Üç yıllık bir gecikme öyküsü

Gençlerbirliği forması altında dikkatleri çeken ve bu yaz, transfer piyasasının gözde oyuncularından biri haline Okan Koç için, Türk futbolunun iki büyük takımı çekişti.
Haber: ORHAN YILDIRIM / Arşivi

ZÜRİH - Gençlerbirliği forması altında dikkatleri çeken ve bu yaz, transfer piyasasının gözde oyuncularından biri haline Okan Koç için, Türk futbolunun iki büyük takımı çekişti. Sonuçta genç yıldız Siyah-Beyazlı oldu. Koç'la transferini ve yeni sezona ait beklentileri konuştuk.
Üç yıllık gecikmeyle Beşiktaş'tasın.
Dardanel'de oynarken Sinan Engin beni istemişti, ancak 300 bin dolar yüzünden transferim gerçekleşmedi. Son gün kendisini arayıp, 'Ağabey Gençler'e gidiyorum. Benim iş ne oldu?' dedim. 'Tamam evladım, sen git, sonra alırız' karşılığını verdi. 'Siz bilirsiniz dedim' ama doğrusunu söylemek gerekirse bir gün beni alacaklarına inanmadım. Başka isteyenler de oldu, fakat ben Gençler'i ve özellikle de İlhan Cavcav'ı çok seviyordum.
Son maçlarda transfere takıldın yani...
Bu sezon tam 43 maç oynadım, vücut kaldırmadı. Transfer araya girince kafa olarak bittim. Sona doğru topu atıp gitmek istiyordum, ama olmuyordu.
Galatasaray olayının perde arkası ne?
Slovakya maçı öncesi Fatih Terim'le konuştum. Ancak Galatasaray'da para yokmuş, takas istemişler. Başkan Cavcav da, 'Kesinlikle seni Beşiktaş'a vermem' dedi. Ben de bu gelişmeler üzerine Galatasaray ile görüştüm. Terim ile iki kez konuştuk. 'Tamam, alacağız' dedi. Sonra Başkan Cavcav, 'Seni Beşiktaş'a verdim' dedi. O zamana kadar Beşiktaş'ın devrede olduğunu bilmiyordum. Ersun hoca da beni vermek istemiyordu. Doğrusu ben de ayrılmak taraftarı değildim, Ancak parayla ilgisi olmayan ve şimdi anlatamayacağım bazı sorunlar vardı.
'Fiyat artırmak için böyle yapıyor' dendi.
Benim üzüldüğüm nokta şu; Terim'e söz verip fiyat artırmış konumuna düştüm. Ancak Fatih hocamla kesinlikle para konuşmadım. Babam her zaman, 'Helal para kazandığın yere ihanet edersen asla başarılı olamazsın' derdi. Ben de profesyonel olarak çalıştım. Galatasaray'a gitseydim de 'Beşiktaşlıyım' derdim. Ancak Galatasaray forması giyseydim de çıkar terimin son damlasına kadar savaşırdım. Asla iki takımı kızıştırıp para pazarlığı yapmadım.
Büyük takım yükünü kaldırabilecek misin?
Hazırım... Yeni bir başlangıç olacak. Sergen, Tayfur, Pancu gibi isimlerle oynamak en büyük şansım. Artık daha da kuvvetliyim, daha farklı işler yapacağım. Buradaki sistem de tam benim yapıma uygun. Milli Takım'da ve Gençler'de ofansif oynadım. Liglere bakın, en az gol yenilen bölge benim kanadım. Üstelik en fazla gol atılan yer de benim kanadım. Defans da yaparım hücum da; sorun olmaz.