Üç büyük de beraberliğe razı

Galatasaraylı Hakan Şükür, 241. golünü Vestel Manisa ağlarına gönderdi.

Hakan Şükür rekor kırdı

Beşiktaş'ın Kayseri'ye iki puan kaptırmasından sonra Fenerbahçe, Oftaş'la 1-1, lider Galatasaray Vestel Manisa'yla 2-2 berabere kaldı. 241. lig golünü atan Hakan Şükür, Tanju Çolak'la paylaştığı en çok gol atan futbolcu unvanını eline geçirdi.
Haber: BAĞIŞ ERTEN / Arşivi

Masa başı liginden notlarla başlayalım. Manisa'da öfke karşıladı bizi. Federasyonun skandal kararını haklı olarak kişiselleştirmiş ve siyah mendille istifa talep ediyorlardı. Üstelik, iddiaya göre son gelişmelerden sıkıldığı için artık Vestel'siz bir Manisa seyredecektik. Aman ne güzel! Onlar da gitsin, diğer destekçiler de... Hiç kimse futbol lobicilerinden büyük değildir! Bunu çok iyi öğrendik geçen hafta! Şimdi bedellerini ödemeye başlıyoruz.
Yine de sahada oynanana bakalım biz. Çünkü dün akşam federasyonun kararını asıl tekzip eden, masada değil sahada oynayıp futbolu güzelleştirenlerdi. Tempolu, hareketli, güzel bir karşılaşma izledik sayelerinde.
Açılışı Manisa 6. dakikada Şener'in ortasında Holosko'yla yaptı. Servet'in ters ayak ıskası Holosko'ya gün doğurmuş ve atılan golle psikolojik üstünlük ev sahibine geçmişti: 1-0.
Ama çok geçmeden Galatasaray bu sezon yediği ilk golün sersemliğini attı ve oyunu öne taşıdı. 11'de Ümit Karan şutu ilk uyarıydı. Sarı-Kırmızı hücumbotlar hareketli oyunla yavaştan mengeneyi kurmaya başlamıştı. Bu baskıda asıl önemli faktör takımını adam adama ve üçlü savunmayla oynatan Giray Bulak'tı. Hattı değil sathı müdafaa etmekten taviz vermek modern futbolda kötü sonuçlar doğuruyor genelde. Bu sayede markajdan kurtulan her oyuncu tehlike yarattı. Lincoln 30'da ilk kez gözüktü ve yine köşeyi iyi gördü. Ama dün akşam Ufuk hem yan toplar hem de cepheden gelenlere karşı iyi çalışmıştı dersini. 31'deki penaltı pozisyonunu süzebilecek yerdeydim ama ben ayırt edemedim. Bu yüzden hakeme de bir şey diyemem. Lakin Ümit Karan'ın golü hiç değilse oyunun hakkıydı. Gerçi Hakan Balta topun dibine iyi girse 35'te yeniden piyango çıkartacaktı ev sahibine. Olmadı.
Manisa'nın tehditkâr üslubu
Oyunun nefeslenmeye pek niyeti yoktu sanki. Futbolun güzelliğine veri olacak ardışık bir pozisyonla ilk yarıyı bağladık. 37'de Sabri İspanyol gibi doldurdu, Ümit İngiliz gibi indirdi, Lincoln de memleketinin önde gelenleri gibi voleledi. Bunun cevabını sıfıra Alman gibi inip vuran Holosko verdi. Başka gol gelmediyse de futbolun seyri pupa yelken gidiyordu.
İkinci yarıyı da açan taraf yine Manisa'ydı. Araya atılan her topla rakibin dengesini bozuyorlardı ve hücumda tehditkâr bir üslup takınmaya devam ediyorlardı. Galatasaray ise tam teşekküllü yüklendikçe imkânları çoğaltıyordu. İki defansın da zaaflarını ekleyince anladık ki şenlik bitmeyecekti. 67'deki golün tempoyla alakası yoktu gerçi. Arda'nın kornerinde 36'sını yeni kutlayan Hakan 20'sindeki gibi vurdu kafayı: 1-2. Giray Hoca'nın bu yeni duruma cevabı oyuncu değişiklikleri oldu. Yiğit ve Metin'le dinamizm aradı. Buldu da. 75'te Holosko pişirdi, Şener servis yaptı, Selçuk da köşeyi bulup afiyetle attı: 2-2. Futbol ziyafeti bitmiyordu. Son 10 dakikada Hakan yerine Nonda da vardı sahada. Ama takatler tükenmiş, maç biteyazmıştı.
NOT: Bir dokundurma da Vestel'e yapasım var. Basın tribününde yazarların oturduğu bölümde bir beşli prizle idare etti herkes. Skorbord ise 'nuh nebiden kalmaydı'. Vestel bir teknoloji devi olarak adını iki senedir taşıyan takıma bunu mu reva görüyor acaba?

V. MANİSA: 2
Ufuk 7
Dvornik 6
Ü. Bozkurt 6
Borbiconi 6
Şener 6
U. İnceman 5
(Yiğit 72) 5
(Güven 85) -
Kalabane 6
Selçuk 6
H. Balta 6
O. Koç 7
(Metin 72) 6
Holosko 7

GALATASARAY: 2
Aykut 6
Sabri 5
(Uğur 63) 6
Song 6
Servet 3
Volkan 5
Arda 6
(B. Özbek 76) -
Linderoth 5
Lincoln 7
Ayhan 6
Ümit 6
Hakan 7
(Nonda 82) -

GOLLER: Holosko (6), Selçuk (75) / Ümit (32 Pen), H. Şükür (66)
SARI KARTLAR: Ümit Bozkurt / Uğur Uçar, Linderoth, Barış
KIRMIZI KART: Selçuk (84)
Stat: 19 Mayıs - Hakemler: M. K. Abitoğlu, B. Duran, A. Akgöl