Türkiye'ye Norveç freni

Euro 2008 elemelerinde Yunanistan zaferiyle grubunda liderliğini perçinleyen Türk Milli Takımı, ilk puanlarını Frankfurt'ta Norveç'e verdi. Beklenen oyununu sergileyemeyen milliler ilk yarıyı 2-0 yenik kapattı. İkinci yarıda atak futbolunu ortaya koyan Kırmızı-Beyazlılar Hamit'in 72 ve 89. dakikalarda serbest vuruşlardan attığı iki golle beraberliği yakaladı. Türkiye'nin seyircisiz oynama cezası bu maçla sona erdi.
Haber: ERAY ÖZER / Arşivi

Norveç'in gollerini bir an için yok sayın, Frankfurt'ta, Commerzbank Arena'da bir dejavu yaşıyorum. Her şey, dışarıda sesini duyurmaya çalışan bir avuç Türk taraftar bile gruptaki ilk maçımız olan Malta karşılaşmasının aynısı... Hatta bir tanesi hariç pankartlar bile...
Milli takım, Malta maçına kıyasla tabii şimdi daha bir özgüvenli. Grubun puan kayıpsız lideri olarak çıkıyor Kuzey Avrupa'nın 'iri' çocuklarının karşısına. Bu 'irilik' meselesi önemli, zira daha başlamadan Tore Andre Flo'nun küçük kardeşlerinin nasıl bir futbol oynayacağına dair bir fikir veriyor. Bu bir curling maçı değil ve biliniyor ki, Norveçliler bu oyunun oynandığı nesne olan topu karşı tarafa ayaklarıyla taşımak yerine uzun
atışlarla ve mümkünse havadan göndermekten hoşlanıyorlar. Bu nedenle yapılması gereken iki şey var: Uzun kontra toplara izin vermemek (ve hazırlıksız yakalanmamak) ve rakibe ceza sahası dışından şut çektirmemek. Anladınız, ilk yarıda yapamadığımız iki şeyden bahsediyorum...
Bu noktaya döneceğim, lakin önce Sabri'nin sol bek olarak sahaya sürülmesine değinmeli. İkinci yarıda bu kararından çark eden Terim muhtemelen topu yerde tutmak ve kanatlardan hızlı gelebilmek adına bu tercihi yaptı ama Sabri'nin ters ayakla oynaması sadece hücumda değil, savunmada da takımı olumsuz etkiledi. Sözün özü: İkinci bir Ümit Özat vakasına gerek yok! Bu ikinci yarıda Sabri gerçek yerine, Volkan sola geçince daha net görüldü.
Türkiye sahaya hücumda 4-2-4'e dönebilen bir 4-4-2'yle çıkıyor. Kapanan, uzun çıkan bir Norveç'e karşı Türkiye atakta etkili değil. Pozisyonsuz geçen maçın 31. dakikasında taçtan (evet, komik ama taçtan) gelişen atakta Millilerin ofsayt taktiği için öne çıktığı bir anda Brenne geriden haraketleniyor ve korkulan oluyor. 1-0 öne geçen Norveç haliyle rahatlıyor ve sadece dokuz dakika sonra ikinci gol geliyor. Bu kez Türkiye'nin rakip alana yüklendiği esnada uzun bir topla çıkan Kuzeyliler, üç kişilik atak organizasyonunda Carew ve Haestad'dan sonra topla buluşan Andersen'in ceza sahası dışından şutuyla golü buluyor.
Türkiye sağdan etkiliydi
İkinci yarıda Tümer kenarda, Volkan sol bekte... Sabri sağa, gerçek yerine geçince Türkiye bu kanattan etkili oluyor, Tümer'liğe soyunan Gökdeniz içeri süzülmede başarılı ama son vuruşlarda sınıfta kalıyor. 49'da bir topu direkten dönen Gökdeniz 57'de yerde kalınca hakem penaltı noktasını göstererek umut verse de yan hakemin uyarısıyla kararını serbest vuruş olarak değiştiriyor. Norveç iyice geriye yaslanırken, 72'de beklenen gol geç geliyor. Kalede yine bir 'Nikopolidis' var. Hamit'in uzaktan şutunda Myhre kucağına gelen topu Yunan meslektaşına nazire yaparcasına kendi ağlarına bırakıyor.
Bu dakikadan sonra maça heyecan geliyor ve son dakikada da ikinci gol... Myhre pes dedirtecek bir gol daha yiyor. Yine serbest vuruş, yine Hamit ve yine Myhre'nin ellerinin arasından kaçan bir top. Şu iki maçtan sonra Norveçliler ve Yunanlılar bizi pek sevmiyor olabilir ama bildiğim bir şey var; kalecileri ve şans şu sıralar bizi çok seviyor! Fazla söze gerek yok, eski bir Beşiktaşlı olan 'Nikopolidis' Myhre'nin hediye ettiği bir puan sonrası şimdi grupta işler çok daha rahat.

TÜRKİYE: 2
Volkan 5
Hamit 8
Emre Aşık 5
Servet 5
Sabri 5
Aurelio 5
Gökdeniz 6
(M. Yıldız 79) -
E. Belözoğlu 5
Tuncay 4
Tümer 4
(V. Yaman 46) 6
Hakan 3
(Hüseyin 90+2) -

NORVEÇ: 2
Myhre 3
Riise 6
Hangeland 8
Hagen 8
Storbaek 7
Brenne 7
(Nevland 86) -
Haestad 6
(Skjelbred 57) 5
Andresen 7
Stromstad 8
Helstad 6
(Holm 63) 5
Carew 6

GOLLER: Hamit Altıntop (72 ve 89) / Brenne (31), Andresen (40)
SARI KARTLAR: Emre / Skjelbred, Brenne
Stat: Commerzbank - Hakemler: S. Farina, A. Griselli, P. Calcagno