'Üç büyükler'e 22 milyonluk icra

'Üç büyükler'e 22 milyonluk icra
'Üç büyükler'e 22 milyonluk icra
Türk futbolunun üç büyük kulübüne mahkeme şoku... Spor Bakanlığı, 2007'den beri ödenmeyen alacağının peşine düştü.

SGM, reklam payları, stat isim değişikliği alacakları, loca ve fon gelirlerinden ödenmeyen devlet payları için mahkemeye gitti.

Melo'dan yönetime Terim önerisi


Akşam Gazetesi'nden Murat Tarhan'ın haberine göre; Gençlik ve Spor Bakanlığı, stat isim hakkı, reklam, loca ve fon gelirlerinden devlete paylarını ödemeyen Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş ’ı mahkemeye vermeleri için Spor Genel Müdürlüğü’ne (SGM) talimat verdi. İstanbul ’da 25 dava açan SGM, yaklaşık 22 milyon 500 bin lirayı bulan alacağını tahsil etmek istiyor.

SAYIŞTAY DA RAPOR HAZIRLADI

Sayıştay, geçtiğimiz günlerde bir rapor hazırladı. Bu rapora göre, devletin statlarını kullanan üç büyük kulüp, yükümlülüklerini yerine getirmedi. Stat isim hakkından doğan yüzde 25’lik pay ile reklam, loca ve fon gelirlerinden ödenmesi gereken yüzde 7’lik oran, üç kulüp tarafından devletin kasasına aktarılmadı.

İÇİNDE VODAFONE ANLAŞMASI YOK

Rakamlar özellikle stat isim hakkından ötürü oldukça yüksek. Galatasaray, Türk Telekom Arena, Beşiktaş da Fiyapı İnönü’den toplam 84 milyon lira gelir elde etti. Bu gelirin yüzde 25’lik payı olan 21 milyon lirayı ise devlete ödemediler. Bu paranın içinde siyah-beyazlı kulübün Vodafone ile yaptığı anlaşma bulunmuyor.

Fenerbahçe'de seçim öncesi şok başvuru


BÜTÜN DETAYLARIYLA İNCELENDİ

2007 yılından bugüne kadar üç büyük kulübün herhangi bir ödemede bulunmadığı, yapılan inceleme sonucunda ortaya çıktı. Ödemeler toplamı devletin reklam ve fonlardan olan alacağı, 1 milyon 500 bin lirayı buluyor. Kulüplerin bu reklam ve fon gelirlerini, hem de stat isim haklarından doğan payı ödemeye yanaşmaması üzerine, SGM de mahkemenin yolunu tuttu.

MAHKEME DOSYALARI DA HAZIRLANDI

SGM, Fenerbahçe için İstanbul Anadolu yakası 9. ve 11.Asliye Hukuk Mahkemesi’ne (Dosya no: 2012/182) dava açıldı. Galatasaray için 13.Asliye Hukuk Mahkemesi’ne (Dosya no: 2012/194) ayrı bir girişim var. Beşiktaş için de 19 ve 31.İcra Müdürlüğü’ne (Dosya numaraları: 2012/22305 ve 2012/28548) dava görülüyor.

DİĞER KULÜPLER DE TOPUN AĞZINDA

Sarı-kırmızılı kulübe 10, sarı-lacivertlilere 7, siyah-beyazlılara da 8 açılmış dava bulunuyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı, tüm il teşkilatlarını da uyararak, teşkilatın kulüplerden olan alacaklar konusunda taviz vermemelerini talep etti.

Filede bir atılım daha!