Turnuvayı Foe kazandı

FIFA'nın düzenlediği Konfederasyon Kupası, Paris'te Stade de France'da oynanan Fransa-Kamerun finaliyle sona erdi.

PARİS - FIFA'nın düzenlediği Konfederasyon Kupası, Paris'te Stade de France'da oynanan Fransa-Kamerun finaliyle sona erdi. Maça ve finalin bütününe Marc Vivien Foe'nin gölgesi sindi. Eski bir Lens ve Lyon oyuncusu olan Kamerunlu yıldız, Fransa'da çok seviliyordu; dolayısıyla sahadaki 22 futbolcudan çoğu, birlikte ya da karşılıklı oynadıkları meslektaşlarıydı. Kamerun yedek kulübesinin başta teknik direktör Winfried Schaefer olmak üzere tamamının, üstlerine Foe'nun 17 numaralı formasını geçirdikleri maçta iki taraf da zaman zaman birbirlerini yokladı. Maçta özellikle Kamerunlu E'to'o'nun durumu ilginçti; çünkü bir gün önce İspanya'da Kral Kupası finalinde oynamış ve iki gol atmıştı.
Golsüz biten 90 dakikadan sonra uzatmalara gidildi. 97. dakikada sağdan yapılan ortada Song'un ıskaladığı topa Henry, diziyle kötü bir vuruş yaptı ama kaleci Kameni'yi aşan top ağlarla buluştu ve kupa Fransa'nın oldu. Kupa törenine ise gözyaşları hakimdi. Fransız televizyonu zaman zaman ekrana efsanevi yıldız Roger Milla'yı getirirken hemen önünde oturan Foe'nun karısı Marie Louise'in hüzünlü görüntüsü de gözlerden kaçmıyordu. Seremonide önce Kamerunlular sahne aldı, sonra da şampiyon Fransa. Ardından Kamerun kaptanı Song, Fransız kaptan Desailly'yle birlikte kupanın önünde poz verdi. Nihayetinde tören için kurulan sahnede Fransız ve Kamerun takımları birlikte yer aldı.
Maçın ardından Fransa teknik direktörü Jacques Santini şöyle konuştu: "Bu kupa bütün oyuncularımın ve teknik kadronun üç hafta verdikleri mesaisinin karşılığı oldu. Yine de bu final, oynandığı koşullar dikkate alınırsa, bende yarım kalmışlık duygusu yaratıyor. Bir aile dağıldı. Çok sevdiğimiz bir insan artık yok. Oyuncuların bir kısmı tatilden döndüğü için takımın mekaniğini ve ekip bilincini oturtmak zor oldu. Yine de oyuncularımın bu kupayı oynamak için burada olmalarını unutmayacağım. Takımı oluşturan ana unsurlar olmadan da kazanmayı öğrenmek zorundaydık. Bizim için, gelecek yolunda önemli bir tecrübe oldu."
'Kazandık ama...'
Takımın tecrübeli golcüsü Thierry Henry'nin görüşleri de şöyleydi: "Kupayı kazandık ama çok da sevinçli değiliz. Golü attığımda, turnuvanın bittiğini biliyordum ama duygularım hâlâ çok karışık. Ama turnuvayı kazanmak da bana yetti doğrusu. Ben işimi yaptım." Kaptan Marcel Desailly de "Bizden bu maçı oynanmamız istendi. Biz de profesyonel olmaya çalıştık. Elimizden geldiğinde saygılı bir şekilde oynadık. Marc Vivien Foe'nun ailesinin tribünde olduğunu biliyorduk. Bundan çok memnunum. Ama çok zor olduğunu da itiraf etmeliyim. Kamerun takımı çok iyi oynadı, kendilerini maça verdiler. Ben onların yerinde olsaydım, kendimde oynayacak gücü bulur muydum, bilemiyorum" dedi.
Kamerun teknik direktörü Schaefer de "Fransa takımını kutluyorum. Bu maç futbol için iyi bir gün, ancak insani açıdan çok çok üzücü bir gün oldu" derken sözlerini şöyle sürdürdü: "Oyuncularım maçtan önce Foe'nun ailesiyle konuştular. Sonrasında sahaya çıkıp oynamak kolay değildi. Kamerun'a döndüğümüzde her şey daha da üzücü olacak. 35 yıldır profesyonel futbolun içindeyim, ama bugüne kadar Marc Vivien Foe gibi bir ikinci kişi tanımadım. Sadece iyi bir oyuncu değil, iyi de bir insandı. Bu sadece Kamerun'un değil, futbol dünyasının da kaybı. Biz bu gece bütün Afrika için oynadık."
Fransa, geçen kupada kazandığı şampiyonluk unvanını bu kupada da korurken, organizasyon tarihinde iki şampiyonluk yaşayan ilk ülke olmayı başardı. Kupada oynanan 16 maçta 22 futbolcu, toplam 37 gol atarken, maç başına gol ortalaması da 2.31 oldu. Organizasyonun gol krallığını 4 golle Fransız Thierry Henry kazanırken, 3'er golü bulunan Okan Yılmaz ve Tuncay Şanlı, Pires (Fransa), Nakamura (Japonya) ve Hernandez (Kolombiya) ile birlikte Henry'yi izleyen isimlerdi. (Spor Servisi)