'nin bir ya da iki ülke yerine daha fazla yerde oynanması kararını almıştı. Ocak ayında yapılan bir diğer toplantıda ise organizasyonun ev sahipliği için Avrupa'dan 13 ülke seçileceği açıklanmıştı. UEFA, turnuvayı 13 ülkeye yayma kararını, EURO 2020'nin Avrupa çapında futbol festivali havasında geçmesi ve bugüne kadar organizasyona ev sahipliği yapma fırsatı bulamayan ülkelere bir şans sağlanması amacıyla aldığını belirtmişti.

EURO 2020'ye ev sahipliği yapacak ülkelerin teklif dosyalarının sunumu ve değerlendirme sürecinin başlatılması 2014'ün ilkbaharında, ev sahibi ülkelerin belirlenmesi ise gelecek yılın Eylül ayında düzenlenecek toplantıda ele alınacak. Hırvatistan'da düzenlenecek toplantıda, EURO 2020'ye ev sahipliği yapacak ülkelerin durumunun görüşülmesi dışında Fransa'nın ev sahipliğini üstlendiği UEFA EURO 2016 finallerinin hazırlık aşaması, kulüplerin lisans ve finansal fair-play konuları da ele alınacak.

Şike değil 'rüşvet' davası