UEFA, avukat Kaşka'yı ciddiye (!) aldı

Şampiyonlar Ligi'nde oynanan Inter-Fenerbahçe karşılaşmasında, ev sahibi ekibin formasında yer alan haç işareti nedeniyle UEFA, İzmir Barosu avukatlarından Barış Kaşka'nın başvurusunu dikkate alarak, soruşturma başlattı.

İZMİR - Şampiyonlar Ligi'nde oynanan Inter-Fenerbahçe karşılaşmasında, ev sahibi ekibin formasında yer alan haç işareti nedeniyle UEFA, İzmir Barosu avukatlarından Barış Kaşka'nın başvurusunu dikkate alarak, soruşturma başlattı. UEFA, kendilerine şikâyette bulunan Kaşka'nın çalıştığı Türkoğlu Hukuk Bürosu'na bir yazı ile yanıt verdi. UEFA Disiplin Dairesi'nden Veron Mosengo imzalı yazıda şu ifadelere yer verildi: "Bilgiye dayalı bir karar verebilecek konumda olabilmek amacıyla, burada söz konusu formadaki tartışmalı çizimin, maçla ilgili Türk toplumuna karşı açıkça bir saldırı olarak kabul edilip edilmeyeceğinin ve dolayısıyla UEFA yönetmeliğinin ihlal edilip edilmediğinin açıklığa kavuşturulması için konuyu araştırmak üzere disiplin müfettişi görevlendirdik."
Davayı açıp askere gitti
Öte yandan, UEFA'ya bu konuda şikâyette bulunan avukat Kaşka, askerlik görevini yapmak üzere birliğine teslim oldu. Türkoğlu Hukuk Bürosu avukatlarından Kübra Türkoğlu, yaptığı açıklamada, Barış Kaşka adına yazıyı kabul ettiklerini belirterek şöyle konuştu: "Meslektaşımızı askere gitmesi nedeniyle gelişmelerden maalesef haberdar edemedik. Ancak onun adına konuyu takip etmekteyiz. Bu yazıyla UEFA başvuruyu dikkate aldığını ve soruşturma başlattığını bildirmiş oldu. Bir hukukçu olarak ırkçılık ve dinsel ayrımcılığa futbolun alet edilmemesinden yanayız. Kaşka aramıza dönünceye kadar onun görevini biz üstlendik." Türkoğlu, Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi avukat Şekip Mosturoğlu'nun da konuyla ilgili Kaşka'ya teşekkürlerini ileten bir yazı gönderdiğini belirtti.
Hatırlanacağı gibi avukat Kaşka, Fenerbahçe maçında Inter'in giydiği formada yer alan haç işaretinin, Haçlıların kullandığı haç işaretiyle bire bir aynı olduğunu savunmuş ve konunun yönetmelikler çerçevesinde değerlendirilerek Inter'in 3 puanının silinmesini istemişti. Oysa bu formanın farklı bir hikâyesi var: Inter, Mussolini döneminde 1928'de Milano'nun bir başka kulübü Unione Sportiva Milanese ile birleştirilmiş ve AS Ambrosiana ismini almaya zorlanmıştı. 2. Dünya Savaşı'na kadar varlığını sürdüren bu kulüp, forma deseni olarak Milano şehrinin amblemi olan beyaz üzerine kırmızı haç sembolünü benimsemişti. Bu yıl yüzüncü yılını kutlayan Inter, kulübün ismini kullanmasının yasaklandığı bu yıllara saygı amacıyla Ambrosiana'nın bu ünlü formasını kullanıyor. (Spor Servisi)