Türkler çok iyi giyiniyor

Türkler çok iyi giyiniyor
Türkler çok iyi giyiniyor
16 senelik kariyerinde 3 farklı takımla7 şampiyonluk yaşayan NBA tarihinin en önemli oyuncularından Robert Horry, bir tercüman ve şoför olursa İstanbul'da yaşamayı düşünebileceğini belirtip "Türkiye'de insanların iyi giyimli olduklarını fark ettim" diye konuştu.
Haber: EMİR EKŞİOĞLU / Arşivi

Robert Horry, NBA Türkiye ’nin davetlisi olarak İstanbul ’a geldi. Çocukluk yıllarımda üçlüklerine doyamadığım bu efsane isimle basketbol hayatından, Türkiye’ye kadar birçok şeyi konuşmak bir hayli keyifliydi.

Gerçekten Will Smith’e çok benziyorsunuz..
Evet bunu çok duyuyorum. Özellikle de gençken ve Will ‘Fresh Prince of Bel-Air’de oynarken duyuyordum. Ama tabii yaşlandıkça artık eskisi kadar birbirimize benzemiyoruz.

Yıllarca Rockets, Lakers ve Spurs takımlarında oynadınız.. Hangi takımı destekliyorsunuz?
İşte bir tuzak soru!(gülüyor) Bu favori ailemi seçmek gibi bir şey. Bu konuda gerçekten seçim yapamam çünkü oynadığım her takımda eşit derecede mutluydum.

Basketbolcu arkadaşlarınızla görüşüyor musunuz?
Bruce Bowen, Tim Duncan, Sam Cassell ve Mario Elie gibi birçok iyi arkadaşım var. Aslında basketbol yıllarımızda çok seyahat ettiğimiz için iyi arkadaşlıklar edinmek bir hayli zor oluyor. Ama belirttiğim isimler ile arayı soğutmadım ve sık sık görüşüyoruz.

En eğlenceli arkadaşlarınız kimlerdi peki?
Sam Cassell en komik takım arkadaşımdı, sürekli konuşurdu, şakalar yapardı. Shaq’da (O’neal) öyleydi.

Obama’nın da basketbolu çok sevdiğini biliyorum. Tanışıyor musunuz?
Tam da ben ayrılırken Houston’daydı. Ben ayrılırken geldi ve onunla tanışma fırsatım oldu. Tanıştığımızda oldukça samimiydi ve ben de bir o kadar heyecanlıydım.

Yedi şampiyonluğunuzdan en önemlisi hangisiydi?
Sanırım benim için en önemli şampiyonluk 1995 yılındaki ikinci şampiyonluğumdu. O sezon birçok sıkıntının üstesinden gelmek zorunda kalmıştık. Takım tam olarak düzeldiğinde sezonun bitmesine sadece dört-beş maç kalmıştı. Bu yüzden 95’teki şampiyonluğum çok özeldi. Üzüldüğünüz anlar da olmuştur... Evet oldu. Mesela; lisedeyken maçı kazanmak için faul atışlarının ikisini de atmam gerekiyordu fakat atamamıştım. Benim yüzümden şampiyonluğu kaçırmak gerçekten çok üzücüydü.

Ritüelim ballı lazanya

Maç öncesi belirli rutinleriniz var mıydı?
NBA’de ilk yıllarımda her maçtan  önce lazanya yerdim ve bunun en çılgın  kısmı üstüne enerji için bal dökmemdi.

Klişe ama basketbolcu olmasaydınız ne olurdunuz?
Eskiden öğretmen olmak isterdim.  Aslında matematik öğretmenliği ya da  basketbol koçluğu yapmak istiyordum.

Koçluk yapmayı düşünüyor musunuz?
Böyle bir şey yapmak için doğru şehirde olmam gerekiyor. Ama bunu şu anda yapmak istemiyorum çünkü çocuklarımla geçirebildiğim kadar çok vakit geçirmek istiyorum.

Robert Horry bir gününü nasıl geçirir?
Artık emekli olduğum için sabah 9 gibi spor salonuna gidiyorum oradaki arkadaşlarımla ağırlık kaldırıyoruz. Daha sonra eve gelip duş alıyorum ve yemeğimi yiyorum. Oğlumu okuldan alıyorum, onun yemeğini hazırlıyorum vs. Yani günlerim gördüğün gibi çok sıradan geçiyor tabii biri beni İstanbul’a çağırmadığı sürece...(gülüyor)

Tercihim Amerikan mutfağı

Basketbol dışında ilgilendiğiniz sporlar?
Büyük bir beyzbol hayranıyım. Beyzbol oynayarak büyüdüm ve beyzbolu çok seviyorum. Ve tabii ki bütün Amerikalılar gibi Amerikan futbolu. Londra ve Hindistan’dayken kriket izleme şansım da oldu, o oyunda neler olup bitiyor hiç bir fikrim yok ama kriket izlemeyi de seviyorum.

İstanbul’da yaşamayı düşünür müsünüz?
Eğer bir tercümanım ve şoförüm olursa düşünürüm. İstanbul’u seviyorum, çok güzel bir şehir ve çok güzel vakit geçiriyorum. Mesela dün akşam güzel bir restorana gittim ve tüm ihtiyacım olan şeyler bunlar. Yani bir şöför, yemek için güzel bir yer ve iyi bir tercüman...

Türk insanı hakkında izlenimleriniz neler?
İyi giyimli olduklarını fark ettim. Hepsi oldukça iyi giyimli insanlar. Bu da benim için önemli çünkü modaya önem veren birisiyim.

Türk mutfağı mı Amerikan mutfağı mı?
Aslında pek yemek ayrımı yapmayan  biriyim ama sanırım günün  sonunda seçeceğim şey annemin  evde yaptığı yemekler olur bu yüzden  Amerikan mutfağı diyorum.

En beğendiğiniz şehirler hangileri peki?
Çok beğendiğim birkaç şehir var.  Tabii ilk deneyimle çok daha güzel  oluyor tıpkı İstanbul’daki ilk deneyimim  gibi. Şehrin gece ne kadar güzel  göründüğünü fark ettim. İstanbul  dışında Rusya’yı da çok beğeniyorum.
ABD için konuşmak gerekirse kültürü,  yemekleri vb şeyler yüzünden  Miami’ye bayılıyorum. Ama tabii ki ev  gibisi yok, evden kastım; Alabama ve  South Carolina. Ama favorimi soracak  olursan Charleston, South Carolina derim.

Peki ya kadınlar... Salma Hayek ve Beyonce’yi çok  beğeniyorum ama benim için hiç bir  kadın Paula Patton gibi değil.

Ve müzik..
Hiphop, country, caz, r&b gibi neredeyse  bütün müzikleri seviyorum ama  sevmediğimi düşündüğüm tek müzik  ise tekno. Çünkü tekno benim için  gerçek house müzik değil.

Son sorum, dünyada neyi değiştirmek isterdiniz?
Herkes aynı dili konuşsa ve aynı dine inansa bence dünya daha güzel bir yer olurdu çünkü din gibi bazı şeyler yanlış çevirilere ve anlamalara maruz kalıyor ve eğer herkes aynı dili konuşup ayni dine inansaydı bugün dünyada hiç bir sorunumuz olmazdı.