Turun galibi 'matador' Contador

Fransa Bisiklet Turu, dün son etabı olan Marcoussis-Paris etabıyla tamamlandı.

PARIS - Fransa Bisiklet Turu, dün son etabı olan Marcoussis-Paris etabıyla tamamlandı. Mücadele ve çekişmeden ziyade doping olaylarının ön plana çıktığı Londra'dan Champ-Elysees'ye uzanan yolda bu yılın şampiyonu sadece bir etap kazanan Alberto Contador oldu. Danimarkalı Michael Rasmussen'in turdan önce doping testlerinden kaçmış olduğu gerekçesiyle takımından ve yarıştan uzaklaştırılması sonrası Contador, genel klasman ikincisi olması beklenirken çocukluk hayali olan sarı mayoyu sırtına geçirdi ve Fransa Bisiklet Turu'nun 2007 yılı şampiyonu oldu.
'Tur'un düzenlenmeye başlandığı 1903 yılından beri en genç yedinci şampiyon olan 24 yaşındaki Contador, en iyi genç bisikletçi olarak 'beyaz mayo'yu da taşımaya hak kazandı. Genel klasmanda Avustralyalı Cadel
Evans'ın sadece 23 saniye önünde birinci olan Discovery Channel takımı üyesi İspanyol pedal, tur boyunca tırmanma etaplarında oldukça başarılı bir grafik çizdi ve sıkça tempo değiştirerek rakiplerini bir hayli zorladı.
Yeni bir Armstrong mu?
Contador'un hikâyesi bisiklet efsanesi Lance Armstrong'a çok benziyor. 2004'te Asturias Turu sırasında kaza yapan Contador, beyin kanaması geçirdi. Altı aylık tedavinin ardından bir beyin operasyonu daha geçiren Contador, 19 yaşında bisiklet sporuna geri döndü. ABD'li Armstrong da kanseri yenip Fransa Bisiklet Turu'nun üst üste yedi kez kazanmıştı. Hastanede tedavi görürken Armstrong'un kitabını okuyan Contador belki de artık kendi hikayesini yazacak.
En iyi sprinter Boonen
Dünkü etabı Daniele Bennati, yaptığı sprintle Thor Hushovd'un önünde kazanmasına rağmen tura, Tom Boonen en iyi sprinter olarak yeşil mayoyla veda etti; Mauricio Soler de kırmızı benekli mayoyla en iyi tırmanıcı oldu.
Genel klasman
1. A. Contador (İSP) 91.00.26
2. C. Evans (AUS)... +0.23
3. L. Leipheimer (ABD) +0.31
4. C. Sastre (İSP) +7.08
5. H. Zubeldia (İSP) +8.17

Takımlar klasmanı
1. Discovery Channel 273.12.52
2. Caisse d'Epargne +19.36
3. CSC +22.10
4. Rabobank +36.24
5. Euskaltel +46.46

(Spor Servisi)