'Türkler delikanlıca kazandı'

Yunanistan, kendi evinde Türkiye'ye 4-1'lik yenilgiden sonra, 1821 yılında Osmanlı İmparatorluğu'na karşı bağımsızlık mücadelesinin başlangıcını simgeleyen 25 Mart Milli Bayramı'nı buruk kutladı.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan, kendi evinde Türkiye'ye 4-1'lik yenilgiden sonra, 1821 yılında Osmanlı İmparatorluğu'na karşı bağımsızlık mücadelesinin başlangıcını simgeleyen 25 Mart Milli Bayramı'nı buruk kutladı. Günlerdir Yunan medyasının bir bölümü Türkiye maçını milli bayram ile bağdaştırmaya çalıştı. Maç günü Yunan gazetelerinde Yunanlı millilerin fotoğrafları Yunan halk kahramanlarının resimleri ile yan yana yayımlandı. Manşetler, 1821'deki sloganlardan esinlenerek atıldı. Herhangi bir maç olmadığı Türkleri milli bayram arifesinde yenmenin milli gururu da okşayacağı mesajları verildi. Maç saati Karaiskaki Stadı'nda çirkinlikler sergilendi. Ancak Türk Milli Takımı, futbolun sahada oynandığını kanıtladı.
Maç sonrası Yunan televizyonları 'Milli trajedi'den, 'kara gün'den, 'utanç gecesi'nden söz etti.
Milli bayram nedeniyle gazetelerin yayımlanmadığı Yunanistan'da
televizyonlar da, internetteki haber siteleri de Türk millilerin haklı kazandığında, tribünlerdeki çirkinliklerin kabul edilmez olduğunda birleşti. 'İn.gr' haber portalı "Yunanlı milliler çarıklarını ellerine aldılar. Milli bayram, trajediye dönüştü" dedi. 'Flash gr' da "Saha içinde de dışında da kabul edilmezdik" başlıklı haberinde "Çok kötü bir geceydi. Türkler kazanmayı hak etti. Türklerin tokadından sonra ilk üç maçtaki başarılı skorların önemi kalmadı. Türkler artık grupta büyük favori. UEFA olaylar için bizi cezalandırırsa haklı" ifadesini kullandı. 'Etnos.gr' sitesinde "Maalesef iflas ettik. Milli kepazelik. Millilerin oynadıkları futbolla, tribünlerde milliyetçi unsurların yarattığı tablo ile utanç duyduk. Türkler delikanlıca kazandı" dedi. 'Skai.gr' ise "Kalecimiz Nikopolidis topu ne zaman arasa ağlarda buluyordu. Türkler rüzgâr gibiydi. Futbolumuzda trajedi" yorumunda bulundu.
Siyasetçiler birbirine girdi
4-1'lik Türkiye yenilgisi siyasetçileri Yunan siyasetçileri bile karşı karşıya getirdi. Çalışma Bakan Yardımcısı Gerasimos Yakumatos 'ihtiyar' dediği teknik direktör Otto Rehhagel'in istifasını isteyince, Kamu Düzeni Bakanı Viron Polidoras tepki gösterdi. Polidoras, aynı kabinede yer aldığı Yakumatos'u eleştirmekle kalmadı, Türkiye'yi de resmen tebrik etti. Bu arada, Otto Rehhagel'in dün akşam Futbol Federasyonu Başkanı Gagasis ile görüşmesi, "Otto Rehhagel gidiyor mu?" sorularına yol açtı.