'Üçüncü'nün yenilgisi şaşırttı

Play-off baraj ilk maçında Türkiye'nin deplasmanda Letonya'ya 1-0 yenilmesi, İspanyol basınında günün sürprizi olarak gösterildi. Spor gazetelerinden Marca, "Baltıklılar daha iyi.

MADRİD / ROMA - Play-off baraj ilk maçında Türkiye'nin deplasmanda Letonya'ya 1-0 yenilmesi, İspanyol basınında günün sürprizi olarak gösterildi. Spor gazetelerinden Marca, "Baltıklılar daha iyi. Verpakovskis, Osmanlılar karşısındaki büyük zafere damgasını vurdu" başlığı altında verdiği haberinde, "Letonya yeni başlayan futbolunda, Dünya Kupası üçüncüsü karşısında büyük bir zafer kazanarak, en güzel sayfalarından birini yazdı" yorumunda bulundu. Gazete, Türkiye'nin yenik duruma düştükten sonra verdiği tepkinin çok umutsuz ve kötü olduğunu yazdı.
As gazetesi de "Letonya, Türkiye'nin şevkini çaldı" başlığıyla verdiği haberinde, "Türkler yolunu şaşırmış gibiydi. İlk yarı sadece bir tehlikeli pozisyon yaratabildiler. Türkiye tam futbol oynamaya başlayıp, oyunun kontrolünü aldığı anda da Emre Aşık kırmızı kart gördü. Emre Belözoğlu'nun maçın bitimine doğru beraberliği en yakın olduğu zaman da ise top girmedi. Karar artık İstanbul'da çıkacak" ifadelerini kullandı.
İtalyan basını: Türkiye nakavt oldu
Letonya'nın galibiyetini büyük bir sürpriz olarak niteleyen İtalyan spor gazeteleri, Ay-Yıldızlıların bu yenilgiyle Avrupa Futbol Şampiyonası elemeleri baraj maçlarındaki durumlarını riske ettiğine işaret ettiler. La Gazzetta dello Sport, Milli Takım'ın yenilgisini birinci sayfadan, "Hollanda, İskoçya'da nakavt. Türkiye şokta" başlığıyla duyurdu. İç sayfadaki haber başlığında ise "Küçük Letonya'dan dünya üçüncüsü karşısında büyük başarı" denildi.
La Gazzetta'nın değerlendirmesinde, "Motivasyonu yerinde ve karşı ataklarda yetenekli Letonya karşısında, buzlanmış sahada dünya
üçüncüsü Türklerin frenlenmesini de beraberinde getirdi" denildi. La Gazzetta, Türkiye'nin rövanşta da işinin pek kolay olmayacağını belirterek, "Türkler, deplasmandan kabul edilebilir, ancak son derece riskli bir yenilgiyle ayrıldılar. Zira rövanş maçında, oyundan atılan Emre Aşık'ın yanı sıra, kart cezaları nedeniyle kaleci Rüştü ve savunma oyuncusu Fatih'i de oynatamayacaklar" diye yazdı.
Corriere dello Sport, Emre Belözoğlu'nun Ay-Yıldızlı ekipte en iyi oyuncu olduğunun altını çizerek, "Letonya'nın ilk hamlesi başarılı oldu, Emre, Türklerin en iyisiydi" diye başlık attı. Tuttosport ise uzun bir başlık kullanarak, "Bu ne sürpriz! Türkiye de Hollanda da nakavt oldu" dedi. Tuttosport, İskoçya'nın Hollanda'yı, Letonya'nın da Türkiye'yi 1-0 yenmesini 'inanılmaz bir sürpriz' olarak niteledi. (Spor Servisi)